Princeza Lala Kadija od Maroka, kći kralja Mohameda VI. i princeze Lale Salme, nedavno je proslavila 18. rođendan, označavajući novu eru za dinastiju Alavi i cijelo Kraljevstvo Maroka. Rođena 28. veljače 2007., Lala Kadija dobila je ime po prvoj supruzi proroka Muhameda, što simbolizira duboku povezanost marokanske kraljevske obitelji s islamskom tradicijom
Početkom 2025. godine na scenu je stupila nova generacija članova kraljevskih obitelji. Nizozemska princeza Catharina-Amalia sudjelovala je u svom prvom samostalnom angažmanu krajem veljače, a ovog tjedna je 18-godišnji princ Hisahito, drugi u redu za nasljeđe japanskog prijestolja, održao svoju prvu konferenciju za tisak uoči prvog semestra na sveučilištu.
Punoljetnoj ekipi pridružila se i marokanska princeza Lala Kadija, nova generacija dinastije Alavi. Kći kralja Mohameda VI - basnoslovno bogatog, ali kontroverznog vladara Maroka - i njegove bivše supruge, princeze Lale Salme, navršila je 18 godina 28. veljače, a tri dana kasnije već je imala javni angažman s bratom, prijestolonasljednikom Mulajem El Hasanom.
Nova era za dinastiju Alavi
Naravno, nitko ne bi trebao biti previše iznenađen time što je Lala Kadija sve to odradila bez puno muke, ponajviše zbog dugogodišnje tradicije kojom se mladi članovi kraljevske obitelji od najranije dobi upoznaju sa svojim budućim ulogama u dinastiji Alavi.
Rođena 2007. godine, princeza je odgajana tako da jednoga dana preuzme svoju ulogu i savršeno obavlja sve svoje dužnosti. Inače, uz njezino je rođenje povezana i zanimljivost. Naime njezin otac, kralj Mohamed VI, kako bi obilježio rođenje kćeri, odlučio se na neobičan potez: ne samo da je pomilovao gotovo 9000 pritvorenika i smanjio zatvorske kazne za 24.218 drugih zatvorenika, odredio je poklone sve one koji su također dobili djecu 28. veljače.
Isprva je Lala Kadija odrastala izvan očiju javnosti, živeći daleko od kraljevske palače, odnosno Dar al Mahzena. Naime kralj Mohamed je s tadašnjom suprugom Lalom Salmom odlučio da će se njihova kći školovati u Kraljevskom koledžu, u koji je upisana 2011. godine. Iste te godine kraljevski se par razveo.
Uzor u kraljevskoj obitelji
Njezina majka, princeza Lala Salma, bila je moderna žena koja nije nosila maramu i otvoreno se smiješila na službenim fotografijama. 'Bila je prva supruga u marokanskoj kraljevskoj obitelji koja je proglašena princezom i bila je predana ženskim pravima, kao i liječenju i prevenciji raka u zemlji i inozemstvu', pisao je svojedobno Paris Match. Postala je tako uzor i utjelovljenje napretka unutar kraljevske obitelji.
Tijekom školovanja, princeza Lala Kadija navodno se isticala u sportu i umjetnosti - svira gitaru i klavir te je, baš poput oca, ljubiteljica jahanja, streličarstva i plivanja. Kao poliglotkinja, tečno govori arapski, francuski, engleski i španjolski, zahvaljujući čemu je vjerojatno čeka uspješna karijera u diplomaciji.
Da bez problema može voditi međunarodne kraljevske angažmane, dokazala je još u veljači 2019. godine, sa samo 12 godina, kada je ugostila španjolskog kralja Felipea i kraljicu Letiziju tijekom njihovog posjeta Maroku. Samo mjesec dana kasnije impresionirala je naciju dočekavši papu Franju, a tada je nosila prekrasno izvezen plavi kaftan.
Tijekom pandemije narod ju je uistinu rijetko viđao, a javnim dužnostima vratila se u listopadu 2024. godine, pridruživši se prijestolonasljedniku Mulaju na formalnom prijemu za francuskog predsjednika Emmanuela Macrona i prvu damu Brigitte Macron. Tog dana pratila je oca dok je potpisivao niz međunarodnih sporazuma s francuskim šefom države, a zatim je prisustvovala službenom državnom ručku.
Iako princeza Lala Kadija nikada neće biti kraljica Maroka, njezina elegancija, inteligencija i bogato iskustvo u kraljevskim angažmanima nesumnjivo će biti temelj podrške bratu, kada naslijedi prijestolje.
Dok Maroko slavi punoljetnost svoje princeze, mnogi se nadaju da će Lala Kadija nastaviti tradiciju svoje majke kao simbola napretka i modernizacije, istovremeno poštujući bogate tradicije marokanske kraljevske obitelji.