NASTAVAK SAGE

Musk protiv Altmana: Što se stvarno krije iza pokušaja kupnje OpenAI-ja?

18.02.2025 u 11:54

Bionic
Reading

Analitičari vjeruju da je Muskov pokušaj kupnje OpenAI-ja planiran kako bi usporio prijelaz tvrtke iz neprofitne u profitnu

Odbor direktora OpenAI-ja službeno je odbio ponudu Elona Muska vrijednu gotovo 100 milijardi dolara za preuzimanje kompanije koja je stvorila ChatGPT, najpoznatiji AI alat na svijetu. Međutim, stručnjaci smatraju da ponuda možda nije potpuni neuspjeh za Muska.

Naime, ona bi mogla otežati planove izvršnog direktora OpenAI-ja, Sama Altmana, da transformira tvrtku iz neprofitne organizacije u profitnu, izvještava BBC. Prema profesoru Johnnieju Pennu s Cambridgea, Musk 'pokušava usporiti razvoj OpenAI-ja' podizanjem vrijednosti njegove neprofitne komponente, čime bi Altman bio prisiljen platiti više za njezino ukidanje.

Sukob profita i neprofita

Musk i grupa investitora ponudili su prošlog tjedna 97,4 milijarde dolara za sve OpenAI-jeve resurse, što je manje od procijenjenih 157 milijardi u zadnjem krugu financiranja prije četiri mjeseca i značajno niže od 300 milijardi, koliko neki smatraju da tvrtka danas vrijedi.

OpenAI ima složenu strukturu, s kombinacijom neprofitnog i profitnog dijela, a Altman navodno želi eliminirati neprofitnu upravu. Muskova ponuda može otežati taj proces povećavanjem troškova razdvajanja. Stručnjak Lutz Finger tvrdi da Muskova ponuda zapravo postavlja cijenu neprofitnom dijelu OpenAI-ja, čime bi ukidanje tog dijela postalo znatno skuplje za Altmana.

Altman je Muskovu ponudu odbacio kao taktiku za usporavanje suparnika u području umjetne inteligencije, kojim i dalje dominiraju velike kompanije sa sjedištem u Sjedinjenim Američkim Državama, iako je prošlomjesečna nagla pojava DeepSeeka kao jeftinije kineske alternative uzdrmala tu percepciju. Međutim, čini se da to još nije smanjilo želju za ulaganjem u AI tvrtke.

Muskova motivacija

Musk tvrdi da želi vratiti OpenAI njegovim neprofitnim korijenima i originalnoj misiji razvoja AI-ja za dobrobit čovječanstva. On je pomogao je u osnivanju OpenAI-ja, no napustio ga je 2018. te je sve više kritizirao tvrtku i njeno vodstvo. Međutim, kritičari vjeruju da Muska u ovom slučaju vodi vlastiti interes, tim više što je njegova tvrtka xAI danas predstavila je svoj najnoviji vodeći model umjetne inteligencije - chatbot Grok 3.

Kako je Musk najavio prije lansiranja, riječ je o 'najpametnijoj umjetnoj inteligenciji na svijetu'. On i njegov na prezentaciji novog modela ustvrdili su da Grok 3 nadmašuje ponude OpenAI-ja i kineskog DeepSeeka u ranim testovima. Prema prvim testiranjima, koja su uključivala standardizirane ispite iz matematike, znanosti i programiranja, Grok 3 pokazuje superiorne rezultate.

Prema Fingeru, Musk je 'propustio AI vlak' i sada pokušava oslabiti najjačeg konkurenta.

Sukob između Muska i Altmana dodatno je eskalirao prošlog tjedna kada su se međusobno prozivali na društvenim mrežama i u medijima. Altman je u intervjuu za Bloomberg izjavio da Musk 'nije sretan čovjek' i da njegove odluke proizlaze iz 'nesigurnosti'.

Pravna bitka

Musk je podnio tužbu kojom traži da se blokira Altmanov plan restrukturiranja OpenAI-ja, tvrdeći da bi time bio 'nepopravljivo oštećen'. Sutkinja Yvonne Gonzalez Rogers u Oaklandu razmatra njegov zahtjev, ali OpenAI-jevi odvjetnici ističu da Muskova ponuda kontradiktorno pokazuje da je OpenAI-jev kapital ipak prenosiv – barem kada je on kupac.

Neki stručnjaci smatraju da Musk nikada nije ni namjeravao postići dogovor, već samo izazvati kaos i omesti OpenAI. 'Musk je briljantan poduzetnik, ali njegovi osobni motivi sve više izazivaju sumnje', zaključuje analitičar Karl Freund.