Organizacija svjetskog nogometnog prvenstva 2014.godine u Brazilu do sada je koštala 2,5 milijardi dolara, a Njemačka i Južnoafrička Republika su za organizaciju dvaju prethodnih prvenstava uložile ukupno dvije milijarde
Svjetsko prvenstvo u nogometu 2014. godine u Brazilu najzahtjevniji je projekt koji je trenutno u pripremi u svijetu, a u dogradnju ili izgradnju 12 stadiona na kojima će se igrati utakmice Brazil je do sada uložio čak 2,5 milijarde eura. Riječ je o svoti novca koja je veća od ukupnih troškova Njemačke i Južnoafričke Republike, koje su bile domaćini smotre najboljih reprezentacija svijeta 2006, odnosno 2010. godine, piše Anadolu Agency (AA).
Brazilska Komora građevinara i arhitekata smatra da je uložena svota pretjerana. Iz Komore podsjećaju da je Njemačka za pripremu 12 stadiona za odigravanje SP 2006. godine uložila svega milijardu eura, a Južnoafrička Republika za pripremu deset stadiona potrošila isto toliko novca.
Najveća investicija brazilske organizacije SP 2014. je dogradnja tribina stadiona 'El Mane Garrincha', čiji kapacitet je povećan sa 45.000 na 71.400 gledatelja.
Podsjetimo, glavni povod za masovne demonstracije građana u lipnju ove godine u Brazilu bila je upravo skupa organizacija prvenstva, a građani su, između ostalog, poručili da 'ne žele stadione, već bolnice i škole'.
Radovi na izgradnji stadiona 'El Arena Corinthians' u Sao Paolu, koji će biti domaćin ceremonije otvaranja prvenstva, skoro su završeni, a u srijedu se desila nesreća na gradilištu u kojoj su život izgubila dva radnika. Nesreća se desila kada je sa dizalice pao teret od 500 tona i usmrtio dva radnika. Ta nesreća bi mogla biti i uzrok prolongiranja otvorenja stadiona koje je planirano u prosincu.
Brazilski mediji nisu pravili veliku polemiku o ovoj nesreći kako ne bi zasjenili i ugrozili organizaciju SP-a.
S druge strane, glavna tema rasprava u brazilskom nogometu je zgusnut raspored utakmica domaćeg natjecanja koji je Nogometni savez Brazila objavio 20. studenoga, a koji je smanjio broj slobodnih dana igračima.
Veliki europski klubovi u prosjeku igraju po 60 utakmica godišnje, a brazilski klubovi će sljedeće godine odigrati po 87 utakmica domaće lige i drugih natjecanja.
Na utakmici brazilskih momčadi Flamenga i Sao Paula, odigranoj 13. studenoga, igrači obaju sastava su nakon početnog zvižduka suca napravili jednominutni protest zbog zgusnutog rasporeda utakmica. I na ligaškim utakmicama tijekom proteklog vikenda u Brazilu igrači su pokazali svoje nezadovoljstvo rasporedom utakmica tako što su tijekom utakmica radili pauze sjedenjem na terenu.
Udruženja nogometaša u Brazilu tvrde da je zakonom zagarantirano da svaki profesionalni igrač ima minimalno 30 slobodnih dana u 2014. godini, a osnovana je i komisija koja je do sada vodila neuspješne pregovore s nogometnim savezom zemlje.
Bivši fizioterapeut brazilske reprezentacije Joao Paulo Medina je, komentirajući ovu situaciju, upozorio da zgusnuti raspored utakmica izlaže igrače velikom riziku ozlijeda, jer, kako je kazao, današnji nogomet odlikuje brz tempo i veliki fizički napor, a tehnika igre je u drugom planu, za razliku od nogometa 70-ih godina proteklog stoljeća.
Posjećenost nogometnih utakmica u Brazilu trenutno je na 38 posto od ukupnih kapaciteta stadiona, a riječ je o još jednom pokazatelju da ni gledatelji ne mogu pratiti nametnuti tempo prvenstva, tvrde analitičari, javlja Anadolu Agency