eSIM tehnologija u cijelosti zaobilazi korištenje telefonskih kartica i instaliranje istih u novih uređaj. Kako onda radi?
Ako kupujete novi iPhone 14 ili vam se sviđa Galaxy S23, vjerojatno ste naišli na značajku eSIM. eSIM je manja i ugrađena verzija tradicionalne SIM kartice, sve je popularnija na smartfonima gdje obično dolazi kao opcija pored fizičkog SIM-a.
Što je to eSIM?
eSIM je ugrađena SIM kartica. Ona je zamjena ili alternativa fizičkim SIM karticama kojima se telefoni povezuju na mobilnu mrežu.
Najveća razlika među eSIM-om i fizičkim SIM-om je što je eSIM za razliku od SIM-a ugrađen u matičnu ploču telefona. Ne morate je ugraditi niti kupovati u dućanu. Također je ne možete izvaditi, što ne znači da na njoj ne možete mijenjati telefonske brojeve ili mijenjati pružatelje usluga. eSIM se, za razliku od SIM-a, može brisati.
Štoviše, prebacivanje ili aktivacija sad su još lakši. Ne morate čekati da vam pružatelj šalje karticu ili se natezati sa alatom za vađenje kartica - sve što vam treba je poziv ili mala intervencija u postavkama.
Ima li moj telefon eSIM i kako ga mogu koristiti?
Za korištenje eSIMA treba vam pružatelj usluga koji je nudi, kao i kompatibilni smartfon. Većina pružatelja usluga u Hrvatskoj pruža opciju eSIM. eSIM kartice trenutno se koriste za donošenje SIM značajki u sam telefon, uključujući iPhone 12 i kasnije, Pixel 6 i 7, nove Samsungove smartfone počevši sa serijom S22 te nekim prijenosnim uređajima poput Apple Watcha.
Većina telefona trenutno podržava takozvani 'dual-SIM', što znači da imaju fizički slot z SIM karticu, kao i eSIM. Telefoni će s vremenom u potpunosti prijeći na eSIM. To je, na koncu, u SAD-u već napravio iPhone 14. Puno manja veličina eSIM-a znači da će postati uobičajen kod IOT-a, premda se već radi na njegovom manjem bratu pod imenom iSIM.
Kako aktivirati eSIM?
Većina telefona se na mreže spaja tako da u njih ubacite SIM karticu. Kako onda stvari stoje sa eSIM-om? Sve zavisi o uređaju kojeg imate i jeste li ga uzeli s pretplatom ili ga kupili odvojeno.
Ako ste na iPhoneu, odite u Settings > Cellular (ili Mobile Data) > Add Cellular Plan i nakon toga skenirajte QR kod koji vam je dao pružatelj usluga.
Ako ste na Androidu, odite u Settings > Network & internet > Add. Slijedite uputstva i birajte 'Use 2 Numbers'. Sve ovo, naravno, varira od proizvođača do proizvođača, no ideja je generalno slična.
Dual-SIM uređaji moraju podržati standard DSDS (dvostruki sim, dvostruko čekanje ili Dual SIM, Dual Standby) kako bi pružili punu funkcionalnost. Značajka dolazi na iOS-u 13 i kasnijem te Androidu 10 i kasnijem te dozvoljava obje kartice da rade istovremeno. Kad aktivirate značajku, morat ćete odlučiti koja će kartica biti 'glavna'.
Koje su beneficije eSIM-a?
Je li eSIM uopće bolji od fizičkog SIM-a? Glavna beneficija eSIM-a njegova je veličina koja, među ostalim, telefonu daje više prostora za druge komponente pošto je instalirana na matičnu ploču. Manjak slota za SIM znači da proizvođač u telefon može strpati veću bateriju ili neku novu komponentu. Još jedna beneficija je što manjak eSIM slota dodatno osigurava untarnje komponente od oštećenja uzrokovanih vodom.
eSIM također olakšava rad sa dva telefonska broja, što je super ako želite odvojiti privatni i poslovni život, naglašava Makeuseof.
Zašto eSIM nije dobra ideja?
Glavni nedostatak eSIMA je nepraktično prebacivanje među telefonima. SIM karticu samo izvadite i staviti u nov telefon. Prebacivanje eSIM-a je moguće, ali uključuje više koraka. eSIM također otežava testiranje problema na telefonu. Ako imate problema s konekcijom, trenutno je rješenje izvaditi i vratiti karticu. To ne možete sa eSIM-om.
Konačno, podrška za eSIM je trenutno ograničena i na koncu - ona još nije 'mainstream'. Sve što joj, doduše, treba - su kompnaije poput Applea, Googlea i Samsunga koji će je promovirati.