PRESICA HNS-A

Vrbanović o manjkavosti zakona, ali ne i o slučaju Mamić

09.02.2016 u 15:38

Bionic
Reading

Nakon javnog obraćanja Zdravka Mamića, svoju konferenciju za medije održao je i izvršni direktor HNS-a Damir Vrbanović koji je govorio o primjeni izmijenjenog Zakona o sportu...

Istraga USKOK-a usmjerena prema braći Mamić uzdrmala je i Hrvatski nogometni savez u kojem je Zdravko dosad imao ključnu ulogu. Odmah nakon obraćanja starijeg brata Mamić na temu optužbi na njegov račun održanog u Maksimiru, HNS je organizirao svoju presicu na kojoj je govorio izvršni direktor Damir Vrbanović.

Tema ove presice je primjena izmijenjenog Zakona o sportu.

Zakonom o izmjenama i dopunama zakona o sportu zagovara se transparentnije financiranje sportskih kolektiva i podizanje standarda za dužnosnike u sportu te da utjecaj lokalnih, to jest županijskih nogometnih saveza ovisi o rangu natjecanja pojedinih klubova iz svake od županije.

'Mi smo donošenje izmjena i dopuna Zakona o sportu ocijenili nepotrebnim, pogotovo po hitnoj proceduri, a njegovim čitanjem pronašli smo niz manjkavosti, zbog kojih smo uz još tri saveza podnijeli tužbu Ustavnom sudu jer postoji niz neustavnih odredbi. HNS se zalaže za novi Zakon o sportu koji bi riješio probleme u hrvatskom sportu mnogo dublje od onih tko sjedi u skupštini pojedinog nacionalnog sportskog saveza', rekao je Vrbanović.

On je i pojasnio kako HNS ne krši članak 47.8 Zakona o sportu donesen prošle godine, a prema kojem:

'Iznimno, skupštinu nacionalnog nogometnog saveza osnovanog u sportu u kojem najmanje polovina sportskih klubova koji sudjeluju u najvišem stupnju nacionalnog sportskog natjecanja imaju profesionalni status u smislu članka 24. ovog zakona čine:

- predstavnik pojedinoga županijskoga sportskog saveza odnosno Sportskoga saveza Grada Zagreba s jednim glasom

- predstavnik pojedinoga sportskog kluba koji sudjeluje u najvišem stupnju nacionalnoga sportskog saveza s dva glasa

- predstavnici sportskih klubova koji sudjeluju u nižim stupnjevima natjecanja od najvišega stupnja nacionalnoga sportskog natjecanja, na način utvrđen statutom i

- predstavnik udruženja sportaša i trenera koji sudjeluju u najvišem stupnju nacionalnoga sportskog natjecanja, na način utvrđen statutom.'

'Hrvatski nogometni savez nije savez osnovan u sportu u kojem najmanje polovina sportskih klubova koji sudjeluju u najvišem stupnju nacionalnoga sportskog natjecanja imaju profesionalni status. Prema Nomenklaturi sportova i sportskih grana Hrvatskog olimpijskog odbora sport nogomet ima tri sportske grane - nogomet, mali nogomet (futsal), nogomet na pijesku. Niti u jednom sportu nema podjele na muški i ženski, tako da ne možemo govoriti o muškoj košarci i ženskoj košarci ili o muškom i ženskom rukometu. Postoje samo košarka i rukomet. Sukladno tome, u prvom stupnju natjecanja u nogometu natječu se 32 kluba, 10 u prvoj muškoj HNL, 10 u prvoj ženskoj HNL i 12 u prvoj malonogometnoj ligi, a od ta 32 kluba njih 10 ima profesionalni status, što znači da u nogometu profesionalni status nema polovina klubova koji sudjeluju u najvišem stupnju nacionalnog sportskog natjecanja. Nije na HNS-u da se bavi tumačenjima propisa nego da ih primjenjuje onako kako piše. Ne znam niti jedan Savez koji može primijeniti ove dopune, ali to i nije naša briga', rekao je Vrbanović.

Na pitanje boji li se posjeta Sportske inspekcije u HNS-u, Vrbanović je odgovorio:

'Sportska inspekcija kod nas je uvijek dobrodošla. Često nas posjećuje zbog raznih prijava, jer mi imamo 'dežurne prijavljivače'. Što se tiče mogućih sankcija, njih se ne bojimo jer radimo u skladu sa zakonom'.

Tajnik HNS-a Vlado Iveta pojasnio je kako je HNS tužbu Ustavnom sudu zbog izmjena i dopuna Zakona o sportu uputio zajedno s Hrvatskim olimpijskim odborom (HOO), Hrvatskim paraolimpijskim odborom (HPO) i Hrvatskim savezom gluhih (HSG), jer su pronašli kako je pet od 11 članaka neustavno.

'Zakon je prepun raznih diskriminacija, prilikom njegova donošenja povrijeđeni su Pravilnik Sabora i ustavne odredbe, jer se oktroira sastav skupštine'

Izmjene i dopune Zakona o sportu zagovaraju i transparentnije financiranje sportskih kolektiva, te podizanje standarda za dužnosnike u sportu.

'Klubovi su to već ranije bili dužni javno objavljivati svoje financijsko poslovanje i to na osnovu dvije druge zakonske odredbe, tako da to nije ništa novo, a odredba prema kojoj pravomoćno osuđeni na tri godine ne mogu raditi u sportu ne može se primjenjivati retroaktivno', kazao je Vrbanović.

Vrbanović nije htio govoriti o Zdravku Mamiću i njegovoj budućoj ulozi u HNS-u.