Najnoviji uređaj iz Xiaomija nastoji ponuditi 'kraljevske' značajke po pristupačnoj cijeni, a da bi to postigao, oslanja se na glavni adut - masivan širokokutni objektiv od 200 MP
Xiaomijeva serija T prepoznatljiva je po uređajima koji donose niz specifikacija premijskih uređaja po nešto nižoj cijeni i uz nekolicinu 'manje bitnih' kompromisa. Najnoviji predstavnici serije, Xiaomi 12T i 12T Pro, tako donose dosta smislenih nadogradnji u odnosu na prošlogodišnju 'jedanaesticu', uključujući 'slona u sobi' - širokokutni senzor od čak 200 MP.
U prvom kadru - kamera
Kamera je temeljena na Samsungovom senzoru ISOCELL HP1, moćnom setu koji je imao premijeru u Motoroli Edge 30 Ultra. HP1 je 1/1,22-inčni senzor s aperturom f/1,69, PDAF-om i optičkom stabilizacijom slike. Zahvaljujući višestrukom združivanju piksela u omjeru 16:1, može proizvesti slike od 12,5 MP s pikselima od 2,56 µm, preko slika od 50 MP uz piksele od 1,28 µm, do 'prirodne' snimke od 200 MP uz piksele od 0,64 µm.
Razlika između slike od 50 ili 200 MP praktički nema, osim što potonja zauzima puno više prostora u ograničenoj zapremnini smartfona. Tim rečeno, ovo nipošto ne znači da je riječ o lošoj kameri. Fotografije snimljene glavnim objektivom iznenađujuće su zasićene i oštre, uz fantastične performanse pri noćnom snimanju, portretima i svim ostalim umjetnom inteligencijom produciranim kadrovima.
Mjesto na kojem stražnji modul malo podbacuje su ultraširokokutne snimke koje u odnosu na glavni objektiv objektivno gube na kontrastima i pokriću boja. Treći objektiv, koji je u ovom slučaju makroobjektiv od 2 MP, praktički je zanemariv te proizvodi fotografije relativno slabe kakvoće.
Sveukupan dojam kamere je, zbog glavnog objektiva, i dalje vrlo pozitivan. Štoviše, sigurni smo da će se ljubitelji Samsungove škole fotografije definitivno osjećati kao kod kuće.
Frontalna kamera od 20 MP zaslužna je za solidne selfije oplemenjene agresivnim postprocesiranjem i podesivim beauty filtrom.
Ekran i zvuk
Druga privlačna značajka Xiaomija 12T Pro njegov je zaslon. Riječ je o 6,67-inčnom AMOLED zaslonu brzine osvježenja od 120 Hz, a Xiaomi ga je nazvao CrystalRes zbog visoke rezolucije od 1220 puta 2712 piksela uz oštrih 446 piksela po inču. Ekran također ima certifikat HDR10+ te, premda nije LTPO panel kakav smo susreli kod uređaja iz serije 12S, i dalje jako dobro obavlja zadatke poput skrolanja, gejminga ili reprodukcije videa. Za biometriju je odgovoran brz senzor za otisak prsta smješten ispod donjeg dijela zaslona. Multimedijsko iskustvo ovaj put zaokružuju stereo zvučnici, koje je kalibrirao Harman Kardon te koji podržavaju Dolby Atmos, a cijelu stvar pokreće velika baterija od 5000 mAh s podrškom za brzo punjenje od 120 W.
Svakodnevni rad
Kad smo kod baterije, valja naglasiti da zbog komponenti, uključujući vrlo moćan Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, koje troše puno struje Xiaomi 12T Pro ne spada među najizdržljivije smartfone na tržištu. Uređaj uz mješovito korištenje i malo korisničkog obzira na jednom punjenju može izdržati cijeli dan, a skraćen radni vijek kompenzira vrlo brzim žičanim punjenjem na punjaču od 120 W koji, valja napomenuti, dolazi s uređajem.
Što se konstrukcije modela 12T Pro tiče, tu nema baš previše stvari koje bismo istaknuli - riječ je o relativno uigranom sendviču od stakla koji umjesto metalnog koristi plastični okvir, a razlog, pored uštede, vjerojatno leži u težini uređaja koja u ovakvoj konfiguraciji iznosi 205 grama. Unatoč tome, on vrlo lijepo leži u ruci, svjetlina ekrana može mu ići do 900 nita, što je dosta zgodno ako išta mislite čitati na jakom suncu, dok se za zaštitu brine Gorilla Glass 5 na frontalnom panelu, a uparen je s mat staklom nepoznatog proizvođača na stražnjem panelu. Sve ovo uređaju daje certifikat IP53, što znači da će biti siguran ako ga slučajno smočite tijekom kiše, no svako ronjenje pod vodu vjerojatno će završiti neslavno.
Softver i sučelje
Xiaomi 12T Pro pokreće Android 12 prekriven MIUI-jem 13, a on omogućava bolje performanse, poput poboljšanog menadžmenta memorije, korištenja procesora i učinkovitijeg korištenja zapremnine. Što se izgleda tiče, on se nije previše promijenio, pa će svi koji koriste Xiaomijeve telefone doći na svoje.
Kupiti ili ne?
Xiaomi 12T Pro dostupan je u tri varijante: 8GB RAM i 128 GB kapaciteta, 8 GB RAM-a i 256 GB zapremnine te 12GB RAM-a i 256GB zapremnine uz startnu cijenu od oko 750 eura, što je, napominjemo, dosta jeftinije od skupljih Androida. Ovo Xiaomi 12T Pro zapravo stavlja u kategoriju 'ubojice flagshipa', što zbog pomno biranih kompromisa, što zbog procesora koji još ne možemo pronaći u nekim skupljim Androidima.
Uparimo li sve ovo s podrškom za punjenje od 120 W, izvrsnom primarnom kamerom i staklenim kućištem, dobit ćemo smartfon koji, premda nema apsolutno sve značajke skupljih modela, to vješto kompenzira funkcijama koje su bitne ciljanoj publici.
Zaključno, radi se o smartfonu koji, ako volite Xiaomi i Android 12, vrijedi uzeti u obzir.
- Ime: Xiaomi 12T Pro
- Konstrukcija: plastični okvir, staklena pozadina, stakleni ekran
- Ekran: 6,67 inča, AMOLED 1220 piksela puta 2712 piksela, omjer 20:9, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 500 nita, 900 nita maksimum
- OS: Android 12, MIUI 13
- Procesor: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
- Memorija: 8GB RAM i 128 GB, 8 GB RAM i 256 GB, 12GB RAM i 256GB, neproširivo
- Stražnja kamera:
- 200 MP, f/1,7 (širokokutna), 1/1,22 inča, 0,64 µm, PDAF, OIS
- 8 MP, f/2,2, 120˚ (ultraširokokutna), 1/4 inča, 1,12 µm
- 2 MP, f/2,4 (makro)
- Selfi kamera: 20 MP, f/2,2 (širokokutna), 1/3,47 inča, 0,8 µm
- Baterija: 5500 mAh, brzo punjenje do 120 W
- U kutiji: igla za SIM, punjač od 120 W, maskica, kabel
- Cijena: 749 eura
- Ustupio: Xiaomi