Blistavo čista svemirska postaja možda zvuči savršeno za astronaute koji tamo moraju provesti šest mjeseci. Ali, besprijekorni uvjeti mogli bi narušiti njihovo zdravlje
Novo istraživanje pokazalo je kako bi Međunarodna svemirska postaja trebala biti malo prljavija nego što jest.
Dugo je poznato kako astronauti često imaju probleme s imunitetom, osipe na koži i druga upalna stanja dok su na orbitalnoj postaji. Novo istraživanje sugerira kako bi to moglo biti zbog pretjerano sterilnih uvjeta.
Studija objavljena u znanstvenom časopisu Cell pokazala je kako Međunarodna svemirska postaja sadrži mnogo manju raznolikost mikroba u usporedbi s okolišima koje su izgradili ljudi na Zemlji, pri čemu su većinu vrsta donijeli astronauti koji su ga posjetili.
Istraživači vjeruju kako bi se zdravlje astronauta moglo poboljšati dovođenjem više mikroba sa Zemlje.
Nedostaju slobodni mikrobi
Astronauti na Međunarodnoj svemirskoj postaji su u sklopu istraživanja uzeli briseve 803 različite površine. Uzorci su zatim ispitani u laboratorijima na Zemlji, što je omogućilo znanstvenicima točnu identifikaciju bakterijskih vrsta i kemikalija prisutnih na postaji.
Utvrđeno je kako je ljudska koža glavni izvor mikroba u cijeloj postaji, dok su kemikalije iz proizvoda za čišćenje i dezinficijensi također bile sveprisutne.
Različite mikrobne zajednice i kemijski potpisi pronađeni su u različitim modulima stanica. Raznolikost je uvelike ovisila o načinu na koji je modul korišten.
Na primjer, blagovaonice su sadržavale više mikroba povezanih s hranom, dok su kupaonice imale više mikroba i metabolita povezanih s urinom i fekalijama.
No, istraživači su otkrili kako svemirskoj postaji nedostaju mikrobi koji žive slobodno i koji se obično nalaze u tlu i vodi. Dodavanje tih mikroba moglo bi poboljšati zdravlje astronauta bez negativnog utjecaja na higijenu.
Otkrića bi također mogla imati implikacije na ljude koji žive i rade u slično sterilnim okruženjima na Zemlji, piše Digital Trends.