AI SATELITSKA TEHNOLOGIJA

Na Hvaru je nedavno došlo do ozbiljnog onečišćenja. Naftnu mrlju detektirao hrvatski SeaCras

29.04.2025 u 09:29

Bionic
Reading

Ozbiljno onečišćenje mora gorivom u području Hvara 24. travnja 2025. prvo je detektirala hrvatska tvrtka SeaCras, koristeći vlastitu tehnologiju satelitskog nadzora s primjenom umjetne inteligencije, priopćili su iz te tvrtke

Analiza SeaCrasa pokazala je prisutnost tankog sloja naftnih derivata na površini mora, na području od oko osam hektara, odnosno 80.000 četvornih metara. Rezultati su javno objavljeni i bit će dio znanstvene studije o onečišćenju mora, usmjerene na očuvanje okoliša i zaštitu javnog dobra.

U SeaCrasu ističu kako Hrvatska trenutačno nema učinkovit sustav za brzo otkrivanje iznenadnih onečišćenja mora i unutarnjih voda. Napominju i da europski program CleanSeaNet, koji koristi podatke radarskih satelita Sentinel-1, zbog tehničkih ograničenja nije dovoljno precizan za detekciju manjih mrlja u složenim obalnim područjima poput Hvara.

Onečišćenje mora na Hvaru
  • Onečišćenje mora na Hvaru
  • Onečišćenje mora na Hvaru
  • Onečišćenje mora na Hvaru
  • Onečišćenje mora na Hvaru
  • Onečišćenje mora na Hvaru
    +42
Onečišćenje mora na Hvaru Izvor: Pixsell / Autor: Zvonimir Barisin/PIXSELL

'Ovaj incident još jednom potvrđuje koliko je važno razvijati i primjenjivati napredne tehnologije za zaštitu morskih resursa, uz suradnju znanstvenih institucija, javnih tijela i privatnih inovatora', izjavio je dr. sc. Mario Špadina, izvršni direktor SeaCrasa.

SeaCras su 2019. osnovali mladi znanstvenici specijalizirani za satelitsko praćenje morskih površina, detekciju i analizu onečišćenja. Njihovi sustavi omogućuju precizno otkrivanje incidenata poput izlijevanja nafte i drugih štetnih tvari, u skladu s međunarodnim standardima zaštite mora.

Međunarodna priznanja nisu izostala: prošle godine SeaCras je uvršten među pet vodećih svjetskih inovatora u održivosti plave ekonomije prema izboru Svjetskog ekonomskog foruma, uz podršku UN-a i vodećih globalnih inicijativa za očuvanje oceana. Tvrtka surađuje i s Institutom Ruđer Bošković, a s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo provodi projekt CAPRI za praćenje kakvoće mora i zaštitu zdravlja kupača u Hrvatskoj.