Više nema nikakve dvojbe. Hrvatski stolnotenisač Zoran Primorac (42) osigurao je nastup na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. godine što će biti već njegova sedma Olimpijada
Međunarodni stolnoteniski savez (ITTF) danas je objavio listu 28 igrača i igračica koji su izborili izravan plasman u London, a na njoj se na 24. mjestu nalazi i Primorac. Nažalost, među djevojkama nema niti jedne Hrvatice koja je direktno izvadila vizu za OI. Na listi se nalaze maksimalno po dva igrača iz iste zemlje, dok će ostali vizu za London loviti kroz kvalifikacije. Za Primorca se ključnim pokazao plasman u drugo kolo nedavnog svjetskog prvenstva u Rotterdamu.
Neuništivi hrvatski stolnotenisač na svojim prvim Olimpijskim igrama nastupio je prije 23 godine u Seulu gdje je osvojio srebrnu medalju u paru s Ilijom Lupuleskuom. Bila je to ujedno i njegova prva medalja na velikim natjecanjima. S Lupulescom je 1990. osvojio naslov europskih prvaka na EP u Göteborgu, dok je četiri godine kasnije bio zlatni i na EP u Birminghamu u mješovitim parovima. Ukupno je osvojio 21 medalju na OI, SP i EP. Prije 11 godina na u Sydneyu je nosio hrvatsku zastavu na otvaranju OI.
REZULTATI ZORANA PRIMORCA NA OI
OI Seoul 1988 - srebrna medalja u parovima
OI Barcelona 1992 - 9. mjesto u pojedinačnoj konkurenciji i u igri parova zajedno sa dragutinom Šurbekom
OI Atlanta 1996 - Od 9. do 16. mjesta pojedinačno, a u paru s Damirom Atikovićem zauzeo je poziciju od 17. do 24. mjesta
OI Sydney 2000 - ispao u prvom kolu od Japanca Tasakia
OI Atena 2004 - ispao u 3. kolu od Kineza Ma Lina
OI Peking 2008 - ispao u četvrtfinalu od Šveđanina Perssona
Zoran Primorac, dakle, ima priliku postati tek 19. sportaš u povijesti sa sedam i više nastupa na olimpijskim igrama. Listu predvode austrijski jedriličar Hubert Raudaschl i kanadski jahač Ian Millar koji su nastupili na čak devet olimpijskih igara. Raudaschl je nastupio na svim OI od 1964. do 1996. godine, a osvojio je dvije srebrne medalje - 1968. u klasi Finn u Mexico Cityju, te 1980. u Moskvi u klasi Zvijezda.
Millar ili 'Kapetan Kanada' kako zbog sportske dugovječnosti glasi njegov nadimak u domovini, sudjelovao je na OI od 1972-1976, te 1984–2008. U Pekingu je nastupio kao 61-godišnjak i osvojio prvu i jedinu olimpijsku medalju - srebro u ekipnom natjecanju u preponskom jahanju. Millar je time postao sedmi najstariji osvajač olimpijske medalje u povijesti Igara.
Po osam nastupa na OI ubilježili su talijanski jahači braća Piero i Raimondo d'Inzeo, britanski jedriličar Durward Knowles, danski jedriličar Paul Elvstrom i ruski streljač Afanasijs Kuzmins.
SPORTAŠI S NAJVIŠE NASTUPA NA OI
9 - Hubert Raudaschl (Aut) - jedrenje - dva srebra
9 - Ian Millar (Kan) - konjički sport - srebro
8 - Piero d'Inzeo (Ita) - konjički sport - dva srebra, četiro bronce
8 - Raimondo d'Inzeo (Ita) - konjički sport - zlato, dva srebra, tri bronce
8 - Durward Knowles (VB/Bah) - jedrenje - zlato i bronca
8 - Paul Elvstrom (Dan) - jedrenje - četri zlata
8 - Afanasijs Kuzmins (SSSR/Lat) - streljaštvo - zlato i bronca
7 - Ivan Osiier (Dan) - mačevanje - srebro
7 - François Lafortune (Bel) - streljaštvo
7 - Kerstin Palm (Šve) - mačevanje
7 - John Michael Plumb (SAD) - konjički sport - dva zlata, četiri srebra
7 - Ragnar Skanaker (Šve) - streljaštvo - zlato, dva srebra, bronca
7 - Seiko Hashimoto (Jap) - brzo klizanje/biciklizam - bronca
7 - Merlene Ottey (Jam/Slo) - atletika - tri srebra, šest bronci
7 - Francisco Boza (Peru) - streljaštvo - srebro
7 - Jeannie Longo (Fra) - biciklizam - zlato, dva srebra, bronca
7 - Rajmond Debevec (Jug/Slo) - streljaštvo - zlato, bronca
7 - Josefa Idem Guerrini (Njem/Ita) - kajak/kanu - zlato, dva srebra, dvije bronce