Poznati hrvatski sudački ekspert Mateo Beusan za tportal se osvrnuo na upotrebu videotehnologije (VAR) u nogometu, uz naglasak što bi odmah promijenio da može
U rodnom Dubrovniku 69-godišnji Mateo Beusan, legendarno Oko sokolovo, prolazi rehabilitaciju nakon operacije kralježnice kojom su mu ugrađene četiri pločice te šest šarafa u leđa.
'Leđa me muče zadnjih 20 godina, a nakon što sam nezgodno pao na finalu Svjetskog prvenstva u Moskvi morao sam na operaciju. Zbog leđa sam se i rano oprostio od suđenja', kazao je za tportal Beusan te čeka da se more još malo ugrije kako bi mogao zaplivati. Kaže da vrijeme krati šetnjama Dubrovnikom, ima posla i oko svojih 120 kaktusa jer se o njima brine najmanje dva i pol sata dnevno, a naravno stigne pogledati i pokoju nogometnu utakmicu.
Naravno, tema razgovora bila je videotehnologija ili VAR (video asistencija sucima), a koji se pokazao kao pun pogodak iako su ponekad usprkos velikom broju kamera i stručnjaka moguće pogreške. Vidjeli smo to u polufinalu Kupa između Rijeke i Osijeka, a bilo je zanimljivo i u nekim utakmicama HT Prve lige. Podsjetimo, Hajduk je upravo zahvaljujući VAR-u lakše stigao do preokreta protiv Intera kada je gubio 0:1 jer je pregledavanje snimke pokazalo kako lopta koja je ubačena s desne strane ipak nije izašla izvan igre te da je igrač Intera obranio rukom, zbog čega je isključen, a Hajduku je dosuđen penal. Ali to nije sve. Caktaš je pucao, golman Intera Matković je obranio, ali je VAR opet odlučio. Naime linijski sudac je signalizirao glavnom sucu da se golman gostiju prerano pomaknuo pa se jedanaesterac morao ponoviti. Kapetan Hajduka Caktaš je zabio iz ponovljenog pokušaja.
'VAR je najbolja stvar koja se odgodila nogometu i to odgovorno tvrdim. Naravno, tu i tamo bit će grešaka, ali sjetio se samo koliko je spašeno sumnjivih situacija i koliko je sumnjivih detalja ispravljeno otkada je VAR uveden', ispričao nam je Beusan, dodavši:
'Kada sam ja sudio, postojale su tri kamere, a i nogomet je bio drukčiji, s manje trke i manje discipline. O suđenju da ne govorim. Danas utakmicu pokriva 16-17 kamera i samim time imate mogućnost dati sucu drugu šansu, dakle da ispravi grešku - to je najbolje što se moglo dogoditi nogometu, pogotovo suđenju. U moje doba mene nitko kao suca nije tako pratio, a ja bih iskreno volio da sam na ovakav način, kad se vidi iz svih kutova, mogao vidjeti svoje greške.'
Što se VAR-a tiče, Beusan je mišljenja kako su modificirana pravila dobra stvar, ali je uvjeren da će se još morati nadograđivati i prilagođavati jer nikada neće biti idealna, kako kaže. Dao je i jedan primjer što bi odmah uveo kod VAR-a da može:
'U finalnoj utakmici na SP-u između Francuske i Hrvatske vidjelo se koja je najveća mana VAR-a, a to su prekršaji na 17-18 metara, kod kojih po pravilima nema provjere. Trenutačno se provjeravaju samo prekršaji unutar kaznenog prostora… Tako je nakon jednog faula, kojeg nije bilo, Francuska zabila iz slobodnog udarca autogolom Mandžukića. Taj propust je Hrvatsku skupo koštao... Dakle svaki prekršaj u zoni udarca itekako utječe na rezultat i moj prijedlog je da se svi prekršaji u zoni udarca, dakle do nekih 25 metara, provjeravaju. Znate, danas gotovo svaki klub ima vrhunske izvođače slobodnih udaraca. To pravilo treba što prije promijeniti!'
Beusan je, analizirajući nogomet prije 20-30 godina i ovaj današnji, došao do zaključka:
'Nogomet se u zadnjih 15-20 godina jako promijenio i jako ubrzao pa tako danas u prosjeku imamo nešto više od 50 minuta aktivne igre, a nekada je to bilo jedva 35 minuta. Postoji i sudačka nadoknada, što znači da se zna koliko će se točno produžiti utakmica i u tom kontekstu pitam vas što znači minuta, dvije više da sudac u nekim sumnjivim situacijama u miru pogleda VAR. Da danas sudim, inzistirao bih da svaki puta pogledam VAR kada nisam siguran i ne bih se previše oslanjao na upute kolega preko slušalica jer oni imaju svoj kriterij, a ja svoje viđenje. Po meni su poštenje i pravednost važniji nego dvije, tri minute produženja utakmice. Pa ionako su se ljudi došli na stadion malo zabaviti, pogledajte kako je to u Americi zadnjih 20-ak godina i nitko se ne buni.'
Za kraj se osvrnuo i na neke velike pogreške usprkos VAR-u, a posljednji primjer jest utakmica engleskog nogometnog prvenstva između Aston Ville i Sheffield Uniteda koja je završila bez golova. No tu utakmicu obilježio je velik sudački previd i pogreška Hawk-Eyea jer gostima nije priznat čist gol kada je golman domaćih Orjan Nyland s loptom u rukama ušao u svoj gol. Tehnika je zakazala, a niti kasnija isprika zbog pogreške Hawk-Eyea nije utješila goste…
'Greške će se nažalost događati dok se sve ne uskladi, no meni smeta kada netko govori kako VAR uništava emocije. Moje je mišljenje da smo dobili duple emocije jer se jedni vesele, a drugi tuguju. A ako sudac promijeni odluku nakon što je pogledao VAR, onda će biti obratno. Dakle tu ste dobili 100 posto emocije više!' završio je Beusan.