Dobavljačima za koje se smatra kako imaju 'ilegalne' programe poticanja raznolikosti može biti odrezana poveća globa po zakonu koji datira iz 1863. godine
Google se pridružio sve dužem popisu američkih tvrtki koje su napustile ili smanjile svoje programe raznolikosti, jednakosti i uključivanja.
Ovaj potez došao je nakon izvršne uredbe američkog predsjednika Donalda Trumpa koja je djelomično imala za cilj izvršiti pritisak na vladine dobavljače.
Kao i nekoliko drugih velikih tehnoloških tvrtki, Google prodaje neke od svojih tehnologija i usluga saveznoj vladi, uključujući svoj brzorastući odjel za oblak koji je ključni dio njegove strategije za umjetnu inteligenciju.
Googleova matična tvrtka, Alphabet, također je signalizirala promjenu. Iz svog godišnjeg izvješća američkoj regulatornoj agenciji Securities and Exchange Commission uklonili su tekst prema kojem je Google predan tome da raznolikost, jednakost i uključenost bude dio svega što rade i da povećaju radnu snagu koja predstavlja korisnike kojima služimo.
Google ostvaruje većinu godišnjeg prihoda Alphabeta od 350 milijardi američkih dolara i čini gotovo svu radnu snagu diljem svijeta (183 tisuće zaposlenih). U priopćenju za medije potvrdili su kako je uklanjanje posljedica Trumpove izvršne uredbe.
Sigurno je sigurno
Glavni izvršni direktor Googlea Sundar Pichai i drugi istaknuti tehnološki šefovi - uključujući prve ljude Tesle Elona Muska, Applea Tima Cooka i Meta Platformsa Marka Zuckerberga te osnivača Amazona Jeffa Bezosa - stali su iza Trumpa tijekom njegove inauguracije.
Meta je napustila svoje programe raznolikosti prošlog mjeseca, malo prije inauguracije, dok je Amazon zaustavio neke od njih u prosincu, nakon Trumpovog izbora.
Mnoge tvrtke izvan tehnološke industrije također su se na to odlučile, uključujući Walt Disney Co, McDonald's, Ford i Walmart.
Trump uredbom prijeti nametanjem financijskih sankcija dobavljačima za koje se smatra kako imaju 'ilegalne' programe poticanja raznolikosti. Utvrdi li se kako krše pravila, mogu biti kažnjeni velikom globom po zakonu koji datira iz 1863. godine.
Kako kriteriji Trumpove administracije po tom pitanju nisu naročito jasni, nemali broj tvrtki odlučio se na sigurniji pristup.
Inicijative za raznolikost pokrivale su niz praksi u privatnom i javnom sektoru, od obuke protiv diskriminacije i provođenja studija o jednakosti plaća do nastojanja za zapošljavanjem više pripadnika manjinskih skupina i žena.
Google je nastojao zapošljavati više ljudi iz podzastupljenih skupina zadnjih više od deset godina. Povećali su napore u tom smjeru nakon prosvjeda 2020. zbog toga što je policija ubila Georgea Floyda.
Od tada su više nego udvostručili broj zaposlenih crnaca te podigli broj djelatnika hispanoameričkog podrijetla i žena.
Dvije trećine Googleove svjetske radne snage čine muškarci, piše Euro News.