Nastavak korištenja starijeg izdanja bez podrške proizvođača sa sobom nosi više rizika. No, uz nekoliko savjeta i preporuka, moći ćete to i dalje raditi uz manje straha
Za prosječne korisnike Windowsa XP službeni kraj podrške Microsoftovom operativnom sustavu 8. travnja 2014. godine značio je brz prijelaz na neko od novijih izdanja. Za manju skupinu dugogodišnjih korisnika, koji su na njemu vrtili poslovne, medicinske i uredske aplikacije, to je moglo značiti potencijalnu katastrofu.
U veljači 2016. XP je bio prisutan na oko sedam posto stolnih računala na svijetu. U Kini ih je oko 22 posto, u Sjevernoj Americi oko tri.
Četiri su glavna rizika koje trebate imati u vidu ako namjeravate nastaviti koristiti XP svakodnevno. To su: manjak nadograđenog softvera, krađa informacija i identiteta, veća izloženost virusima i drugom zlonamjernom softveru te tehnološko zaostajanje.
Evo što možete poduzeti kako bi se zaštitili. Ovi savjeti ne jamče potpunu zaštitu, ali će vam pomoći u smanjivanju rizika.
1) Nadogradite računalo na Windows XP Service Pack 3
Riječ je o zadnjoj servisnoj nadogradnji za XP, objavljenoj 6. svibnja 2008. Trebat će vam značajno više RAM-a (preporučeno je 512 MB do 1 GB), kao i više od pet GB memorije za pohranu. Softver možete preuzeti ako kliknete na Start, pa Control Panel i Windows Update.
2) Namjestite Windows XP Registry za nastavak primanja naodogradnji
Jedan od načina kako nastaviti primati nadogradnje za XP je pridobiti sustav da ga prepozna kao drugi OS - Windows Embedded Industry (poznat i kao Windows Embedded POSReady) - koji će biti nadograđivan sve do 2019. Evo kako to možete učiniti:
Otvorite Notepad.
Kopirajte u njega ovaj tekst:
Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\WPA\PosReady]
"Installed"=dword:00000001
Spremite datoteku u formatu XP.reg, umjesto standardnog .txt.
Kliknite dva puta na svoju novu datoteku kako bi unijeli izmjene u registry.
Imajte na umu kako je iz Microsofta stiglo upozorenje prema kojem ova metoda ne štiti u potpunosti korisnike XP-a te kako ste izloženi riziku smanjene funkcionalnosti. Tako da preporučamo izradu sigurnosne kopije (backupa) važnih podataka prije no što se upustite u ovo.
3) Potražite neslužbeni Service Pack 4
Razvojni programer kojeg znamo samo po nadimku harkaz od rujna 2013. neslužbeno razvija servisnu podršku za širu javnost. Izdanje 3.1a je dostupno za preuzimanje. Moguće ga je instalirati na računala koja već imaju instaliran SP 1.
Naravno, kako je riječ o neslužbenom izdanju, postoji rizik od problema s kompatibilnošću i performansama računala. Koristite na vlastiti rizik.
4) Istražite kompatibilan softver
Pojedine softvarske tvrtke pristale su nastaviti pružati podršku za XP, dok su ju druge obustavile. Primjerice, Firefox nudi ograničenu podršku za SP 1 i punu za SP 2 i 3. Chrome će ih obustaviti s travnjem ove godine. Opera će nastaviti s podrškom, ali ne i s kompatibilnošću s XP-om nakon izdanja 36.
5) Pretresite svoj softver
Odmah se pobrinite za svoje sigurnosne potrebe. Preuzmite pouzdane antivirusne i antimalver programe, kao i vatrozid te one koje redovno koristite, poput softvera za stvaranje i uređivanje teksta.
Obrišite sve zastarjelo, poput Officea 2003 i ranih izdanja Outlooka, zamijenite s novijim verzijama.
6) Ograničite mrežnu povezivost
Ako možete, nemojte biti spojeni na internet. Ako ne, razmislite o vatrozidu poput Comodo Free Firewalla, koji još uvijek podržava XP, kako bi mogli uočiti i pratiti neuobičajene aktivnosti.
7) Pregledajte sve periferne uređaje s memorijom
Sve što može sadržavati podatke, poput USB stickova i CD-ja, trebate pomno pregledati koristeći antivirusni i antimalver softver. Akira, primjerice, još uvijek podržava XP SP 3.
8) Osigurajte svoj preglednik
Instalirajte proširenja za preglednike kako bi enkriptirali svoju aktivnost na webu. Primjerice, HTTPS Everywhere prebacuje HTTP web odredišta u HTTPS.
Više:Make Use Of