Stariji potpredsjednik Revoluta koji je prije šest godina diplomirao fiziku u Londonu i dosadašnju karijeru proveo u toj kompaniji svoj uspjeh pripisuje progresivnom pristupu, što mu je osiguralo i neke manje lijepe epitete
Jedan od najvećih igrača u polju fintecha, aplikacija Revolut nedavno je predstavila novu opciju Stays te omogućava korisnicima rezervaciju smještaja. Ovaj iskorak izvan okvira financijske industrije Revolutu je donio pristup tržištu kojim dominiraju Booking, Expedia i TripAdvisor. Dodatak popularnoj usluzi dio je Revolutove filozofije o 'pametnijem trošenju'.
Iza ovakvog poteza, ako pitate vodeće ljude Revoluta, nalazi se potreba za konstantnim napretkom i evolucijom usluge. Stariji potpredsjednik kompanije Alan Chang spominje to na svim zamislivim komunikacijskim vektorima, od LinkedIna do Twittera.
Dvadesetsedmogodišnjak se pridružio Revolutu odmah nakon što je diplomirao fiziku u Londonu 2015. Chang se, konkretno, zaposlio u odjelu operacija te kao analitičar vodio korisničke usluge. Rad na tom polju u Revolutu je, za razliku od onog u klasičnim bankama, posve drugačije iskustvo, tvrdi Chang.
'Umjesto da sjedite u back officeu, nalazite se na prvoj liniji i vodite posao naprijed. Volim gledati Revolut kao progresivnu kompaniju čije operacije preuzimaju direktnu odgovornost za rast prihoda', komentirao je mladi financijaš u razgovoru za efinancialcareers.
Porast prihoda u Revolutu, čini se, sigurno napreduje - kompanija je 2020. godine zabilježila porast od 34 posto, na 222 milijuna funti. Zarada s druge strane nije toliko sjajna - gubici prije obračunatog poreza skoro su dvostruko veći nego u 2019. i iznose 207 milijuna funti. Riječ je o problemu s kojim se trenutno nosi nova direktorica financija Mikko Salovaara, dvadesetdevetogodišnjakinja s diplomom Yalea.
Chang je, za razliku od Salovaare, jedan od starosjedilaca kompanije - ušao je u Revolut dok je broj zaposlenika još bio jednoznamenkast. Peti zaposlenik fintech diva prati razvoj kompanije od njezinih početaka te je odlučio ostati dok su drugi odustajali. S obzirom na to da je dosegla tržišnu vrijednost od 33 milijarde dolara, bilo kakav udio u njezinim dionicama, nešto što Chang sigurno posjeduje, čini ga milijunašem.
Počeci Revoluta, čija tržišna vrijednost trenutno iznosi 33 milijarde dolara, sežu u 2015. godinu, kada je predstavljen kao platforma za digitalno bankarstvo i plaćanje bez paprenih bankarskih naknada. U međuvremenu su proširili ponudu na trgovanje dionicama i kriptovalutama, a danas Revolut broji preko 16 milijuna korisnika, većinom mlađe populacije.
Drugim riječima, time je opravdao vrlo uporan i aktivan angažman u Revolutu već šestu godinu.
Velike ambicije, velik ego
Chang je također prilično otvoren oko svojeg utjecaja na razvoj kompanije - na LinkedInu i Twitteru uvijek se stavlja u središte Revolutove priče o razvoju, a 2020. napisao je objavu u kojoj spominje osnivanje 'specijalne jedinice' unutar firme, 'izravno odgovorne za ubrzanje rukovođenja' - uključujući izbacivanje novih proizvoda i inicijativa koje će poboljšati financijsku i operativnu učinkovitost.
Kolege iz kompanije opisuju ljude iz Changova ureda kao inovativne i pametne, one koji su spremni razvijati stvari od same nule. Chang je s druge strane donekle tip čovjeka koji često prima prigovore na sve, od pristupa intervjuima do ega i agresivne kompetitivnosti. Na te komentare svojedobno je odgovorio objavom na Twitteru i reminiscencijom na ranije dane. 'Kad sam bio mali - kad god bih rekao tati o nekom dostignuću, on bi bio sretan pet minuta', komentirao je mladi techfinancijaš.
Poriv za uspjehom
Čini se da je glavna sila iza Changova pristupa nepoimanje dostignuća - mentalnog i očigledno poslovnog pristupa čiji je glavni slogan 'nikad ne budi zadovoljan'. Sudeći po stalno otvorenim radnim mjestima u kompaniji, uvijek ima mjesta za nova lica. Chang, doduše, nije pobornik davanja dionica novim zaposlenicima, umjesto čega nudi radno mjesto na kojem kandidati mogu susresti osobu čiji je cijeli modus operandi ideja borbe protiv onih koji ga podcjenjuju. LinkedIn mu je tako prepun citata poput: 'Mi smo podcijenjeni inovatori za koje je svaki dan nova borba.'
Chang i na Twitteru ima sličnu retoriku, tvrdeći da kompanija doslovno traži ljude s mozgom, srcem i ludom ambicijom. 'Mozak je za rješavanje problema, srce je za borbenost i ambicioznost, a ludilo je za ludilo i 'muda'', komentirao je.
Što se nastavka priče o ekstremno kompetitivnom direktoru tiče, ponešto bi se dalo zaključiti i iz svojevremene Changove objave u kojoj je napisao da je njegov ulazak u Revolut bio 'najbolja odluka koju je ikad donio'.