Autor zakonodavstva o autorskim pravima u Europskoj uniji izjavio je da je nužno donijeti zakone kako bi se zaštitili pisci, glazbenici i kreativci koji su ostavljeni na milost i nemilost ‘neodgovorne’ pravne praznine u Zakonu o umjetnoj inteligenciji (AI)
Ovo upozorenje dolazi nakon što je 15 organizacija iz kulturne sfere ovog tjedna uputilo pismo Europskoj komisiji, upozoravajući da nacrt pravila za provedbu zakona o o AI-ju ‘predstavlja korak unatrag’ u pogledu autorskih prava, dok je jedan pisac upozorio na ‘pogubnu’ rupu u zakonu, piše Guardian.
Ne štite se kreativne ideje
Axel Voss, njemački zastupnik iz redova europskih pučana (EPP) i ključni autor Direktive o autorskim pravima EU-a iz 2019., izjavio je da taj zakon nije osmišljen za regulaciju generativnih modela umjetne inteligencije – sustava koji mogu stvarati tekstove, slike ili glazbu na temelju jednostavnog tekstualnog unosa.
Voss je naglasio da se nakon donošenja zakona o AI otvorila ‘pravna praznina’ koja onemogućava provedbu autorskih prava na tom području. ‘Ono što ne razumijem jest to da podržavamo velike tehnološke kompanije umjesto da štitimo europske kreativne ideje i sadržaj.’
Zakon o AI na snagu je stupi prošle godine, a bio je u izradi u trenutku kada je krajem 2022. generativni AI chatbot ChatGPT privukao globalnu pažnju, postavši najbrže rastućaaplikacija u povijesti. ChatGPT je razvio OpenAI, koji stoji i iza AI alata za generiranje slika DALL-E. Brzi uspon generativnih AI sustava, temeljenih na ogromnim bazama knjiga, novinskih članaka, slika i pjesama, izazvao je zabrinutost među piscima, novinama i glazbenicima, što je rezultiralo nizom tužbi zbog navodnog kršenja autorskih prava.
Voss je rekao da nije uspio osigurati većinsku podršku zastupnika EU-a za snažnu zaštitu autorskih prava u završnim fazama pregovora o Zakonu o AI.
Eksploatiranje intelektualnog vlasništva
Zakon o AI propisuje da tehnološke tvrtke moraju poštivati zakon o autorskim pravima iz 2019., koji uključuje iznimku za tekstualno i podatkovno rudarenje (TDM).
Voss tvrdi da je ta iznimka bila namijenjena ograničenoj privatnoj upotrebi, a ne omogućavanju najvećim svjetskim tvrtkama da masovno eksploatiraju intelektualno vlasništvo. Smatra da je uvođenje TDM iznimke u Zakon o AI rezultat ‘nesporazuma’.
Ovu tezu potvrdila je i značajna akademska studija prošle godine, koju su proveli pravni znanstvenik Tim Dornis i računalni stručnjak Sebastian Stober, zaključivši da treniranje generativnih AI modela na objavljenim materijalima ne može biti smatrano ‘slučajem tekstualnog i podatkovnog rudarenja’, već ‘kršenjem autorskih prava’.
U međuvremenu, TDM iznimka izazvala je šok u kreativnim profesijama. Njemačka bestseler autorica Nina George, čija su djela prevedena na 37 jezika, opisala je TDM iznimku kao ‘pogubnu’.
‘Izuzeci od autorskih prava izvorno su zamišljeni kako bi uravnotežili interese autora i javnosti, primjerice dopuštajući školama fotokopiranje tekstova. Ove AI iznimke za komercijalnu upotrebu znače da će po prvi put poslovni interesi imati prednost. To je promjena paradigme i perverzan način stavljanja autorskih prava u korist nekolicine kompanija', rekla je George.
George, počasna predsjednica Europskog vijeća pisaca, naglasila je da nema načina da sazna jesu li njezina djela korištena za treniranje generativnih AI sustava. ‘
Europsko vijeće udruga književnih prevoditelja, koje predstavlja 10.000 prevoditelja u 28 zemalja, izrazilo je veliku zabrinutost zbog autorskih prava i umjetne inteligencije.
‘Knjige pišu i prevode ljudi kako bi se očuvale umjetničke vrijednosti književnog djela’, poručili su.
‘Čvrsto vjerujemo da autori, izvođači i kreativni radnici moraju imati pravo odlučiti mogu li njihova djela biti korištena u generativnoj umjetnoj inteligenciji te, ako pristanu, biti pravedno plaćeni.’
U prosincu su uglavnom iste kulturne organizacije uputile pismo potpredsjednici Europske komisije Henni Virkkunen, izražavajući zabrinutost da zakonodavstvo EU-a ‘ne uspijeva adekvatno zaštititi prava naših kreativnih zajednica i vrijednost njihovih kulturnih djela’.
Brando Benifei, talijanski socijaldemokrat koji je u ime Europskog parlamenta sudjelovao u pregovorima o Zakonu o AI, osporio je tvrdnju da su kreativci nezaštićeni.
Glasnogovornik Europske komisije izjavio je da Komisija ‘pomno prati globalne izazove koje razvoj AI tehnologije predstavlja za kreativnu industriju’ te da je ‘posvećena održavanju uravnoteženog pristupa koji potiče inovacije, a istovremeno štiti ljudsku kreativnost’.