Internetski preglednici se po svježoj instalaciji ponašaju najbrže. Korisnici nakon toga ubace brdo dodataka, cache se napuni i može doći do brojnih problema u radu - pa i usporavanja. Jednostavnim trikovima stvari se ipak mogu koliko-toliko srediti
Cache preglednika Firefox, baš poput drugih, služi kako bi preglednik ubrzao surfanje internetom spremajući određene datoteke lokalno, umjesto da ih se svaki put nanovo učitava s interneta. No, ako se cache prepuni, to može stvoriti suprotan problem - usporavanje.
U postavkama preglednika Firefox (moguće je u address polje upisati about:preferences#advanced) valja odabrati opciju Advanced te tab Network. Tu je moguće izbrisati sadržaj cachea, što je zgodno napraviti tu i tamo, no moguće je i povećati/smanjiti prostor za te potrebe, ovisno o računalnim resursima.
Firefox omogućava i Refresh (osvježavanje) preglednika.
Ova značajka je slična onom što donosi i Windows 10, utoliko što briše sav sadržaj i vraća preglednik na standardne postavke bez brisanja korisnikovih stranica, lozinki, povijesti pregledanih stranica i sl. U slučaju da preglednik 'zastajkuje' u radu, ova opcija je vrlo zgodna. Za njeno aktiviranje u address polje valja upisati about:support te pritisnuti tipku Refresh Firefox s desne strane. Nešto više o ovom moguće je saznati i na službenim stranicama za podršku
Različiti plug-inovi i 'proširenja' preglednika s vremenom se mogu nagomilati i početi stvarati probleme u Firefoxu. Stoga valja posjetiti about:addons (opet iz address polja ili preko izbornika) i onemogućiti one koji su (pre)stari i kojima se korisnik više ne služi. Plug-inovi se mogu deaktivirati dok se dodaci pregledniku mogu ili onemogućiti ili potpuno ukloniti.
Više o temi: Gizmodo