Google namjerava poboljšati dijagnostiku vezanu uz srčane udare, rak i brojna druga oboljenja korištenjem nanotehnologije. Rad, koji se trenutno nalazi tek u povojima, omogućio bi mnogo bolju i bržu dijagnostiku nego je to moguće danas, a što bi u konačnici moglo spasiti milijune života
Tehnologija koju razvijaju u Google X laboratorijima koristi nanočestice namijenjene detektiranju bolesti, a koje bi pacijenti popili u obliku pilule. Istovremeno bi pacijenti dobili i poseban senzor za ručni zglob, a kojim bi se mogle pratiti biokemijske promjene - i služiti kao rani sustav za upozoravanje, prenosi BBC.
U mnogo različitih oboljenja ključno je upravo rano otkrivanje, koje je danas prilično problematično. Google želi konstantno pratiti krv za jedinstvenim markerima i tragovima raka te obaviti dijagnozu mnogo prije pojave prvih fizičkih simptoma. Kompanija se u ovaj segment odlučila uploviti nedugo nakon prezentiranja kontaktnih leća koje mogu mjeriti razinu šećera u krvi.
Voditelj projekta je Andrew Conrad, molekularni biolog inače poznat po tome što je osmislio jeftin test za HIV, a koji je u međuvremenu stigao u široku uporabu. Za BBC je izjavio kako pokušavaju medicinu izmijeniti na način da ne bude reaktivna, već proaktivna i preventivna. 'Nanočestice vam omogućavaju da istražujete tijelo na molekularnoj i staničnoj razini', rekao je.
Google razvija čitav niz različitih nanočestica koje će služiti kao različiti detektori, a u sklopu istraživanja znanstvenici rade i na mogućnosti iskorištavanja magnetizma kako bi privremeno okupili čestice na jednom mjestu u tijelu.
Kompanija iz Mountain Viewa paralelno razvija i posebne ručne senzore koji će 'očitavati' nanočestice pomoću svjetla ili radio valova jednom ili više puta dnevno. U ovom trenutku Google ubrzano radi na projektu i traži partnere, a put do korištenja u javnosti je dalek pa je svaki dan od kritične važnosti. U kompaniji su svjesni rizika i mogućnosti da stvar potpuno propadne i prije testiranja na ljudima, no sama šansa da sve bude izvedivo po planu itekako je prevagnula u korist i dalje istraživanje.