Povijest kaže da je Pele svoj 1000. gol postigao 1969. na mitskoj Maracani protiv Vasca. Ili možda nije?
Bio je 14. studeni 1969. godine, piše Guardian. Najbolji nogometaš na svijetu nije izveo najbolji penal. Više je to ličilo na nespretno odigranu loptu koja je skliznula u donji kut. Ali, bilo je dovoljno da Pelé u dresu Santosa 'otvori' skromni Botafogo u prijateljskoj utakmici koja je završila 3:0. Puno važnije, to je bio njegov 999. gol u seniorskoj karijeri. Ili možda ipak nije?
Pet dana kasnije, Santos je otputovao u Rio de Janeiro na utakmicu Kupa protiv Vasco da Game, a činilo se kao da je cijela nacija stisnuta na ogromnoj Maracani kako bi svjedočila povijesnom trenutku. Unatoč tropskoj kišnoj oluji, televizijske postaje, radijske mreže i novine gurale su se uz aut-liniju čekajući čaroliju.
I ona je došla u 78. minuti, ali, nažalost, opet je bio penal. Ovoga puta Pelé je opušteno poslao loptu u desni kut. Ništa spektakularno, bez one nadnaravne gracioznosti, stila i ravnoteže po kojoj je bio poznat, ali taj gol proslavljen je kao da je Brazil osvojio Svjetsko prvenstvo.
Brazil je slavio Peleov tisućiti gol više nego slijetanje čovjeka na Mjesec
Santos je pobijedio 2:1, ali činilo se da nikome od 80 tisuća prisutnih na stadionu nije bilo stalo do rezultata. Kad je utakmica završila, tisuće su uletjele na travnjak, a nogometni genij bio je nošen oko terena i podignut na ramena. Proslave u Rio de Janeiru trajale su danima, a Peléov uspjeh zaslužio je istu pažnju na brazilskim naslovnicama kao i slijetanje Apolla 12 na Mjesec.
Bio je to Peléov tisućiti gol u karijeri. Ili možda nije? Više od četvrt stoljeća kasnije, jedan brazilski novinar pokušao je razjasniti pomalo kaotične statistike iz Peléove karijere i otkrio izgubljeni gol.
Naime, statističari su propustili zabilježiti gol koji je Pelé postigao u pobjedi Brazila protiv Paragvaja rezultatom 4:1 u Južnoameričkom vojnom kupu 1959. godine. Ta korekcija značila je da je njegov tisućiti gol zapravo postignut protiv Botafoga, a ne u onoj utakmici koja je 'divljački' proslavljena na Maracani.
Cirkus oko vođenja evidencije Peleovih golova. Maradona i Cristiano se narugali Kralju
Nije bilo veliko iznenađenje što su tada statistike o golovima bile nepouzdane. Vodile su se, naime, ne samo iz brojnih međunarodnih utakmica, već i iz kaotične zbrke lokalnih, državnih i nacionalnih utakmica, kao i iz broja prijateljskih susreta diljem svijeta. U to je vrijeme Santos igrao protiv svakoga, bilo gdje, za veliku svotu novca i pristojne troškove, pa precizno vođenje evidencije nije bilo najpreciznije.
Diego Maradona je to najbolje opisao dok je razgovarao o Peléovih tisuću golova na jednom TV showu, pitajući ga, naravno, s dozom humora: 'Protiv koga si ih postigao, protiv svojih nećaka u dvorištu?' Nedavno, s puno manje humora, Cristiano Ronaldo je rekao da kada postigne svojih tisuću golova, barem će svi biti dostupni na video snimkama.
Pelé je bio smiren u vezi s tim. U intervjuu iz 1995. godine rekao je: 'Hvala Bogu, kontroverza nije u tome jesam li postigao tisuću golova ili ne. Za mene nije važno je li moj tisućiti gol bio protiv Vasca ili ne. To je već ostvareno.'
Pele je učinio sve da mitski gol zabije na mitskoj Marakani, ali se prevario
Međutim, za jednog čovjeka to je značilo puno. Vratimo se u 1969. godinu kad su Pelé i Santos stigli u grad João Pessoa na utakmicu protiv Botafoga. Lokalni vijećnik Derivaldo Mendonca uručio mu je ključ grada, pametno dogovarajući da će mu Pelé, zauzvrat, dati svoj dres nakon utakmice.
Kad je Pelé zabio gol protiv Botafoga, situacija je postala pomalo čudna. Nedugo nakon što je realizirao penal u 17. minuti, golman Santosa iznenada je postao teatralno bolestan i, na veliko nezadovoljstvo 20.000 gledatelja, Pelé ga je zamijenio na golu, osiguravši da svoj tisućiti gol ne postigne na nekoj bezveznoj utakmici.
Tako su, kako su tvrdili cinici, osigurali da taj gol proslave na kultnoj Maracani, a ne na nekom opskurnom stadionu. Prije nego je otišao na gol, Pelé je potrčao do aut-linije i predao dres vijećniku Mendonci, rekavši: 'Evo vašeg dresa, gospodine vijećniče. Vaša želja je ispunjena.'
Godinama je bijeli dres s brojem 10 ostao u obitelji, a kad su kasnije ispravljeni rekordi, Mendonca je shvatio da upravo on ima dres s utakmice kada je postignut tisućiti gol, a ne onaj s utakmice kada je Kralj zabio 999. gol.
Podrijetlo Peléovog Santosovog dresa je neosporno, iako matematika njegove karijere ostaje puno zamagljenija. Postoje oni koji sugeriraju da je polovica njegovih golova postignuta u nekonkurentnim utakmicama. No, Guinnessova knjiga rekorda i dalje priznaje njegov službeni ukupni broj kao nevjerojatnih 1.279 golova u 1.363 utakmica.
Čak je u jednom nogometnom magazinu iz 60-ih godina bilo izvještaja koji sugeriraju da mu nedostaje 150 golova jer nisu zabilježeni golovi koje je postigao za svoj juniorski tim između 14. i 16. godine – kada je došao u Santos.
Najskuplji dres ikad je onaj od Babe Rutha
Bez obzira na sve to, Peléovo mjesto u panteonu najboljih nogometaša svih vremena je zajamčeno, a njegov neoprani, blatnjavi i znojem natopljeni dres ostaje jedinstveni komad nogometne povijesti koji će vjerojatno biti prodan za rekordni iznos.
Ovaj dres, trenutačno je u vlasništvu Stevea Santosa Barlowa, prijatelja obitelji Mendonca, koji je gledao utakmicu u João Pessoji kao desetogodišnjak, bit će središnji predmet velike nogometne aukcije, koju organizira Hanson World Football, na Wembleyu 10. travnja.
Procjene sugeriraju da bi dres mogao doseći cifru od čak 500.000 funti, što daleko premašuje cijene Peléovih dresova sa Svjetskih prvenstava 1958. i 1970. godine, koji su prodani za 70.000 i 157.000 funti početkom 2000-ih. Međutim, vjerojatno će biti daleko od rekorda postavljenog prodajom Maradoninog dresa kojeg je nosio u drugom poluvremenu na Svjetskom prvenstvu 1986. protiv Engleske, a koji je prodan prije nekoliko godina za više od sedam milijuna funti.
Najskuplji sportski dres ikada je Babe Ruthov dres iz 1932. godine, kada je osvojio World Series s New York Yankeesima. Taj je dres prošlog ljeta prodan za nešto više od 24 milijuna dolara (18,5 milijuna funti).