'SUZBijanje DEZINFORMACIJa'

Aktivisti razotkrili veze MIT-a i izraelske vojske, baza podataka ugašena

20.01.2025 u 08:55

Bionic
Reading

Sveučilište je već neko vrijeme poprište prosvjeda vezanih uz njihovu navodnu povezanost s Izraelom

Aktivistička skupina iskoristila je bazu podataka o grantovima Massachusetts Institute of Technology (MIT) kako bi otkrila veze sveučilišta s izraelskim vojnim programima. Kao odgovor na to otkriće, sveučilište je zatvorilo bazu podataka.

MIT Coalition for Palestine nedavno je objavio knjižicu pod nazivom 'MIT Science for Genocide' koja detaljno opisuje različite poveznice sveučilišta s izraelskim Ministarstvom obrane. Knjižica tvrdi kako je Izrael uložio čak 3,7 milijuna dolara u sveučilište kako bi potaknuo istraživanja povezana s raznim obrambenim inicijativama. Prema izvješću The Intercepta, ti projekti uključuju partnerstva za istraživanje podvodnog nadzora, detekcije projektila i algoritama za dronove. Izvješće također ukazuje na gustu povezanost između sveučilišta i izraelskih obrambenih izvođača, uključujući tvrtku koja proizvodi većinu izraelskih borbenih dronova, piše Gizmodo.

Kako su studenti aktivisti nastavili koristiti softver otvorenog pristupa za istraživanje MIT-ovih aktivnosti povezanih s izraelskim grantovima, sveučilište je deaktiviralo program. Rich Solomon, član Koalicije i student na MIT-u, izjavio je za The Intercept: 'MIT je proveo kontinuiranu i organiziranu kampanju dezinformacija i propagande kako bi utišao i potisnuo ove informacije.'

Glasnogovornica MIT-a, Sarah McDonnell, komentirala je: 'Poštujemo raznolika stajališta članova te grupe o bilo kojoj temi i, kao opće pravilo, naš ured ne komentira medijima pojedinačne stavove ili slobodno izražena mišljenja određenih studenata ili bivših studenata.' McDonnell je dodala: 'MIT i njegovo vodstvo predano rade na promicanju dobrobiti studenata, zaštiti slobode govora i odgovaranju na kršenja pravila prema potrebi.'

Prema jednoj procjeni UN-a, više od 40.000 Palestinaca ubijeno je tijekom izraelskih napada na Gazu, većinom žena i djece. Neka istraživanja, uključujući jedno objavljeno u The Lancet, tvrde da bi broj mrtvih mogao premašiti 100.000 zbog uništenja bolnica i domova, što bi moglo uzrokovati smrt od bolesti, gladi i izloženosti nepovoljnim uvjetima.

Zastrašujući naslovi o sukobu nastavljaju šokirati svijet. U veljači je izraelski medij Haaretz otkrio da Izraelske obrambene snage (IDF) vode Telegram kanal posvećen fotografijama i videozapisima mrtvih Palestinaca, nazivajući ih 'žoharima'. Osim toga, izvješća su navela na sumnju u neselektivna ubojstva civila od strane izraelskih snaga. Također, Izrael je navodno ubio više novinara (128) u protekloj godini nego bilo koja druga država u posljednjih 100 godina.

Komentatori sve češće nazivaju izraelske akcije 'genocidom,' dok su neki bivši dužnosnici Bidenove administracije napustili Bijelu kuću zbog reakcije SAD-a na krizu. Izrael, koji nastavlja dobivati stalnu vojnu i financijsku podršku SAD-a, trenutno se suočava s optužbama za kršenje Ženevske konvencije pred Međunarodnim kaznenim sudom u Haagu.