OPASNA KEMIKALIJA

Znanstvenici otkrili od čega se debljamo

17.02.2012 u 10:16

Bionic
Reading

Fast food i sjedilački način života često se krive za današnju epidemiju pretilosti, ali znanstvenici upozoravaju na jedan skriveni uzrok – Bisfenol A

Kemikalija koja se koristi u plastičnim posudama za hranu dosad je bila povezana s rakom i označena kao otrovna tvar u Kanadi, a sada je znanstvenici povezuju s debljanjem i dijabetesom, piše Huffington Post.

Nedavno objavljena španjolska studija tvrdi da i male doze te kemikalije mogu potaknuti reakciju u tijelu koji dovodi do neravnoteže hormona. Izvješće je objavljeno prošlog tjedna u časopisu PLoS ONE i pokazuje da kemijski spoj bisfenol A (BPA), koji se koristi posvuda, od gnojiva do plastičnih boce s vodom, može usmjeriti tijelo da stvara više masnoće te se tvrdi da može dovesti i do povećane proizvodnje inzulina kojim tijelo regulira masnoće i ugljikohidrate.

Ako proizvodi previše inzulina, tijelo može postati imuno na vlastite efekte što za posljedicu ima debljanje i dijabetes tipa 2. Angel Nadal, koji proučava BPA na španjolskom Sveučilištu Miguel Hernendez kaže da kada konzumiramo hranu iz plastike koja sadrži BPA, kažemo zapravo svojim organima da jedemo više nego što stvarno jedemo.
Njegova istraživanja pokazuju da BPA utječe na gušteraču, organ koji stvara inzulin. Mala količina te kemikalije može potaknuti otpuštanje gotovo dvostruko veće količine inzulina koja je potrebna za razgradnju hrane. Tim dr. Nadala otkrio je da je četvrtina milijarditog dijela grama BPA dovoljna za početak ovakve reakcije.

Istraživanja širom svijeta procjenjuju da 90 posto ljudi u razvijenim zemljama imaju u krvi visoku razinu BPA te da nije dovoljno samo prestati piti vodu iz plastičnih boca i ambalaže da biste se riješili te opasne kemikalije. Dr. Nadal kaže da se BPA koristi u svakodnevnim proizvodima kao što su računi u trgovinama i toaletni papir te da BPA može biti štetan za trudnice i njihovu nerođenu djecu. 'Fetus nije samo izložen utjecaju BPA, nego i višim razinama inzulina koju luči majka, a takvo okruženje fetusu donosi više štete nego koristi.'

Bisfenol A (BPA) organski je spoj koji se koristi u širokom spektru uglavnom plastičnih proizvoda. Iako su mnoge studije pokazale da negativno utječe na zdravlje, Svjetska zdravstvena organizacija nije ograničila ni zabranila korištenje te kemikalije u industriji, ali su Europska unija i Kanada zabranile njegovu uporabu u bočicama za bebe. Godine 2010., Kanada je postala prva zemlja koja proglasila BPA toksičnom tvari. Različite studije povezale su BPA s rakom prostate i dojke.