psk_2

obraćanje IZ njemačke

Dalić: Preuzimam odgovornost, ovo je moj neuspjeh!

Dan nakon što je hrvatska nogometna reprezentacija odigrala 1:1 protiv Italije u Leipzigu, u posljednjem trećem kolu skupine B na Euru, bilo je jasno da taj rezultat vjerojatno neće biti dovoljan za osminu finala. Koji su uzroci slabijih igara Vatrenih u završnicama utakmica pokušao je odgonetnuti hrvatski izbornik Zlatko Dalić na konferenciji u kampu Vatrenih

Nikome nakon utakmice nije bilo do izjava i do razgoovra. Podsjetimo, do 98. minute Hrvatska je vodila 1:0 čime je imala osiguran prolaz u osminu finala i subotnji ogled protiv Švicarske. No, tad se u samoj završnici utakmice - koju je sudac produžio čak osam minuta - dogodio šok!

Vatreni su primili gol i nakon 1:1 Hrvatska je osuđena mora čekati povoljan razvoj u čak četiri utakmice kako bi se probila među 16 najboljih reprezentacija. Šanse za prolaz su minimalne. Od prije je poznato kako Hrvati moraju čekati rasplet po skupinama. Danas (utorak) će pratiti rasplet u skupini C, a ako im se tamo poklope rezultati u tom slučaju moraju pričekati i srijedu navečer te potpuni rasplet u grupi F. Od šest trećeplasiranih reprezentacija dalje idu četiri (formira se nova ljestvica).

Dan nakon utakmice Zlatko Dalić, izbornik hrvatske nogometne reprezentacije, točno u podne dogovorio je izlazak pred novinare. Sve je zanimalo što će reći nakon još jednog kiksa i još jedne (ne)prospavane noći...

VIDEO konferenciju pogledajte OVDJE.

'Teška noć... Ne znam što bih više rekao. Davno sam rekao da ću se radi ovih jutara nakon poraza ostaviti trenerskog posla, ali što je tu je. To je život. Neće me ništa uspjeti pokolebati na ovom mom putu dalje, neće me ništa zaustaviti. Ja vjerujem u ovu reprezentaciju. Čestitam igračima na utakmici, na trudu i energije, ostavili su srce na terenu. Ne mogu im, nažalost, čestitati na uspjehu. Hvala svim navijačima, posebno onima koji su bili na utakmicama, na stadionima. Bili su fantastični', kazaop je Dalić dodavši:

'Ne znam je li Hrvatska imala ikad ovoliko navijača na utakmicama. Mi smo u gradove u kojima smo igrali doveli sto tisuća navijača što znači da je ova reprezentacija postala pokret, kult i simbol nacije. Hvala dečkima iz navijačkih skupina koji su došli i navijali zajedno. To je pravi put, to zajedništvo. Svi mi imamo svoje klubove za koje navijamo, ali reprezentacija je iznad svega. Dečki, hvala vam! Molim ih da ostanu zajedno dalje i da prate reprezentaciju, da je vole i kad gubi i kad pobjeđuje. Hvala i vama novinarima na praćenju, na korektnosti većine vas. Neki od vas su imali figu u džepu, ali to je vaš put i vaš izbor. To je vam na dušu, stvaranje afera, aferica i nemira, ali ja se borim s time već šest godina. Vama na dušu, vi znate zašto to radite. Ponosan sam', kazao je Dalić.

Na pitanje ostajete li i dalje izbornik rekao je:

'Znam svoj put, znam da ga radim ispravno i pošteno, časno. I da je ovo moja odgovornost! U potpunosti preuzimam odgovornost, ovo je moj neuspjeh. Ja sa suradnicima određujem taktiku i igrače, odgovornost je samo moja. Neće me ništa pokolebati, neću tražiti alibije, sve sam ja radio zajedno sa stožerom, odgovornost je moja i na meni. Nakon puno uspjeha, došao je neuspjeh. Znao sam se nositi s uspjesima, tako ću se boriti i s neuspjehom. Bit ću čvrst i ustrajan, nije vrijeme da razmišljam što i kako dalje, neću tražiti alibije, ali neću preskočiti ni suca s utakmice. Nije on kriv. Sve smo imali u svojim rukama. Primili smo u 95. protiv Albanije, u 98. protiv Italije. Sve je bilo u našim rukama. Sudac nas je zakidao cijelu utakmicu, kulminacija je bila osam minuta produžetaka. Niste me podržali ni vi, ni Fifa ni Uefa, ali to želim reći. To su činjenice. Ne mogu se oteti dojmu da je to tako, bilo je šest zamjena, tri minute maksimum, a ni to suci ne rade. Plus onaj VAR, četiri minute maksimum. Ali nije sudac kriv da se ne bacimo na zadnju loptu, ne spriječimo Donnarummu da izvede loptu, to su naše greške. Nismo uspjeli.'

Bilo je puno uspjeha no ostao je dojam da na ovom Euru nismo bili pravi?

'Prva je bila protiv Španjolske koja je najbolja momčad na turniru, vrhunski su. Imali smo posjed, šuteve na gol, ali primali smo golove prelagano. Jučer je moja ideja bila ne primiti gol prvo poluvrijeme po svaku cijenu. Ne trebamo ništa raditi prema gore, ali da ne primimo gol. Ovako su nas kaznili Španjolci, mogli i Albanci još teže. Nama je dogovor da ne srljamo protiv Španjolske, a onda primimo onakav prvi gol. Pa treći gol iz prekida, tako prije nismo dobivali golove. Slažem se, ovi dečki ne zaslužuje kritike ni pokude, samo pohvale. I svi koji misle drugačije nisu u pravu, moraju se ustati kad govore o njima i reprezentaciji.'

Stiglo je i pitanje ima li Dalić energije za dalje, hoćemo li ga i dalje gledati na klupi Vatrenih?

'Pa nisam ja emotivan, samo govorim što mi je na srcu. Žao mi je što nismo uspjeli, to me smeta. Tužan i razočaran jesam, nismo uspjeli. Ali nemam potrebu biti tužan, mogu biti samo ponosan, ovo je rezultat koji u životu dođe. I iz toga treba izaći samo jači. Poraz nije smak svijeta, ali emocije postoje. Ne treba upasti u depresiju, treba pokazat karakter, izaći jači. Nakon Portugala smo se pričalo o europskom naslovu. Puno smo toga napravili u šest godina, sve na neku foru. Nemamo brzih igrača, a mi sve dobijemo. Ali dođe kraj tome, treba to prihvatiti. Tužan sam i razočaran, pokazali smo vjeru, zajedništvo i ljubav, ali nismo uspjeli. Nikad nisam bio bez energije u životu, nitko mi ništa nije dao ili poklonio. Gazili su me, gaze me, ali ja se ne dam. Predat se neću! Mogu biti ponosan na sve što sam napravio, s igračima i reprezentacijom, stožerom... ponosan sam do neba.'

Tema su bili i neki igrači koji nisu dobili minute na turniru, a to su Pjaca, Marco Pašalić, Vida...

'Tu je 26 igrača, a ne mogu igrati svi. Imat ćemo sastanak, zahvalit ću im se posebno. Njihovo vrijeme tek dolazi, bili su korektni, hvala igračima na mjesec dana discipline, reda, korektnosti. Moja najveća isprika ide Vidi, bio je tu mjesec dana, nije igrao minute. Velikan hrvatskog nogometa, pred svima ću mu se ispričati na tome. On to zaslužuje. Velika je podrška, ne pokazuje ni sekundu nezadovoljstvo, a znam da mu je teško, krivo... Ali zaslužuje moju ispriku i zahvalu. Iako se nikome nemam potrebu ispričavati.'

Dalić o golu Talijana u sudačkoj nadoknadi

'Mi smo na poluvremenu krenuli s Budimirom, krenuli u rizik, podigli bekove. Sve je bilo kako smo htjeli. Nismo primili gol, ne možete vi Talijane zaustaviti da ne naprave šanse, oni su prvaci Europe. Krenuli smo odlučnije u nastavku, imali smo dobru šansu, Budimir je sjajno reagirao, Luka zabio. Modrić promaši penal, pa ga zabije minutu kasnije. Sve se složilo, njemu vratilo samopouzdanje, Italija je krenula na sve ili ništa. Mi nismo htjeli se povući, niti braniti, ali bili smo prisiljeni. Potrošili smo se, radili smo promjene, vadili Sučića i Kovačića koji su pali u sredini, uveli Perišića da zatvori lijevu stranu, Ivanušeca da dobijemo trku i stabilnost. Talijani su imali inicijativu, ali bez velikih prilika. Ušao je Majer, imali kontru, imali kontru tri na dva u 95. minuti, pa dvije odluke suca, dva faula. I tu moramo drugačije reagirati, ne dati im da izvedu loptu. Nismo se trebali vratiti već u visoki presing. Pitao sam na klupi, kažu mi zadnja minuta, i nama ispadaju oba stopera, pa bek, čovjek pogodi rašlje. Mogli smo to zaustaviti. Tu smo mogli leći na loptu, to je iskustvo. Puno tih stvari, mogli smo mi s klupe ući u teren, prekinuti nešto. I čim smo krenuli s centra kraj utakmice. Iz euforije svima šok i tuga, ne znaš što bi napravio.  Nogometa nekad da nekad uzme.'

Postoji još teoretska šansa za osminu finala. Zanima nas kako pripremati momčad za Portugal?

'Ja sam prvi koji ne gubim vjeru i nadu, ali dva penala promašena. Primimo dva gola u nadoknadi, Mađarska zabije gol u 98. minuti. A ako mi nismo nikoga dobili, nismo zaslužili proći dalje. Daj Bože da se to dogodi, nadamo se, ali sve je bilo u našim rukama.'

Stiglo je i pitanje bi li nešto taktički mijenjao da sad može?

'Najlošije je bilo prvo poluvrijeme protiv Albanije, to je bilo loše... I to me iznenadilo, taj ulazak u utakmicu i reakcija. Protiv Španjolske su pokazali najviše. Ne znam, ne znam bi li napravio nešto drugačije... Ali poslije onog Portugala je bilo glupo nešto mijenjati, napravio bi grešku ako bi mijenjao nešto što je bilo super. Možda sam u Portugalu trebao napraviti nešto drugačije. Senegal i Brazil su nam dali putokaz, bilo bi blesavo da sam nakon Portugala nešto mijenjao.'

Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo su jako brzo. Kako bi Hrvatska mogla izgledati?

'Liga nacija šest utakmica koje slijede od rujna moraju biti priprema, moraju biti podloga za kvalifikacije. Tu se mora složiti reprezentacija koja će nastaviti Ligu nacija u ožujku ili početi kvalifikacije. Jasno treba komunicirati prema javnosti, naš plan mora biti plasman na SP 2026., kroz Ligu nacija složiti reprezentaciju. Vidjeti tko može, tko ne može. Sigurno da se zahtjeva remont, brzinu i moderni nogomet, trebamo gledati u tom smjeru. Liga nacija mora biti pripreme za kvalifikacije.'

Stiglo je i pitanje o Luki Modriću, ostaje li u reprezentaciji?

'Svatko od nas odlučuje sam za sebe, mi već dvije godine Luku spremamo u penziju, pitamo se kad će otići. Neka Luka sam to odluči, nisam razgovarao s njim o tome. Imamo dobar odnos šest-sedam godina, ali on će odlučiti za sebe, ja za sebe. Imali smo zajednički put, povezani smo, ali vidjet ćemo što i kako. Nisam pričao s Lukom, nije vrijeme. Ali i ta činjenica da ljudi iz dalekih krajeva prate Vatrene, to je dokaz što je postala hrvatska reprezentacija. Kakva priča, kakav brend. A četiri milijuna ljudi. I sve to sami radimo. Treba biti jak i čvrst, moramo ostati na zemlji, biti smiren. Ne pasti u neke tragedije, ići dalje, to je život. Luka će sam odlučiti, što god napravi moramo mu se nakloniti. Ne samo njemu, većini senatora za koje sam posebno vezan, za koje sam emotivno vezan. Kvalitetom su to zaslužili. Njihovo je pravo što će i kako će dalje. Ali ovih šest-sedam godina, razgovarat ćemo za pet, šest ili deset godina, vidjeti što smo sve napravili.'

• +24
Utakmica 3. kola skupine B na EURU: Hrvatska - Italija Izvor: EPA / Autor: Filip Singer