S trenerom Istre 1961 Ivanom Prelecom smo popričali o nastavku HT Prve lige, treninzima za vrijeme koronavirusa i planovima za ovu sezonu, a otkrio nam je i zašto je odbio naslijediti Igora Jovićevića na klupi Dinama 2
Jedan od najmlađih trenera u povijesti Hrvatski Telekom Prve lige, 32-godišnji Ivan Prelec, u trenerskoj je karijeri, koju je zbog ozljeda počeo jako rano, već vodio respektabilne ekipe. Bio je u Dinamu gdje je vodio mlađe kategorije u školi nogometa, HNK Goricu je uveo u HT Prvo ligu, bio pomoćnik Deanu Klafuriću u varšavskoj Legiji, a onda se prihvatio nezahvalne zadaće da Istru 1961 ostavi među elitom.
Istra je trenutno osma na prvenstvenoj ljestvici s 19 osvojenih bodova, dva više od predzadnjeg Intera i zadnjeg Zaprešića. Nogometaši iz Pule polako su se vratili treninzima nakon što je koronavirus sve zablokirao, a mi smo s Prelecom popričali o nastavku sezone. Za početak, kako se snašao u razdoblju bez nogometa?
'I meni je, kao i drugima, ovo bila jako čudna situacija na koju se čovjek jednostavno mora priviknuti. Prvih tjedan dana sam bio totalno izgubljen, a onda sam shvatio da u ovoj, ne baš sjajnoj, situaciji u kojoj smo se našli, se mogu više posvetiti obitelji koja nije sa mnom ovdje u Puli i nadoknaditi djelomično to vrijeme koje nismo mogli provesti zajedno', rekao nam je Prelec pa dodao:
'Na kraju nam je bilo stvarno lijepo. Imao sam svoj neki režim: puno sam se igrao i družio s kćerkama, dosta sam čitao, a radio sam i neke analize i stvari koje će biti korisne za naše igrače. Sa suprugom sam svaki dan vježbao i moram reći da mi je to bilo jedno lijepo iskustvo i da sam kvalitetno iskoristio vrijeme s obitelji.'
Taman kada je supruzi počeo ići na živce je dozvoljeno treniranje... Naravno, kao i svi sportaši, to je jedva dočekao.
'Haha, da, tako nekako. Sve se idealno poklopilo', kroz smijeh govori Prelec pa ipak nastavlja u ozbiljnijem tonu i objašnjava nam kako izgledaju treninzi:
'Posebno ovdje u Istri su dosta strogi po pitanju smjernica i regulativa koje mi stvarno maksimalno poštujemo. Prvi ciklus treninga smo odrađivali tako da smo imali po četiri igrača i jednog trenera na terenu, a sada smo dobili i odobrenje da može biti i pet igrača u skupini. To je u principu dosta naporno za nas trenere jer smo u principu između četiri i šest sati dnevno na terenu bez prestanka, ali što se tiče igrača, to dobro funkcionira.'
Prelec ističe kako je zadovoljan i formom u kojoj se nalazi njegova ekipa.
'Moram reći da sam zadovoljan igračima i njihovim fizičkim stanjem. Stvarno se nitko nije zapustio, svi su odradili programe koje smo im pripremili da odrade kod kuće i sada radimo samo nadogradnju toga', kaže Prelec pa nastavlja:
'Sami trening zahtjeva dosta kreativnosti od nas trenera. Moramo u ovim uvjetima organizirati trening da ne bude samo suho trčanje, nego da ubacimo i nogometne elemente uz to neko opterećenje koje nam je cilj. U tome se dobro snalazimo. Igračima su treninzi zanimljivi, vratili su se entuzijastični. Svi smo zapravo sretni što smo na terenu. Osjeti se ta euforija zbog toga što smo i u ovim uvjetima na terenu.'
Istra 1961 ima dva boda više od Varaždina i Intera s kojima se bori za ostanak u ligi. Ta dva boda zapravo ništa i ne znače s obzirom na to da je do kraja još 10 utakmica.
'Od početka sezona naš je cilj isti, a to je ostanak u ligi. To nam je prvi cilj, a dodatni cilj je da to ostvarimo bez dodatnih kvalifikacija. Trenutno jesmo na toj poziciji, ali nemamo bodovnu zalihu koja nam garantira da smo taj cilj i ostvarili. Znamo koliko nas teška i neizvjesna borba očekuje do kraja. Igra se još 10 kola, puno je bodova u igri, puno je utakmica pred nama. Vjerujem da ćemo na kraju ostvariti to osmo mjesto i ostati u ligi.'
Koliko ćemo kvalitetan nogomet gledati kada se prvenstvo nastavi? Ipak se ne trenira u nogometnim uvjetima i igrači sigurno neće biti u svojim najboljim izdanjima.
'Prije svega, niti jedan nogometaš nikada nije imao u ovom periodu ovoliku pauzu i već je to jedan jako veliki udarac na nogometaše i nas trenere koji radimo s njima. Ovo što su oni radili doma i ovo što mi sada radimo s njima ulazi u neko održavanje fizičke spreme, ali nema veze s nogometom i nogometnim treningom', kaže Prelec pa dodaje:
'Kada i ako se nastavi prvenstvo, mislim da prije nastavka prvenstva mora biti neki minimum od četiri tjedna momčadskih treninga jer bez toga stvarno nema smisla ulaziti u nastavak prvenstva i bilo kakve natjecateljske utakmice. A i u tim okolnostima će sigurno biti manja kvaliteta. Bio je taj dugi period bez nogometnih treninga, bez natjecanja, a bit će i velike vrućine ako će se igrati na ljeto, sigurno će kvaliteta pasti, a postoji i opasnost od većeg broja ozljeda nego inače.'
Ipak, nije sve tako crno.
'Ima dosta tih otegotnih faktora, ali tako je zapravo u cijelom svijetu. Gdje god će se nogomet nastaviti igrati, svi će se suočavati s istim problemima. To trebamo prihvatiti. S druge strane, ako se nastavi prvenstvo, to će biti jedan dobar psihološki impuls, ne samo za sportaše, nego za cijelu populaciju jer bi to značilo da se nazire neka pozitivnija faza u cijeloj ovoj pandemiji.'
Za kraj smo Preleca upitali o Dinamu. Pojavila se informacija da je upravo on trebao naslijediti Igora Jovićevića u Dinamu 2, ali i da je on tu ponudu odbio kako bi do kraja odradio posao u Puli.
'Istina, imao sam ponudu da preuzmem b momčad Dinama, ali nisam bio spreman donijeti odluku da se to dogodi odmah. U Istri sam dobio priliku i krenuo u sezonu. Nismo osigurali ostanak u ligi, a cijelu sezonu se svi u klubu zajedno borimo i jednostavno sam osjetio da morao ostati. Htio sam ostati barem do kraja sezone i završiti ovo što sam započeo, a onda ću se eventualno otvarati prema nekim novim izazovima', kaže Prelec pa dodaje:
'Nije tajna da mi je Dinamo kao treneru jako puno dao i da Dinamo doživljavam kao svoj klub. Uvijek ću biti spreman doći u Dinamo, ali evo, u ovom trenutku su okolnosti bile takve da sam odlučio do kraja sezone ostati u Istri', zaključio je Prelec.