TEHNO RECENZIJE

[FOTO] Isprobali smo jeftin Xiaomijev smartfon s megabaterijom i dobrim zaslonom

29.01.2021 u 12:07

Bionic
Reading

Nije riječ o još jednom u beskrajnom nizu ubojica top modela, već solidnom pametnom telefonu s nekoliko naprednih značajki

Predstavljen krajem studenog prošle godine, Xiaomijev model pametnog telefona Poco M3 zamišljen je kao uređaj na granici niže srednje klase.

Nije dakle riječ o još jednom u nizu ubojica top modela - za to služe Mi Note 10 ili nadolazeći Poco F3 (iz iste, sada već tri godine stare serije). Ovo je smartfon za ljude koji ne mogu ili ne žele platiti više od 1200-1300 kuna, ali ipak traže uređaj s bar ponekim naprednim značajkama.

Plastičan i lagan

Poco M3 upakiran je u blago gumirano plastično kućište koje podsjeća na lažnu kožu, sa zaštitnim staklom Gorilla 5 na zaslonu. Čim je plastika u pitanju, može se naslutiti kako nije naročito težak i u tom pogledu Poco M3 ispunjava očekivanja.

Iako je u njega ugrađena mrcina od baterije, teži tek nešto manje od 200 grama i nije predebeo (9,6 milimetara).

Mada je izdužen i širok, dobro leži u ruci i moguće ga je koristiti jednom rukom. Ali razmjerno lako klizi po glatkim površinama pa pripazite.

Prednost polikarbonatnih kućišta je i to što se na njih ne lijepe otisci prstiju i druga prljavština, kao što je to slučaj s metalnim ili staklenim, pa smartfon nije potrebno podjednako često čistiti.

Xiaomi Poco M3
  • Xiaomi Poco M3
  • Xiaomi Poco M3
  • Xiaomi Poco M3
  • Xiaomi Poco M3
  • Xiaomi Poco M3
    +3
Xiaomi Poco M3 - fotografije uređaja Izvor: tportal.hr / Autor: Miroslav Wranka

Na gornjem dijelu lijevog brida je ladica na iglu, u koju možete smjestiti do dvije kartice SIM i karticu microSD za proširenje kapaciteta memorije (do 512 GB). Potonje će dobro doći jer Poco M3 dolazi sa 64 ili 128 gigabajta ugrađene memorije.

Na suprotnom bridu, bliže vrhu, nalazi se tipka za regulaciju glasnoće zvuka. Ispod nje je tipka za uključivanje i isključivanje s ugrađenim čitačem otiska prsta.

Gornji i donji brid imaju rešetke za stereozvučnike - lijevo na gornjem, desno na donjem bridu. Na gornjem su također 3,5-milimetarski audioulaz za slušalice (malo više na desnu stranu) te infracrveni odašiljač dok je po sredini donjeg dijela utor za USB-C, s podrškom za USB On-The-Go, i mikrofon odmah pored njega.

Trostruka stražnja kamera posložena je u četvrtasti modul, s LED bljeskalicom u gornjem lijevom kutu. Blago je ispupčena. Prednja kamera smještena je u izrez u obliku kapljice na sredini gornjeg dijela zaslona, a iznad je rešetka zvučnika za pozive.

Neuobičajeno visoka razlučivost zaslona

Zaslon je LCD, s IPS panelom, dijagonale 6,53 inča (16,5 centimetara) i pune HD+ razlučivosti (2340 puta 1080 piksela), s frekvencijom osvježavanja od 60 Hz. Nudi dobar prikaz boja i pojedinosti, kao i vidljivost iz raznih kutova.

Svjetlina je solidna iako sam bio dojma kako je ponešto prigušena, a i automatsko prilagođavanje okolišnoj rasvjeti nije na naročito visokoj razini. Pod izravnim svjetlom na otvorenom pojavljuje se odsjaj pa je i preglednost slabija.

Obrub na zaslonu je poveći, naročito u gornjem i donjem dijelu zaslona. Srećom, moguće ga je eliminirati prikazom videa preko cijelog zaslona pa ne ometa pri gledanju videa.

Osmojezgreni Snapdragon 662, radnog takta do dva GHz, korektan je procesor, ali ne i naročito jak. Obavit će manje-više sve što obično očekujemo i tražimo od smartfona na svakodnevnoj razini, ali će mu ponekad trebati sekunda ili dvije više kako bi se, recimo, prebacio iz jedne aplikacije u drugu ili otvorio novu.

Također, pokrenut će grafički manje zahtjevne igre bez problema dok će kod intenzivnijih naslova biti potrebno u postavkama smanjiti prikaz pojedinosti. Pri većim opterećenjima ne zagrijava se bitno.

Kamere solidne, ne i više od toga

Ako ste spremni biti malo strpljivi s njim, to neće predstavljati ogroman problem. Tim više što je u drugim aspektima Poco M3 odličan.

Primjerice, čitač otiska prsta i otključavanje mobitela prepoznavanjem lica funkcioniraju glatko i pouzdano, kao i otključavanje bluetoothom pomoću drugih uređaja.

Poco M3 dolazi s trostrukom stražnjom kamerom, što je razmjerno rijetka pojava za smartfone s tom cijenom. Glavna leća je širokokutna (48 megapiksela, otvor blende f/1.8) i obavlja najveći dio posla. Stekao sam dojam kako su preostale dvije - makro i dubinska s po dva MP i f/2.4 - tu uglavnom reda radi, uskačući tek povremeno kako bi omogućile, recimo, efekte poput bokeha.

Xiaomi Poco M3 - primjeri fotografija
  • Xiaomi Poco M3 - primjeri fotografija
  • Xiaomi Poco M3 - primjeri fotografija
  • Xiaomi Poco M3 - primjeri fotografija
  • Xiaomi Poco M3 - primjeri fotografija
  • Xiaomi Poco M3 - primjeri fotografija
    +12
Xiaomi Poco M3 - primjeri fotografija Izvor: tportal.hr / Autor: Miroslav Wranka

Prednja kamera je također širokokutna, s osam MP i f/2.1. Za cjenovni razred u kojem se nalazi Poco M3 ponudit će fotografije pristojne kvalitete, s razumno vjernim prikazom boja i pojedinosti uz dobro osvjetljenje. Pri nižoj razini rasvjete postanu mutnije i zrnatije.

I prednja i stražnja kamera mogu snimati videozapise razlučivosti do 1080 p pri 30 sličica u sekundi. Kako nema stabilizacije slike, trebat ćete imati mirnu ruku ili nabaviti stativ.

Baterija za do dva dana korištenja

Po kapacitetu baterije - 6000 mAh - Poco M3 ističe se ne samo među jeftinijim smartfonima, već i među pametnim telefonima općenito. Tako velik kapacitet tim je više dojmljiv zbog toga što Xiaomijev mobitel nema značajki koje bi povećale potrošnju energije poput, primjerice, visoke razine frekvencije osvježavanja zaslona.

Što to znači u praksi? Pa Poco M3 trebat će rjeđe puniti nego većinu drugih smartfona. Ako ga baš nagazite, potrošit ćete njegovu bateriju za jedan dan. Meni je to pošlo za rukom tek nakon gotovo pa cjelodnevnog gledanja videa na streaming servisima, uz korištenje mobilnog interneta i Wi-Fi-ja.

Koristite li ga pak za surfanje, provjeru e-pošte, društvene mreže, fotografiranje i tome slično, potrajat će do dva dana, moguće i dulje.

Punjenje od nule do sto posto kapaciteta traje oko dva i pol sata, što nije malo. Ali to je dio cijene koju treba prihvatiti ako želite veliku bateriju. Uz odgovarajući kabel, Poco M3 moguće je koristiti i za punjenje drugih uređaja ukaže li se potreba za time.

Stereo zvučnici nisu naročito česta pojava u uređajima ove cjenovne kategorije. Glasni su (koliko to zvučnici na mobitelu mogu biti), a kvaliteta zvuka je prihvatljiva. Ako želite više basa, morat ćete posegnuti za slušalicama (žičnim ili bežičnim).

Trebate li kupiti Xiaomi Poco M3?

Poco M3 jedan je od boljih smartfona s cijenom ispod 1500 kuna, s nekoliko jakih aduta u rukavu. Bit će dobar izbor ako tražite razmjerno jeftin uređaj s jakom baterijom, dobrim zvučnicima i solidnim zaslonom iznenađujuće visoke razlučivosti.

Mogućnost značajnog proširenja memorijskog kapaciteta je bonus, kao i sitnice poput ugrađenog infracrvenog odašiljača kako bi mogao poslužiti kao daljinski upravljač ili toga što dolazi u paketu sa zaštitom za zaslon i futrolom.

Procesor i kamere nisu među najjačima i najboljima, ali obavit će svoj posao na prihvatljivoj razini.

Xiaomi Poco M3 - ključne specifikacije

Dimenzije: 162,3 puta 77,3 puta 9,6 milimetara

Težina: 198 grama

Zaslon: 6,53 inča (16,5 cm) LCD, IPS, 2340 puta 1080 piksela, 19,5:9, 400 nita, Gorilla 3

Procesor: osmojezgreni Snapdragon 662 do 2 GHz

RAM: četiri GB

Memorija: 64/128 GB (proširivo do 512 GB, microSD)

Kamere:

- stražnja:

  • širokokutna, 48 MP, f/1.8, PDAF
  • makro, dva MP, f/2.4
  • dubinska, dva MP, f/2.4

- prednja: širokokutna, osam MP, f/2.1

Baterija: 6000 mAh, Li-Ion, nezamjenjiva, podrška za brzo punjenje (do 18 W), može puniti druge uređaje

Povezivanje: USB-C 2.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, 4G/LTE, Bluetooth 5.0

Senzori i ostalo: čitač otiska prsta; brzinomjer, blizina, e-kompas; GPS/A-GPS; jedna ili dvije kartice SIM; FM radio; USB OTG; IR odašiljač; zaštitna maska i zaštita za zaslon u pakiranju

Operativni sustav: Android 10, MIUI 12

Boja: crna, plava, žuta

Cijena: od 1.139,05 kuna (4 GB / 64 GB, Xiaomi)

Ustupio: Xiaomi Hrvatska