Nogometaši minhenskog Bayerna pobjednici su FIFA Svjetskog klupskog prvenstva koje je održano u Kataru nakon što su u finalnom susretu pobijedili meksički Tigres 1:0
Njemačkom sastavu je to drugi naslov na klupskom SP-u nakon što je prvu titulu osvojio 2013. godine protiv Raja Casablance. Dodajmo i kako je to Bayernu povijesni šesti trofej unutar godine dana nakon što su osvojili njemačko prvenstvo, Kup i Superkup, Ligu prvaka i europski Superkup.
Meksikancima može biti utjeha što su u prvom nastupu na SP-u stigli do finala postavši prvi klub iz CONCACAF-a kojem je to uspjelo. Bayern je u polufinalu pobijedio Al Ahly 2:0, dok je Tigres na putu do finala morao igrati dvije utakmice, u četvrtfinalu je porazio korejski Ulsan 2:1, a u polufinalu brazilski Palmeiras 1:0.
Europski prvak je bio izraziti favoriti protiv meksičkog sastava, no Bavarci su teže nego što se očekivalo stigli do pobjede. Prvo veliko uzbuđenje na utakmici vidjeli smo u 18. minuti kada je Kimmich zabio udarcem s više od 20 metara. Međutim, nakon pregledavanja VAR snimke utvrđeno je kako je Lewandowski, koji se nalazio u zaleđu, smetao vrataru.
VAR je presudio i u 60. minuti, ovoga puta u korist Bayerna. Pavard je zabio, no sudac je označio zaleđe Lewandowskog. VAR soba je ipak poništila odluku linijskog suca i njemačka momčad je povela.
Sve je moglo biti gotovo u 81. minuti, no udarac Tolissoa je završio u okviru gola.
Europski prvak je u finalu bio bez Thomasa Müllera koji je zaražen koronavirusom. Prema navodima njemačkih medija, Müller je bio pozitivan na testiranju nakon treninga u srijedu te je odmah izoliran od ostatka momčadi.
Uoči puta u Katar još dva igrača Bayerna, Leon Goretzka i Javi Martinez, bili su pozitivni na testiranju na koronavirus te su ostali u samoizolaciji u Njemačkoj. Utakmicu je propustio i Bayernov branič Jerome Boateng koji se u srijedu vratio u Njemačku zbog smrti svoje bivše djevojke. Boateng (34) i 25-godišnja Kasie Lenhardt prekinuli su prije desetak dana, a dnevnik Bild navodi da je manekenka pronađena mrtva u utorak u svom domu u Berlinu, a navodno se radi o samoubojstvu.
Klupska svjetska prvenstva igraju se od 2000. godine kada je prvo natjecanje održao u Brazilu, a slavio je Corinthians. U razdoblju od 2001. do 2004. godine natjecanja su bila otkazana, a ponovno su pokrenuta 2005. godine i od tada se održavaju svake godine u prosincu. Prošle godine zbog epidemije nije bilo završnog turnira, već je pomaknut na veljaču.
Osim Brazila, dosadašnji su domaćini prvenstva bili Japan, Ujedinjeni Arapski Emirati, Maroko i ove godine Katar.
Od 2013. godine je počeo neprekinuti niz trijumfa europskih prvaka na svjetskim klupskim prvenstvima, a započeo ga je upravo Bayern. Od tada su pobjednički trofej podizali još četiri puta nogometaši Real Madrida, a po jednom Barcelona i Liverpool, te ove godine ponovo Bayern.
Dodajmo kako se prvo klupsko SP 2000. igralo paralelno s Interkontinentalnim kupom, natjecanjem koje su zajednički organizirale europska (UEFA) i južnoamerička nogometna federacija (CONMEBOL) i koje se igralo od 1960. godine između pobjednika Kupa prvaka (Liga prvaka) i Copa Libertadores.
Rekorder je i dalje Real Madrid sa četiri naslova, Barcelona je tri puta bila najbolja, a Bayern i Corinthians po dva puta. Po jednu titulu klupskog prvaka svijeta imaju Liverpool, Manchester United, Milan, Inter, Sao Paulo i Internacional.
Europski klubovi osvojili su 13 naslova, a južnoamerički klubovi preostala četiri.
OSVAJAČI TROFEJA
4 - Real Madrid (2014., 2016., 2017., 2018.)
3 - Barcelona (2009., 2011., 2015.)
2 - Corinthians (2000., 2012.), Bayern München (2013., 2020.)
1 - Liverpool (2019.), Sao Paulo (2005.), Internacional (2006.), Milan (2007.), Manchester United (2008.), Inter (2010.)