stručnjaci upozoravaju

Kontraproduktivno je: Ne povlačite masku preko brade i ne ostavljajte je obješenu preko uha

17.02.2021 u 11:11

Bionic
Reading

Zaštitne maske, dio naše nove svakodnevice, služe kako bi nas zaštitile od infekcije koronavirusom. Ako ih ne pohranjujemo na korektan način, njihova učinkovitost dramatično pada

Nalazimo se u dijelu globalne pandemije u kojem je nošenje zaštitnih maski postala svojevrsna norma. Bez njih ne možete ući u dućan, javni prijevoz ili zatvorene prostore u kojima se nalazi više ljudi. Ako ih nosite dovoljno dugo, vjerojatno će vam i pasti na pamet da ih skinete - ako ni zbog čega drugog onda zato da se malo 'odmorite' od njih.

Problem je, doduše, to što nepažljivim skidanjem na zaštitnu masku možete prenijeti virus i bakterije te time ugroziti svoje zdravlje. Evo kako zaštitnu masku možete skinuti na siguran način kojim ćete spriječiti kontaminaciju, očuvati njezinu mogućnost zaštite i samim time doprinijeti zdravlju zajednice.

Čista maska je učinkovita maska

Dobar početak učinkovite zaštite maskom sprečavanje je kontaminacije njezinog unutarnjeg dijela, odnosno dijela koji dolazi u kontakt s licem. 'Zaštitne maske nose se u blizini lica, što znači da se inhaliraju čestice, bakterije i virusi na unutarnjoj strani ako ona nije čista', rekla je Sangwei Lu, profesorica na katedri za zarazne bolesti i vakcinologiju na sveučilištu Berkeley u Kaliforniji. 'Vrlo je važno da su maske za lice čiste kako se ljudi slučajno ne bi zarazili bakterijama na njihovoj površini.'

Nečistoće na nekim materijalima mogu poništiti sustave za blokiranje virusa, potkopavajući razlog zbog kojeg uopće nosite masku. Maskama koje koriste elektrostatski naboj za filtriranje čestica, poput N95 ili polipropilenskih kirurških maski, pada učinkovitost kada se na njih nataloži prevelika količina čestica, kaže Lu. Ako imate sigurno i čisto mjesto na koje možete spremiti masku, produljit će njezinu učinkovitost.

Platnene maske i papirnate kirurške maske koje se oslanjaju na fizičku filtraciju mogu biti kontaminirane jer male čestice zatvaraju pore u tkanini i dodatno otežavaju disanje. 'Prljave maske otežavaju disanje i prisiljavaju korisnike da ih skinu, što radi protiv njihove izvorne svrhe.'

Skidate masku? Obratite pažnju na ovo

Za početak pogledajte oko sebe - ako ste na javnom mjestu, skinite ju samo ako oko vas nema drugih ljudi. Ako ste u zatvorenom prostoru, skidajte masku samo ako ste kod kuće ili u posebnim okolnostima. Ako popuštanje mjera u nekom trenutku uključi otvaranje restorana, Popular Science predlaže uzimanje hrane za van.

Također prije skidanja osigurajte da su vam ruke čiste. Ako ste došli kući nakon šetnje, posla ili kupovine, operite ruke prije nego što dodirnete masku. Ako ste vani, dobra solucija je i dezinficijens.

Skidanje maske

Najčešći način kontaminacije maske je dodirivanje unutarnje strane nakon dodirivanja vanjske. 'Sve dok ne dodirujete unutrašnjost nakon dodirivanja vanjskog ruba, često perete ruke i mijenjate maske - trebali biste biti sigurni', kaže Lu.

Kad skidate masku s lica, skidajte prvo vezice oko ušiju - ne dodirujte prednji dio maske. Nakon toga je presavijte tako da je unutrašnji dio zaštićen u pregibu.

Također ne povlačite masku preko brade i ne ostavljajte ju obješenu preko jednog uha - unutrašnji dio mogao bi se izložiti nečistoćama i nakon toga završiti na vašem nosu kad je opet odlučite staviti.

Spremanje maske

Nakon što skinete masku potrebno ju je pažljivo spremiti sve dok ju ne odlučite opet koristiti. Idealno mjesto za spremanje mora biti suho i čisto. Ako nemate izbora, 'toplo mjesto je bolje od hladnog zato što SARS-CoV-2 dulje preživljava na hladnim mjestima'. Ponavljamo, maska mora biti presavijena kako unutarnji dio ne bi bio kontaminiran.

Ako ste vani, predlažemo da nosite plastičnu ili papirnatu vrećicu za kratkotrajnu pohranu. Samo pazite da ne dodirujete unutrašnjost maske kad ju odlučite opet staviti. Držite ju za vrpce kojima zahvatite uši te prekrijte nos i usta. Prekrivanjem samo usta (ili u nekim slučajevima - brade) nećete postići apsolutno ništa.

  • +24
Zagreb: Građani u tramvajima nose maske Izvor: Cropix / Autor: Goran Mehkek / CROPIX

Ako ste stigli kući i maska vam više ne treba do sutra ili kasnije, bacite ju u smeće (ako je jednokratna) ili ju odmah operite (ako je platnena). Ovo pogotovo vrijedi ako ste bili na javnom mjestu na kojem se puno lakše možete zaraziti. Mjesta nakon kojih se maske trebaju baciti/oprati su supermarketi, okupljanja i javni prijevoz. Pranje ili bacanje predlažu se nakon jednog nošenja.