ASTROBIOLOGIJA

Bakterija skrivena duboko pod zemljom ključ je mogućeg života na Marsu

03.10.2018 u 08:44

Bionic
Reading

Prema najnovijoj teoriji doboko u tlu Marsa možda postoje prastari mikroorganizmi koji su se tamo 'doselili', a ključ njihovog nastanka nalazi se u novootkrivenoj vrsti bakterije donedavno skrivenoj pod površinom Zemlje

Rupa duboka 600 metara pronađena u Španjolskoj možda će postati mjesto nalazišta ključa života na drugim svjetovima. Znanstvenici su tamo, naime, nedavno pronašli sićušna bića koja bi se inače hranila putem fotosinteze (pretvaranjem sunca u energiju), no koja su se prilagodila životu u potpunom mraku. Ova mogućnost življenja daleko od površine mogla bi postati vrlo važan alati u potrazi za životom na Marsu, planetu kojeg šiba kozmička radijacija i iznimno negostoljubiva atmosfera.

ZNANOST NAKON CASSINIJA

Ovo su najuzbudljivije svemirske misije današnjice

Pogledaj galeriju

Mars je opasno mjesto

'Ako danas želite živjeti na Marsu, velike su šanse da ćete to htjeti raditi pod njegovom površinom' rekao je Dr. FernandoPuente-Sancheza iz Španjolskog državnog centra za biotehnologiju.

'Na samoj površini Marsa nema skoro nikakve atmosfere, što znači da je radijacija vrlo visoka, a ako prokopate nekoliko metara ispod površine, bit ćete zaštićeni.' Dr. Puente-Sancheza tvrdi da je na dubini od 600 metara ostao zatečen prisutnošću cijanobakterija - skupine mikroorganizama koji se hrane fotosintezom, a žive u potpunom mraku.

Nakon analize njihovog DNK, znanstvenici su potvrdili da ova bića kao gorivo koriste vodik i unatoč odsustva svjetla - prosperirati. 'Kad god bi u uzorku tla pronašli visoku koncentraciju cijanobakterija, razina vodika je pala, što znači da cijanobakterije konzumiraju taj vodik' rekao je Puente-Sancheza.

Fantastična prilagodba

Cijanobakterije su iznimno otporni organizmi, a ova kolonija potvrđuje da postoji svega par lokaliteta u kojima ne bi mogli uspjevati. Ovo također može biti špranca koju koristi mikroorganizam koji je nekad davno naseljavao Mars - te koji je vrlo vjerojatno tamo još i danas.

Curiosity Rover Shaler
  • Curiosity Rover Yellowknife Bay
  • Curiosity Rover Aeolis Mons
  • Curiosity Rover krater Gale
  • Curiosity Rover
  • Curiosity Rover planina Sharp
    +17
Mars je čudno i divno mjesto Izvor: NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona / Autor: NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona

'Kada danas zamišljate život na Marsu, uvijek ga povezujete sa Marsom koji je nekad bio - Mars prekriven vodom, Mars s gustom atmosferom, Mars koji je geološki aktivan' rekao je voditelj projekta. 'Ono što nam govore cijanobakterije je da su nekad davno na Marsu možda živjeli organizmi koji su se s vremenom povukli pod površinu i tamo preživljavaju još danas'.

Dokazi potencijalnog života ispod površine Marsa svakim su danom sve veća, a znanstvenici vjeruju da će uvelike pomoći ako kolonisti i istraživači Crvenog planeta ikad odluče krenuti u potragu za tamošnjim vanzemaljskim životom.