RUŽIČASTE NAOČALE

Zašto smo slijepi kada se zaljubimo?

25.09.2013 u 15:52

Bionic
Reading

Bruno Šimleša i Zoran Milivojević održali su prvo zajedničko predavanje iz ciklusa 'O ljubavi iz drugog kuta' te pred punom dvoranom u Kaptol Centru odgovarali na pitanja o ljubavi i zaljubljenosti

Tema prvog predavanja bila je 'Priroda ljubavi i zaljubljenosti', a Šimleša i Milivojević otkrili su svoja suprotna stajališta o tome kako doživljavamo ta dva stanja u životu i što nam čine. Na ovim predavanjima koji se održavaju jednom mjesečno o rujna do prosinca Zoran Milivojević i Bruno Šimleša, sociolog i pisac duhovnih knjiga, će 'ukrstiti koplja' oko ljubavi, zaljubljenosti, braka, preljuba, zabluda u ljubavi i toga kako biramo partnera, ukratko oko tema kojima se njih dvojica i inače bave u svojim knjigama.

Milivojević je sinoć objasnio kako smatra da svatko od nas, i prije nego se zaljubi, u sebi već nosi idealnog partnera, sliku kako bi on trebao izgledati ili kako bi se trebao ponašati, a zaljubljujemo se kad kod neke osobe prepoznamo dio tih 'idealnih' osobina. Zato ljubav naziva idealizacijom, odnosno zabludom, jer se, smatra, ne zaljubljujemo u stvarnu osobu, nego u vlastitu predožbu. Zbog toga je, kaže, odnos zaljubljenosti zapravo odnos privida i rijetko vodi u ljubav.

'Statistički možemo reći da je zaljubljenost prva faza razočaranja, a ne prva faza ljubavi, jer se ljudi, nakon nekog vremena, razočaraju kad uvide da osoba u koju su se zaljubili nije onakva kakvom su je zamišljali', pojasnio je Milivojević.

Bruno Šimleša s njim se nije složio u mnogim stvarima. 'Ne bih rekao da se ljudi zaljube u nekoliko karakteristika, nego najčešće u jednu, a onda si ispričaju priču o ostalih jedanaest ili dvadeset. Možemo se zaljubiti enormno brzo, na nulti, a ne na prvi pogled, ali jednako tako vjerujem i da se možemo autentično zaljubiti, u stvarnu osobu, i da budemo iskonski očarani, a ne u zabludi. Događa se rijetko, ali je moguće. Za ljubav pak treba vremena – treba vremena da upoznamo osobu i da se razvije poštovanje', objasnio je svoj stav.

Kad je ljubav u pitanju, Milivojević smatra kako naša kultura danas precjenjuje ljubav, najviše stoga što smo sami sebi, prije nekih 200 godina, počeli prodavati mit o ljubavi - najprije preko ljubavnih romana, a kasnije i putem romantičnih filmova. 'Zaljubljenost nije prirodan osjećaj, nego društveno kreirani osjećaj. Ljubav je prirodan osjećaj, a ljubav je proces vezivanja', naglasio je.

Zoran Milivojević
objašnjava kako nam zaljubljenost stvara ružičaste naočale jer vidimo samo ono što želimo, idealiziramo osobu u koju smo se zaljubili i na kraju mora doći do razočaranja. No dodaje da razočaranje nije nužno loše, jer nakon nekoliko takvih avantura u životu možemo biti realniji i vidjeti osobu kakvom jest.

I dok Milivojević smatra da je zaljubljenost društveno iskonstruiran osjećaj, a ljubav emotivno vezivanje između dvoje ljudi, Šimleša kaže da je moguće da iz zaljubljenosti dođemo do ljubavi jer je to doživio u praksi.

Šimleša ipak naglašava da smo jako skloni zaljubljivanju bez stvarnih temelja i odmah stvaramo sliku savršenog života kao u bajci, ali osobe koje se ne zavaravaju te jako dobro poznaju same sebe mogu doživjeti ljubav iz zaljubljenosti. One su odmah sposobne vidjeti većinu stvarnih karakteristika osobe u koju su se zaljubile pa tu na kraju može doći i do ljubavi.

Ako zatvorimo oči pred stvarnošću i zavaravamo se u životu oko poslovnih uspjeha, odnosa s obitelji ili zaljubljenosti, imat ćemo možda prividno više uspjeha, ali sve će to jako kratko trajati.

Za razliku od zaljubljenosti, koja je uvijek kratka vijeka, do ljubavi dolazimo kada osobu upoznamo, prihvatimo i poštujemo. Stoga Šimleša naglašava da odmah treba prestati za potragom idealnog muškarca ili žene te ni mi sami nismo idealni.

'Ono što je moguće je da pronađete osobu koja vam idealno paše po karakteru, ali idealne žena ili muškarca nema', poručio je Šimleša.

Posljednje pitanje iz publike bilo je - što je ljubav? Milivojević je odgovorio da ljubav sama po sebi ne postoji; postoji živo biće koje voli i koje može osjetiti da je voljeno. Objasnio je to publici ovako: ako ih zamoli da zatvore oči i zamisle čašu, oni će u glavi vrlo jasno vidjeti sliku čaše. Ali ako ih zamoli da zamisle ljubav, vidjet će nešto apstraktno ili osobu koju vole; slika neće biti jasna. Šimleša je odgovorio kako je ljubav za njega vrlo stvarna, iako nije materijalna kao čaša. 'Već samim time što možete voljeti ili biti voljeni, dakle osjetiti ljubav, po meni to dokazuje da ljubav jest stvarna. Ako ljubav možemo autentično doživjeti i srcem i umom, onda ona uopće nije apstraktna.'

Ne propustite sljedeći razgovor Šimleše i Milivojevića koji će se održati 15. listopada, u Centru Kaptol, s početkom u 19 sati. Tema je brak, razvodi i preljubi, a karta po cijeni od 40 kuna može se kupiti u knjižarama Profil Mozaik (Bogovićeva 5 i City Centar One West), Knjižari Ljevak (Trg bana Josipa Jelačića 17, Zagreb) ili prije samog predavanje u Centru Kaptol.