Rezultati najnovijeg istraživanja nalažu da je umjetna inteligencija iz Googlea bolja u prepoznavanju raka dojke od pravih živih stručnjaka - no navodno to ne znači da će ih uspjeti zamijeniti
Google prema najnovijem izvješću objavljenom u časopisu Nature razvija umjetnu inteligenciju koja će liječnicima diljem svijeta pomoći u prepoznavnaju raka dojke. Model koji skenira rendgenske snimke smanjio je broj netočnih analiza za 9.4 posto - skok koji bi uvelike pomogao liječnicima koji statistički do pogrešnih dijagnoza dolaze u 20 posto slučajeva, piše New York Times.
Rak dojke je danas drugi najveći razlog smrti kod žena - nadmašuje ga jedino rak pluća. Nadalje, rano prepoznavanje je trenutno najbolja vrsta obrane od te opasne bolesti, a mamogrami koji se najčešće koriste za detekciju raka dojke služe kao učinkovita metoda prepoznavanja bolesti u velikom broju slučajeva daju pogrešne rezultate.
Veliko istraživanje
U najnovijem istraživanju Googlea znanstvenici su 'koristili anonimne mamograme preko 25.000 žena u Engleskoj i 3000 žena u SAD-u kako bi pomoću istih principa koje koriste radiolozi otkrili tragove karcinoma'. Prema službenom Googleovom blogu, tim je prvo umjetnu inteligenciju trenirao da skenira rendgenske snimke i onda nakon toga pronađe tragove karcinoma prepoznavanjem promjena u dojkama 28.000 pacijentica. Nakon toga su procjene umjetne inteligencije usporedili sa konkretnim rezultatima daljnjih analiza koje su sprovedene u konkretnim i dugotrajnim analizama.
Konačni rezultat bio je impresivan - broj pogrešnih nalaza u kojima rak nije prepoznat smanjen je sa 20 za 9.4 posto. U SAD-u i Engleskoj, gdje dva radiologa rezultate provjeravaju dvaput, umjetna inteligencija pomogla je pogrešne negativne rezultate smanjiti za 2.7 posto, a pogrešne pozitivne rezultate za 1.2 posto.
Tim rečeno, sustav nije savršen. Premda su znanstvenici zaključili da umjetna inteligencija prepoznaje karcinom prepoznaje učinkovitije od liječnika, postoje slučajevi u kojima nije uspjela prepoznati slučaj koji bi doktori odmah mogli prepoznati.
Tehnologija u službi čovječanstva
'Unatoč nesavršenstvu sustava, Googleovi analitičari se nadaju da će sustav jednog dana u bolnicama pomoći pri otkrivanju karcinoma' rekao je Daniel Tse, produkt menadžer u Googleu i koautor znanstvenog rada. U razgovoru sa The Vergeom spomenuo je da njegov tim trenutno radi na tome da se napredak u tehnologiji primjeni na različitim ljudima, odnosno različitim podnebljima. 'Postoji puno problema u primjeni tehnologije u konkretnu klinički praksu'. Također je naglasio da, naravno, Google ne planira zamijeniti prave stručnjake, već im pomoći tehnologijom koja će njihov svakodnevni posao dodatno olakšati.