Starlink, globalna satelitska mreža tvrtke SpaceX - razvijena s ciljem pružanja brzog i pouzdanog internetskog pristupa diljem svijeta, uključujući i udaljena i slabo povezana područja - možda nije toliko sigurna koliko se vjeruje. Naime skupina kineskih znanstvenika sa Sveučilišta za aeronautiku i astronautiku u Nanjingu nedavno je simulirala svemirsku misiju s ciljem napada na tu masivnu satelitsku konstelaciju
Kineski sustav za praćenje satelita koristi umjetnu inteligenciju za nadzor Starlinkove satelitske konstelacije. Metoda se temelji na proučavanju ponašanja kitova tijekom lova.
Rezultati računalne simulacije pokazali su da bi Kina mogla pristupiti gotovo 1.400 Starlink satelita u roku od 12 sati koristeći samo 99 vlastitih satelita. Ti sateliti mogli bi biti opremljeni laserima, mikrovalovima i drugim uređajima za izviđanje, praćenje ili druge operacije.
'Potencijalna vojna vrijednost Starlinkove megakonstelacije istaknuta je tijekom sukoba u Ukrajini. Posljednjih godina militarizacija svemira se intenzivirala, što predstavlja značajnu prijetnju sigurnosti za Kinu. Posebno je važno pratiti i nadzirati njezin operativni status', napisao je istraživački tim predvođen Wú Yúnhuàom, direktorom odjela za kontrolu zrakoplovstva na Sveučilištu zrakoplovstva i astronautike u Nanjingu. Njihov stručni rad objavljen je 3. siječnja u kineskom akademskom časopisu Systems Engineering and Electronics.
Prema izvješću, SpaceX, kojeg je osnovao Elon Musk, lansirao je više od 6.700 Starlink satelita, a očekuje se da će se taj broj u nadolazećim godinama povećati na desetke tisuća. Sateliti Starlinka imaju životni vijek od otprilike pet godina, prema Space.com, dok SpaceX u konačnici planira imati čak 42.000 satelita u takozvanoj megakonstelaciji.