Prve četiri utakmice osmine finala Lige prvaka pokazale su nam koja formacija dominira u modernom nogometu, igra li domaći teren ikakvu ulogu i može li taktičko nadmudrivanje donijeti gledateljima atraktivnu utakmicu
S nestrpljenjem smo dva mjeseca čekali da se Liga prvaka vrati i da krene ono pravo. Na kraju smo dočekali sjajno otvaranje, četiri utakmice koje nisu razočarale i koje su, neke manje, neke više, ponudile ono što se i očekivalo od njih. Evo i pet stvari koje su obilježile prve utakmice osmine finala Lige prvaka.
Taktičko nadmudrivanje može biti zanimljivo
Kod nas vlada mit da samo utakmica u koju treneri uđu otvorenih karata može ponuditi zanimljiv i napadački nogomet. Ovaj tjedan u Ligi prvaka pokazao je da stvari ipak nisu tako crne ili bijele. U utorak je prvo Antonio Conte svojim zatvaranjem ustvari otvorio Celtic i priuštio nam utakmicu visokog tempa, u kojoj je privid bio da domaći dominiraju, a ustvari je Juventus bio taj koji je kontrolirao stvari i na kraju uvjerljivo slavio. Ni drugi dan nije bio ništa lošiji - u dvoboju Reala i Uniteda gledali smo svojevrsni trenerski klasik, sudar Mourinha i Fergusona, u kojem je Škot još jednom pokazao zašto je jedan od najboljih trenera u povijesti nogometa. I Ferguson se postavio tako da je više branio, ali samo zato što je takva igra neutralizirala protivničke prednosti i otvorila prilike da se Real svlada. Na kraju smo gledali spektakl.
4-2-3-1 je novi 4-4-2
Kako je još davno Jonathan Wilson objasnio, evolucija iz 4-4-2 u 4-2-3-1 je bila neizbježna, a sinoćnje izdanje Lige prvaka samo je potvrdilo njegove riječi. U biti, utorak i srijeda bili su svojevrsna potvrda dominacije ovog sustava nad svim ostalim, ali i njegovog razvoja kroz godine. Dva zadnja vezna kao osigurači trenerima su donijeli izvjesnu sigurnost u obrani i otvorili im priliku da dodatno eksperimentiraju i upotrijebe maštu u igri prema naprijed. Zato smo bili svjedoci kako ovaj sustav potpuno drugačije izgleda u Unitedovoj ili Realovoj izvedbi, odnosno kako njegove prednosti Klopp s mladom Borussijom ili Conte s fantastičnim Pirlom koriste na potpuno drugačije načine. Formacija je to koja je evoluirala i nogometu donijela novu dimenziju.
Domaći teren i nije neka prednost
Odavno je vrijednost domaćeg terena - u utakmicama između vrhunskih protivnika - samo mit. Gosti su u sve četiri utakmice ostvarili rezultat koji bi se za njih mogao okarakterizirati kao pozitivan pred revanš na njihovim stadionima. Međutim, kako ovog tjedna domaći teren nije značio previše, neće ni sljedećeg, pogotovo u utakmicama između Uniteda i Reala ili Borussije i Šahtara. U vrhunskom nogometu mnogo je presudnih faktora, ali na kraju ipak ne pobjeđuje ni vjetar u leđa ni huk s tribina, nego kvaliteta.
Liga prvaka ne pomaže Mourinhu
S učestalijim porazima u Primeri pomislili smo da je Real Madrid potpisao domaću kapitulaciju i okrenuo se pokoravanju Europe, no srijeda je pokazala drugačije. Jose Mourinho ima probleme u Real Madridu i njihovom rješavanju ne mogu pomoći ni činjenica da je ovo jedini trofej za koji im vrijedi igrati do kraja sezone. Očekivalo se da ih pohod na taj trofej ujedini, da homogenizira svlačionicu i tribine s trenerom, no stvari su već na prvoj prepreci zapele. Mourinhu je ovo natjecanje posljednja prilika da sa Santiago Bernabeua ode kao pobjednik, a ne da bude otjeran kao propalica i Portugalac je jako dobro svjestan toga. Može li u revanšu ponuditi svojevrsnu trenersku majstoriju i vratiti se u igru? Ako želi izbjeći etiketu luzera na svom radu u Madridu – morat će.
Pauza može biti kobna za Ukrajince
Borussia je u odličnoj utakmici u Donjecku iščupala remi, i to golom u posljednjim sekundama, koji je, kao uostalom i prvi, došao kao posljedica pada koncentracije kod domaćih. Ipak, možda se tako nešto moglo i očekivati, s obzirom na to da je Šahtar svoju posljednju natjecateljsku utakmicu odigrao još na početku prosinca, i to u Ligi prvaka kada su već sve osigurali. U međuvremenu Klopp je sve prednosti i mane svoje ekipe mogao analizirati u sedam navrata, nakon kompetitivnih i ozbiljnih utakmica u kojima nema ručne kočnice. Iako se pričalo o svježini na strani Šahtara, u ovom dijelu sezone, kada igrači hvataju svoj vrhunac, ta svježina ipak je u drugom planu. Kvaliteta Ukrajinaca nije sporna, i dalje su u igri da izbace njemačkog prvaka, ali duga zimska pauza, zbog koje će do revanša odigrati samo jednu utakmicu, mogla bi na kraju biti odlučujuća u ovom dvoboju.