Španjolska-Nizozemska
Izvor: Reuters / Autor: REUTERS/Marcos Brindicci
Španjolska-Nizozemska
Izvor: Reuters / Autor: REUTERS/Marcos Brindicci
TAKTIČKI TROBOJ
Nakon drugog dana Svjetskog prvenstva, nastavljamo s našim Taktičkim trobojem, u kojem će se ogledati ekspert tportala, General poslije bitke i izabrani član communityja Tribina.hr. Na 'tapeti' je utakmica Španjolske i Nizozemske
Ovoga puta za tportal piše Aleksandar Holiga, koji je istaknuo neke trenutke koji su bili presudni:
Čini se da je Louis van Gaal na poluvremenu dobio taktičku bitku nad Vicenteom del Bosqeom – uočivši i iskoristivši sve španjolske nedostatke. Primjetno je bilo podizanje obrambene linije i učinkovitija transformacija iz 5-3-2 u 3-4-1-2. Stoperi su mogli izaći poviše jer Diego Costa očito nije bio 100 posto spreman, što se vidjelo već ranije po njegovim pomalo nespretnim reakcijama u šesnaestercu, dok je u nastavku ostao bez 'sape' i trebao je ostati na klupi već nakon 45, a ne 62 minute. Bočni braniči postali su ofenzivniji – Daryl Janmaat i Daley Blind odigrali su ključne uloge u drugom poluvremenu, koristeći poveći prostor koji im se otvarao.
Bila je to igra s više rizika, ali vrlo se brzo isplatila. Drugi je gol opet pao preko Blinda, koji je asistirao Robbenu. Del Bosque je Costu zamijenio Torresom, a onda i izvadio Xabija Alonsa i ubacio Pedra, ali ubrzo je nakon prekida (vjerojatno i nakon faula nad Casillasom) gotovo slučajno pao još jedan. A kad tiki-taka – modificirana i ograničena, ali ipak još tiki-taka – gubi s dva gola razlike, to se teško stiže.
Nizozemci su namirisali krv i napadali kao sumanuti, ali preostala dva (isto kao i, uostalom, prva tri) gola pala su poslije pogrešaka Casillasa i obrane koja naprosto više nije ista otkako se povukao Carles Puyol.
Analitičar s portala Tribina.hr, Leader, i dalje ostaje optimističan što se tiče španjolskih šansi za prolazak grupe:
Ovakva Španjolska i dalje može doći do finala Svjetskog prvenstva. U drugom poluvremenu vezna linija Španjolske nije mogla parirati čvrstim defanzivnim veznjacima De Jongom i De Guzmanom, a obrana je djelovala smješno. Ramos Pique bili su potpuno nekoordinirani, a Casillas je imao nekoliko početničkih grešaka. Reći da je Del Bosque pogriješio s izborom igrača za vezni red bilo bi pogrešno, jer u prvom poluvremenu njegova je momčad bila vrlo dobra. Greška Del Bosquea bile su izmjene jer je izvadio opasne Diega Costu i Davida Silvu kako bi zaigrali Torres i Pedro koji ove sezone nisu u najboljoj formi i to su potvrdili i danas. Fabregas je trebao ući ranije i to umjesto Xavija koji je očito potonuo u drugom poluvremenu.
Španjolskoj trebaju male promjene, čisto kozmetičke naravi kako bi se ipak malo uozbiljili neki igrači koji misle da imaju pretplatu za početnih 11. Možda bi Del Bosque trebao razmisliti o Raulu Albiolu za stopersku poziciju, Juanfranu za beka, te o Kokeu za veznu liniju. Ovaj poraz Španjolce vjerojatno dovodi do utakmice s Brazilom u osmini finala, a to znači da jedan od dva najveća favorita natjecanja ispada. Iako je Casillas dobio pet golova danas, aktualni Del Bosqueov kadar itekako može pobijediti neuvjerljive Scolarijeve Brazilce što znači da ih se nikako ne smije podcijeniti!
Taktički majstor General poslije bitke išli su upravo u tom smjeru objašnjenja:
Za Nizozemce nije počelo dobro, ali su problemi potpuno logični. Neiskusna zadnja linija, u kojoj samo Vlaar ima iskustva igranja na velikom natjecanju, pod dojmom prve utakmice imala je problema u predaji lopte i traženju slobodnih pas opcija. Neiskustvo De Vrija ili umješnost Coste donijelo je Španjolskoj vodstvo.
Sustav 3-5-2 ili 5-3-2 ponajviše ovisi o kvaliteti bočnih igrača, o njihovoj mobilnosti da mogu biti i krila i bekovi. Janmaat i Blind bili su narančasti Stanić i Jarni. Bar večeras. Blind je direktni krivac za preokret koji je uslijedio. Izjednačujući gol Robina van Persija i vodstvo Robbena plod su njegovih pametnih lopti u kojima je napadao prostor između Ramosa i Piquéa. Zbunjeni kretanjem slobodnog nizozemskog napadačkog dvojca, koji se u kretanju rotirao, izmjenjivao i na čas izgledao kao lažni devet i lažni deset, španjolski stoperi uvijek su bili za korak kratki, ali što je još opasnije i poraznije, kratki za ideju što će se dogoditi.
Ključ je bio baš Van Gaal: on je promjenom formacije minimalizirao objektive manjkavosti, prije svega u neiskustvu zadnje linije, ali i brojčano nadmašio Španjolce tamo gdje su najjači, u veznom redu. Formacija 5-3-2, odnosno 3-5-2, istaknula je u prvi plan bočne igrače, prije svega Blinda koji je bio faktor X, svojevrsni igrač utakmice. Igrač koji je svojim loptama postavljao zadatke zadnjoj liniji Španjolske na koje oni nisu imali odgovor. Takva igra bila je savršen odabir za svjetske klase koje Nizozemska ima u napadačkoj liniji i koja je nanijela Španjolskoj težak poraz.