TENISAČI I HNS NAMIRENI…

Bandić o velikom ulaganju u maksimirski stadion; ima li to smisla?

07.01.2014 u 12:50

Bionic
Reading

Nakon što je zagrebački gradonačelnik Milan Bandić potvrdio kako će se na ŠRC Svetice, atraktivnom zemljištu nedaleko maksimirskog stadiona, graditi kamp hrvatske nogometne reprezentacije dotakao se i uređenja maksimirskog stadiona za koje će, kako je najavio, biti potrošeno čak 250 milijuna kuna

Predsjednik HNS-a Davor Šuker u društvu svoje desne ruke Damira Vrabanovića te Bandićeve desne ruke Ivice Lovrića rutinski je odradio press konferenciju te pozirao s natpisom budućeg kampa.

Iako su Šukera i društvo prosvjednici malo izbacili iz takta svojim pitanjima i upadicama, već otprije je poznato kako će se na ovom atraktivnom zemljištu uskoro početi graditi kamp.

'Pa znate da nisam protiv rekreativaca i rekreacija na Sveticama neće umrijeti!' kazao je Bandić u emisiji HRT-a 'Nedjeljom u dva'.

Kada su nezadovoljni treneri tenisa u pitanju, koji svakodnevno rade sa stotinama djece (ukupno je u pitanju oko 1.800 djece iz svih sportova koja moraju naći novu lokaciju!), Bandić je kazao:

'Tenisačima ću ponuditi rezervno mjesto iza Kraša (pored teniskim terena na Ravnicama, op. a.) pa neka tamo razviju tenis.'

Ovome svakako treba dodati kako je nakon Nove godine raspisan natječaj za ŠRC Svetice (1. travnja HNS bi i službeno trebao dobiti sve dozvole, op. a.) s naglaskom kako su dva sporta (tenis i košarka) izbačeni s popisa. Naravno, to nikoga nije začudilo.

O kampu HNS-a Bandić je rekao i konkretan iznos koji će tamo biti uložen, kako je jasno da ta zelena oaza više nikada neće biti kao prije. Oaza na koju su rekreativci mogli doći kada god požele…

'Za nekih mjesec dana tamo počinju radovi. Nogometni kamp HNS-a koštat će 20 milijuna eura od čega pola daje HNS, a pola UEFA. No rekreacija u Zagrebu neće umrijeti.'

Zanimljiva tema svakako je i organizacija Univerzijade (točnije europskih studentskih igara) 2016. godine.

'Na Univerzijadu će biti potrošeno 200-tinjak milijuna eura. Od tog novca obnovit ćemo studentska naselja na Cvjetnom i na Savi. Preostalih 100 milijuna kuna potrošit će se za rekonstrukciju Doma sportova te za izgradnju dvorane na Kineziološkom fakultetu', dodao je Bandić.


No tema je, očekivano, bio i nikad završeni maksimirski stadion za koji se izvršni predsjednik Dinama Zdravko Mamić već godinama zalaže da dobije krov te da sjeverna tribina konačno bude u funkciji. Pogotovo nakon što je oko 86 milijuna kuna Dinamo uložio u uređenje stadiona, hotela i okoliša... Kada je cijena koju će Zagrepčani opet dati u uređenje maksimirskog stadiona ili bolje rečeno nacionalnog stadiona, Bandić je kazao:

'Uređenje stadiona Maksimir neće koštati puno, oko 100 milijuna kuna za natkrivanje sjeverne tribine. Zapad i sjever zajedno će koštati oko 250 milijuna kuna. U sportske objekte, osima zagrebačke Arene, nismo ulagali od 1987. i Univerzijade', dodao je Bandić.

Po toj računici ispada kako je će u maksimirski stadion biti ukupno uloženo novca više nego što je primjerice koštao stadion Espanyola u Barceloni Estadi Cornellà-El Prat koji ima kapacitet 40.500 sjedalica. Cijena tog modernog i naravno natkrivenog stadiona je okruglih 60 milijuna eura (oko 455 milijuna kuna). U usporedbi s natkrivanjem maksimirskog sjevera i juga koje će Zagrepčanin platiti 250 milijuna kuna nekako se čini kako se u Španjolskoj (a taj stadion je samo jedan od stotine primjera) rade puno jeftinije.

Za kraj se možemo samo zapitati: ima li smisla u stari stadion, čije tribine nisu logički povezane te ih je nagrizlo vrijeme, ulagati i dalje takav ogroman novac? Ima li smisla natovariti tone željeza za budućnu krovnu konstrukciju na tribine koje nagriza zub vremena? Tportal je već pisao o južnoj tribini (članak Zašto Dinamo ulaže milijune u tribinu koja je za rušenje? Pročitajte OVDJE.) koja se odavno ne uklapa u današnji izgled stadiona.

Međutim, kako sada stvari izgledaju, stadion će dobiti krov, a usput će pored njega niknuti moderni nogometni kamp. Uzgred rečeno, očekuje se i završetak radova na bazenima koji već godinama stoje. Kada se jednoga dana sve završi - tada će ova zelena oaza na kraju grada biti zaista na ponos svih. No je li konačna cijena koju će Zagrepčani za sve to platiti ipak prevelika?

Ovu temu možete komentirati na našem portalu Tribina.hr - interaktivnom web communityju.

Stadion Espanyola u Barceloni Estadi Cornellà-El Prat čija je izgradnja koštala 60 milijuna eura (oko 455 milijuna kuna)