hrvati u NBA-u

Bogdanović i Detroit do novog poraza; Zubac standardno dobar, Šamanić sve oduševio

12.12.2023 u 09:47

Košarkaši Detroita nastavljaju nizati poraze u novoj sezoni NBA lige, Indiana je u gostima svladale Pistonse 131:123 te je time Detroit upisao dvadeseti poraz u nizu

Detroit je i dalje najslabija momčad lige s omjerom 2-21, dok je Indiana među boljim sastavima Istočne konferencije te je trenutačno na omjeru 13-8.

Detroit je kroz cijelu utakmicu imao rezultatski kontakt s Indianom, ali je isto tako stalno ganjao zaostatak. Indiana je u završnici i definitivno prelomila susret na svoju stranu kada je četiri i pol minute prije kraja povela 122-112.

Hrvatski košarkaš Bojan Bogdanović odigrao je 34 minute za Detroit te je postigao 17 poena uz dvije asistencije, jedan skok, tri osvojene i dvije izgubljene lopte. Iz igre je gađao ne osobito dobrih 5-14, kao i 3-9 za tri poena te 4-7 s linije slobodnih bacanja.

Prvi strijelac Detroita bio je Cade Cunningham s 23 poena, a ostvario je i šest skokova te sedam asistencija. Ausar Thompson je ubacio 20 poena uz šest skokova.

Indianu su do pobjede vodili Bennedict Mathurin s 30 i Myles Turner s 23 poena. Mathurin je uz to ostvario osam asistencija i sedam skokova, dok je Turner upisao i osam skokova. Tyrese Hailburton je uz 14 koševa imao i čak 16 asistencija.

Vrlo teško su košarkaši Los Angeles Clippersa na svom parketu pobijedili Portland Trail Blazerse sa 132-127, u sklopu NBA lige, u noći s ponedjeljka na utorak.

Cijelu utakmicu LA Clippers su vodili, ali su sjeverni gosti sa Zapadne obale konstantno prijetili. Domaćin je malu prednost ipak sačuvao i na kraju slavio, a jedan od ključnih trenutaka u samoj završnici bila je i blokada hrvatskog reprezentativca Ivice Zubca minutu prije kraja.

Zubac je na parketu proveo 34 minute te je postigao 18 poena. Dodao je tome dvije asistencije, šest skokova te dvije blokade, a iz igre je gađao 9-13. Najbolji igrač pobjedničkog sastava bio je Kawhi Leonard s 34 poena, pet asistencija i šest skokova. Paul George je za LA Clipperse ubacio 20 uz osam asistencija i isto toliko skokova.

Na drugoj strani prvi strijelac je bio Anfernee Simons s 38 poena.

Vrlo dobru utakmicu odradio je Luka Šamanić za Utah Jazz premda je njegova momčad poražena kod Oklahoma Cityja 120-134. Već u prvoj četvrtini domaćin je imao 14 poena prednosti (34-20), dok je nakon treće dionice bilo i više od 35 poena razlike za Oklahoma City. Utah je u završnici ublažio poraz, a Luka Šamanić je za goste iz Salt Lake Cityja odigrao 18 minuta. Ubacio je 14 koševa, a ostvario je još asistenciju, sedam skokova i dvije izgubljene lopte. Iz igre je gađao 6-10, za tri poena 1-4 te 1-1 s linije slobodnih bacanja.

Prvo ime susreta bio je i inače najbolji igrač Oklahoma Cityja Shai Gilgeous-Alexander koji je ubacio 30 poena, a tome je dodao i sedam asistencija.

Tportal SPORT je i na WhatsAppu

Želite li pogledati VIDEO svih golova iz SuperSport HNL-a i Kupa te dobivati najvažnije vijesti iz sporta: Zapratite tportalov kanal OVDJE i kliknite 'Prati

Košarkaši Denvera prekinuli su niz od tri poraza pobjedom 129-122 na gostovanju kod Atlanta Hawksa koji su izgubili četvrtu utakmicu u nizu, iako je srpski reprezentativac Bogdan Bogdanović postigao čak 10 trica i došao do osobnog rekorda od 40 koševa.

Nuggetse je do pobjede odvela učinkovitost njegovih igrača, koji su iz igre gađali 47/88 (53,4%). Jamal Murray je pogodio 12 od 15 šutova i završio s 29 poena i devet skokova. Nikola Jokić je šutirao 9/13 iz igre, postigavši 25 poena uz devet asistencija i osam skokova. Veliki doprinos pobjedi dao je s klupe Julian Strawther koji je postigao 22 koša, gađajući trice 6/11, dok je Aaron Gordon spojio 18 poena i 12 skokova.

To je pokvarilo iznimnu Bogdanovićevu večer - u 40 koševa je ugradio ukupan šut 14/24 (58,3%) te 10/17 za tricu. Dejounte Murray je ubacio 21 koš, ali je 'potrošio' 22 šuta (8/22). Trae Young je uz 19 poena imao i devet asistencija, ali je isključen u zadnjoj minuti treće četvrtine, jer je zaradio drugu tehničku pogrešku.

Nuggetsi (15-9) su trenutačno četvrta momčad Zapadne konferencije u kojoj je na vodećoj poziciji Minnesota (17-5), unatoč prekidu pobjedničkog niza od šest utakmica.

Timberwolvesi su poraženi sa 121-107 na gostovanju u New Orleansu, a Pelicanse je do pobjede predvodio Zion Williamson s 36 koševa i pet skokova. Jonas Valančiunas je postigao 'double-double' s 14 poena i 13 skokova za pobjednika. Goste je predvodio Karl-Anthony Towns sa 17 koševa i 12 skokova. Timberwolvesi su u New Orleansu bili oslabljeni neigranjem svog najboljeg strijelca Anthonyja Edwardsa, koji je dvoboj propustio zbog ozljede kuka.

Vrlo je izjednačena borba za vrh ljestvice u Istočnoj konferenciji, gdje su tri momčadi izjednačene po broju pobjeda (16), a Boston (16-5) je ispred Orlanda i Milwaukeeja (16-7) zato što ima dva poraza manje. Celticsi nisu bili u akciji, ali su Magic i Bucksi ostvarili pobjede.

Milwaukee je pred svojim navijačima za to trebao dodatnih pet minuta da bi slomio otpor Chicago Bullsa i slavio sa 133-129. Namučili su ih DeMar DeRozan, koji je završio dvoboj s 41 košem, i Coby White, koji je ubacio 33 poena.

Giannis Antetokounmpo je predvodio domaću momčad s 32 koša, 12 skokova i šest asistencija. Brook Lopez i Malik Beasley su ubacili po 19 poena, a Khris Middleton je dodao 13 koševa uz 13 skokova.

Orlando je pred svojim navijačima svladao Cleveland Cavalierse sa 104-94 i došao do 11. pobjede u zadnjih 13 utakmica. Paolo Banchero je predvodio pobjednike s 20 koševa i 10 skokova, ali Magic je do pobjede došao obranom koja je limitirala goste na samo 30 ubačaja iz 85 pokušaja. Gosti su u trećoj četvrtini, koju je Orlando dobio s 30-15, pogodili samo dva šuta i igre (2/17).

Franz Wagner je za pobjednike postigao 19 koševa uz osam skokova, dok je goste s 36 poena predvodio Darius Garland.

U borbu za vrh na Istoku uključeni su i Philadelphia 76ersi (15-7) koji su sa 146-101 svladali goste iz Washingtona te tako došli do treće pobjede u nizu nanijevši Wizardsima 14 poraz u posljednjih 15 nastupa.

Joel Embiid je bio prvo ime dvoboja s 34 koša, 10 skokova i šest asistencija, a prosjedio je cijelu zadnju četvrtinu, što ga nije spriječilo da osmu utakmicu zaredom završi s 30 ili više poena. Tyrese Maxey je za pobjednike dodao 24 koša, a kod Wizardsa je najbolji bio Kyle Kuzma s 21 poenom.

Zahvaljujući još jednoj odličnoj izvedbi Luke Dončića (35 koševa, osam skokova, šest asistencija) do treće uzastopne pobjede došli su Dallas Mavericksi koji su sa 120-113 slavili na gostovanju u Memphisu. No, sjajni Slovenac ne bi uspio sam da nije imao odlične pomoćnike u Jadenu Hardyju (19 poena), centru Dereku Livelyju II (16 koševa, 16 skokova) i Australcu Danteu Exumu (16 koševa, šest asistencija).

Grizzliesima nije pomogao ni 41 poen Jarena Jacksona Jr., te 28 koševa Desmonda Banea.

Iako Victor Wembanyama daje sve od sebe i opravdava status prvog izbora na NBA draftu, San Antonio Spursi nastavljaju nizati poraze. U Houstonu su doživjeli 17. u nizu, što je novi negativni klupski rekord, iako je Wembanyama spojio 15 koševa, 18 skokova i pet blokada.

Rocketsi su slavili s 93-82, a u trećoj uzastopnoj pobjedi predvodio ih je Tari Eason s 18 poena i 14 skokova. Alperen Sengun je spojio 15 koševa i devet skokova, Fred VanVleet je ubacio 16 poena uz pet asistencija, a Jabari Smith Jr. je u desetoj uzastopnoj domaćoj pobjedi Rocketsa imao devet koševa, 12 skokova i pet asistencija.

Dvoboj je obilježila obostrana napadačka neefikasnost. Rocketsi su pogodili 32 od 93 šuta iz igre, a Spursi su bili malo uspješniji gađajući 31/87.

U potpuno drugačijoj utakmici Sacramento Kingsi su došli do treće uzastopne pobjede svladavši na domaćem terenu Brooklyn Netse sa 131-118. Domaći su imali 51% šuta. De'Aaron Fox je ubacio 29 koševa uz osam asistencija, Malik Monk je spojio 21 poen i devet asista, a jedna asistencija je nedostajala Domantasu Sabonisu za novi 'triple-double' (15 koševa, 16 skokova, devet asistencija).

Mikal Bridges je predvodio Netse s 22 koša.