Filmska zvijezda Angelina Jolie jučer je iznenadila cijeli svijet svojom odlukom da se podvrgne dvostrukoj mastektomiji, odnosno odstranjivanju dojki zbog opasnosti da bi mogla dobiti rak
Slavna je glumica za New York Times objasnila da se na ovaj radikalan zahvat odlučila zato što su testovi pokazali da ima mutirani gen BRCA1 što prema procjenama nekih stručnjaka povećava vjerojatnost obolijevanja od raka dojke za 87 posto, a raka jajnika za 50 posto. Neispravan gen, koji inače u organizmu popravlja lomove DNA, naslijedila je od svoje majke koja je umrla u 56. godini života. Nakon zahvata rizik od raka dojke uobičajeno pada na samo pet posto.
U tekstu Jolie ističe kako se nada da će njezina odluka ohrabriti druge žene da na sličan način zaštite svoj život i obitelj. No istovremeno priznaje kako je svjesna da testovi, koji u SAD-u stoje oko 3.000 dolara, neće svima u svijetu biti jednako dostupni.
U Hrvatskoj se plaćaju 'samo' skupe kemikalije
Testiranje BRCA1 i BRCA2 u nekim europskim zemljama poput Velike Britanije, Njemačke, Francuske i susjedne Slovenije pokrivaju zdravstvena osiguranja. U Hrvatskoj to nije slučaj no ono je ipak značajno jeftinije nego u SAD-u. Provodi se na Institutu Ruđer Bošković po neto cijeni koja se kreće od 449 kuna do 7.769 kuna ovisno o tome koja se vrsta analize provodi – od najjeftinije analize jedne mutacije do pune analize gena BRCA1 i BRCA2 (pogledajte cjenik).
Dr. sc. Vesna Musani iz Laboratorija za nasljedni rak IRB-a kaže da je pretraga skupa prvenstveno jer su kemikalije jako skupe, a analize dugotrajne.
'Moramo napraviti 100-tinjak testova koji mogu trajati do tri mjeseca kako bi utvrdili da mutacije nema jer se ne mogu gledati samo neka određena mjesta koja su gotovo uvijek promijenjena', rekla je dr. Musani pojasnivši da se promjene mogu naći na doslovno cijelom području oba gena.
No molekularna biologinja ističe da su se u našem najvećem institutu odrekli gotovo cijelog profita pa su analize još uvijek puno jeftinije nego u nekim drugim zemljama.
'Mi praktički pokrivamo samo kemikalije, gotovo ništa drugo, mada je kod nas PDV veliki. Bilo bi dobro da to pokriva HZZO, međutim, izgleda da se njima činilo kako za to nema dovoljno interesa. Stvar je u tome što samo između 5 i 15 posto svih slučajeva raka dojke uzrokuju nasljedni faktori, a među njima najčešće su mutacije BRCA1 i BRCA2', objasnila je.
Kada se testirati?
Prema Musani u razvijenim europskim zemljama poput Velike Britanije, Francuske i Njemačke pacijentima se savjetuje da testiraju sporne gene kada u obitelji postoji učestala pojavnost raka dojke ili kombinacije raka dojke i raka jajnika. Isto vrijedi i za žene mlađe od 30 godina koje dobiju rak dojke. Budući da su ovi geni odgovorni za popravke DNK u cijelom organizmu, mutacije povećavaju vjerojatnost raka i u drugim organima pa čak i kod muškaraca, osobito na prostati.