Nakon povratka u školske klupe i vrtiće počinje i neslužbena sezona ušiju kod mališana, što njihove roditelje baca u očaj
Nekako s jeseni te početkom školske godine, kao i početkom nove pedagoške godine u našim vrtićima pojavljuje se ušljivost koja izaziva očaj među djecom i roditeljima jer su ovi sitni nametnici iz godine u godinu sve uporniji i teži za iskorjenjivanje.
Ukoliko se u školi ili vrtiću pojave uši, važno je prijaviti slučaj nastavnicima ili odgajateljima te odmah krenuti s tretiranjem praškom ili šamponom koji djeluje na njih.
Ipak, bez panike! U našim ljekarnama nikad nije bio raznovrsniji odabir sredstava za bitku protiv dosadnih ušiju, ali i učinkovitih preparata za prevenciju, osobito sprejeva na bazi lavande koja, kako kažu stručnjaci, odbija ove naporne nametnike.
Kako ih detektirati? Uši izgledom podsjećaju na sjemenke sezama, a prenose se kada se djeca dodiruju glavama, ali i zbog posuđivanja kapa, šalova, kopči i gumica za kosu, jastuka i sl. Ukoliko dijete češka glavu ili ima osip iza uha, uz kosu ili na stražnjoj strani vrata, to bi mogli biti znakovi infekcije ušima.
Stručnjaci podsjećaju kako je i nakon tretmana šamponom ili drugim sredstvom bitno temeljito pročešljati kosu jer ta sredstva uništavaju uši, ali ne i gnjide.
Naime, bitno je istrijebiti kako odrasle uši, tako i njihova jajašca!
Uši i gnjide najbolje se uklanjaju mehanički, dakle strpljivim iščešljavanjem malih segmenata kose gustim češljem, a korisno je i obilno nanijeti regenerator, najbolje kremasti (ali možete koristiti i različita ulja, poput maslinovog, bademovog ili baby ulja) jer se on zalijepi za uš da se ne kreće po kosi. Treba samo temeljito i strpljivo češljati.
Ocat (alkoholni ili jabučni) također je učinkovit u ratu s ušima - kad se osuši nakon tretmana octom nanesite ulje i temeljito očistite kosu. Tjeme zatim treba prekriti kapom za tuširanje ili ručnikom i pričekati bar osam sati ili preko noći, koliko bi trebalo proći dok se uši ne uguše zbog ulja. Nakon šamponiranja kosu osušite sušilom: toplina također može djelovati na jajašca.
Ne treba zaboraviti ni na čišćenje svih mjesta s kojima je kosa bila u kontaktu: posteljinu je dovoljno oprati na normalnoj temperaturi, ne treba je iskuhavati, a naslone na kauču i foteljama, isto kao i sjedišta u automobilu, dovoljno je usisati.
Plišane igračke koje se ne smiju prati zatvorite u plastičnu vreću na bar dva tjedna da bi se uši, ali i jajašca koja bi se mogla izleći, uguše.
Četke za kosu i češljeve dovoljno je staviti u vrećicu i preko noći u zamrzivač.
Premda se uvriježilo mišljenje da se uši pojavljuju kod osoba koje ne vode računa o higijeni, pa se zbog toga mnogi roditelji boje osude te se srame prijaviti njihovu pojavu, treba naglasiti da to nije točno.
Uši u kosi dakle nisu znak manjkave higijene, njih može dobiti svatko od nas, a kako bi se izbjeglo širenje, stručnjaci ponavljaju da se protiv njih tretiraju svi članovi obitelji.