ZA HZZO I CARNET

HAKOM korisnicima predao tri nove korisne aplikacije

10.08.2015 u 15:43

Bionic
Reading

Aplikacije bi trebale omogućiti točniju i bržu prijavu novorođenčadi, smanjivanje administracije u komunikaciji s Zavodom za zdravstveno osiguranje, popularizirati e-učenje...

Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) predala je, u sklopu 'Programa razvoja interneta i širokopojasnog pristupa internetu na područjima od posebne državne skrbi, brdsko-planinskim područjima i otocima', tri aplikativna rješenja ciljanim korisnicima Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje (HZZO) i CARNetu, koji će od sada voditi brigu o njima.

Razvoj predmetnih aplikativnih rješenja započeo je prihvaćanjem idejnih rješenja prijavljenih u sklopu drugog i trećeg javnog poziva za dostavu ideja za izradu društveno korisnih aplikaciju iz HAKOM-ovog 'Programa razvoja interneta i širokopojasnog pristupa internetu'.

Nakon dodatne razrade ideje i definiranja tehničke dokumentacije proveden je javni natječaj za izradu aplikacija, a sada, nakon završetka softverskog dijela projekta, preostaje sustav pustiti u puni operativni pogon.


Aplikacija eNovorođenče (HZZO) povezuje informatičke sustave bolnice (rodilišta), nacionalnog zdravstvenog sustava (CEZIH), nacionalnog sustava obveznog zdravstvenog osiguranja (ZOROH) sa sustavima Ministarstva uprave, osiguravajući točnost i brzinu pri prijavi svakog novorođenog djeteta.

Aplikacija Programske e-usluge Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) zamišljena je s ciljem smanjenja administrativnih aktivnosti koje pružatelji zdravstvenih usluga moraju svakodnevno obavljati prema HZZO-u, a kako bi u najvećoj mogućoj mjeri povećali vrijeme posvećeno pacijentu i kakvoći zdravstvenih usluga.

Isporučena je i web aplikacija za izradu digitalnih nastavnih materijala (CARNet), a sustav će doprinijeti razvoju informatičke pismenosti i popularizirati e-učenje, a dio nastavnika posredno potaknuti na korištenje sustava za udaljeno učenje.

Predviđeno je da sustav i nastavni materijali budu dostupni na mreži kako bi im se moglo pristupiti s bilo kojeg područja pokrivenog Internetom. Učenicima bi se time omogućio lakši pristup materijalima, a ujedno bi se upoznavali s uporabom nove tehnologije. Spremanjem materijala u zajedničkom računalnom oblaku stvara se mogućnost razmjene obrazovnih materijala među nastavnicima i mogućnost suradnje među školama.

Mogućnošću integracije materijala u sustav za udaljeno učenje, omogućila bi se pomoć u nastavi svim učenicima koji u određenom razdoblju nisu u mogućnosti fizički sudjelovati u nastavi. Cilj izrade ovakvih materijala je omogućavanje kvalitetnije i interaktivnije nastave, s posebnim naglaskom na dostupnost kvalitetnog obrazovanja na područjima obuhvaćenima programom.