Životni put ekscentričnog kineskog milijardera mogao bi biti odličan materijal za dugometražni holivudski film ili barem zabavan dokumentarac
Jack Ma otišao je iz tvrtke koju je pokrenuo i preobrazio u globalnog diva internetske trgovine 10. rujna, na 55. rođendan. Alibaba mu je priredila oproštajnu zabavu na stadionu s 80 tisuća sjedećih mjesta u njegovu rodnom mjestu.
Osobno je odabrao Daniela Zhanga kao nasljednika, a on ga je zamijenio na mjestu glavnog izvršnog direktora Alibabe prije četiri godine.
Rođen kao Ma Jun 1964. godine, Jack Ma odrastao je kao sirotinja na jugoistoku tada duboko od Zapada izolirane komunističke Kine s roditeljima, starijim bratom i mlađom sestrom.
Osim po oskudici, djetinjstvo pamti po čestim tučnjavama s drugim učenicima u školi. Ni tada se nije bojao protivnika većih od njega, naveo je u biografiji. Također je skupljao cvrčke i tjerao ih na borbu. Bilo je dovoljno da ih čuje kako se glasaju da bi ih razlikovao po veličini i vrsti.
Nakon što ga je posjetio američki predsjednik Richard Nixon 1972. godine njegovo rodno mjesto Hangzu postalo je turističkom mekom. Kad je stasao u tinejdžera, Ma se počeo nuditi posjetiteljima kao turistički vodič u zamjenu za lekcije iz engleskog jezika. Kako bi se mogao baviti tim poslom, putovao je svaki dan dulje od sat vremena biciklom. Jedan od turista s kojima se sprijateljio dao mu je nadimak Jack.
Niz neuspjeha i odbijenica
Nakon završene srednje škole dva puta je bezuspješno pokušao upisati fakultet. Pošlo mu je to za rukom tek iz trećeg pokušaja, kada je upisao učiteljski fakultet. Pokušao se upisati i na sveučilište Harvard - i to čak deset puta - ali bezuspješno. Diplomu je na kraju stekao u Kini 1988., da bi 2006. završio i poslovnu školu.
Kad se nakon prvog fakulteta počeo javljati na oglase za poslove, to nije išlo glatko - dobio je hrpu odbijenica prije no što su ga zaposlili kao učitelja engleskog. Volio je taj posao, iako je primao plaću od otprilike 12 američkih dolara mjesečno.
Iako nije imao praktičnih iskustava s računalima i programiranjem, fascinirao ga je internet. S mrežom svih mreža susreo se prvi put 1995. tijekom boravka u Sjedinjenim Državama.
Prvo što je unio u tražilicu bila je riječ 'pivo'. Nemalo se iznenadio kad je otkrio kako u SAD-u u ponudi nema kineskih piva. Tada je odlučio pokrenuti internetsku tvrtku u domovini.
Nije ga obeshrabrilo to što njegovi prethodni poslovni pothvati nisu bili naročito uspješni. Podigao je web stranicu posvećenu Kini pod internetskom domenom chinapages.com, koja je u prve tri godine ostvarila prihod od oko 800 tisuća američkih dolara.
Alibaba i 17 hajduka
Krajem 90-ih prošlog stoljeća okupio je 17 prijatelja u svom stanu i nagovorio ih na ulaganje u internetsku tržnicu koju je nazvao Alibaba. Nije dugo prošlo i njegov servis koji je omogućavao izravnu kupovinu od proizvođača privukao je pozornost te korisnike diljem svijeta.
Do listopada 1999. prikupili su pet milijuna američkih dolara investicija od banke Goldman Sachs i 20 milijuna dolara od japanskog telekoma SoftBank.
Iako je poslovanje raslo, Alibabin tim je i dalje bio razmjerno mali, a Ma je bio poznat po čudnim načinima poticanja zaposlenika na veću produktivnost. Kad su početkom dvijetisućitih pokretali Taobao, konkurenta američkom eBayu, s timom je radio stoj na rukama kako bi svima podigao razinu energije.
Iz eBaya je stigla ponuda za prodaju Alibabe. Ma ju je odbio i prihvatio milijardu dolara od Yahooa 2005., za što su Amerikanci dobili 40 posto udjela u toj tvrtki. Posao je dogovorio tadašnji dopredsjednik Yahooa Jerry Yang, inače Maov bliski prijatelj.
Najveći IPO Njujorške burze ikad
To je Kinezima dalo vjetar u leđa u borbi protiv eBaya na domaćem terenu, a Yahoou je donijelo deset milijardi dolara samo od javne ponude dionica nakon što je Alibaba izašao na burzu 19. rujna 2014.
Bila je to najveća javna ponuda dionica u povijesti Njujorške burze, vrijedna 150 milijardi dolara. Zahvaljujući njoj postao je najbogatiji čovjek u Kini i jedan od najbogatijih na svijetu. Forbes danas procjenjuje njegovo bogatstvo na 38,1 milijardu dolara. Drži udio od 7,8 posto u Alibabi i nešto manje od 50 posto u servisu za obradu plaćanja Alipay.
Iako je član Komunističke partije Kine, poznat je kao zagovornik otvorenog i tržišno usmjerenog gospodarstva. Pokazao se kao iznimno umješan marketingaš koji vješto kombinira biznis sa zabavom te svojom karizmom.
Jedne godine prije početka velike rasprodaje 11. studenog, na Dan samaca (kineski pandan Valentinovu), na spektakularnoj zabavi okupio je Nicole Kidman, Pharrella Williamsa i kinesku filmsku zvijezdu Fan Bingbing, a i sam je bio među izvođačima.
Najbogatiji komunist svijeta
Nedavno je potvrđeno kako je Jack Ma član Komunističke partije Kine. Štoviše, jedan je od sto ljudi koji su članovi te stranke, a kojima će Centralni komitet Komunističke partije odati priznanje tijekom obilježavanja 40 godina od otvaranja te mnogoljudne države svijetu i početka ekonomskih reformi.
Ma će se tako naći u društvu glavnih izvršnih direktora Tencenta Ponija Ma i Baidua Robina Lija, košarkaške zvijezde Jaoa Minga i odbojkaške trenerice Lang Ping te niza znanstvenika, astronauta, umjetnika...
Kad je Alibaba uvrštena na burzu kapitala 2014. Ma je istaknuo kako će ulagači biti tek na trećem mjestu prioriteta, nakon kupaca i zaposlenika.
Ma također javno podupire politiku kineskog predsjednika Xija Jinpinga. Prije tri godine predložio je korištenje analitike za obradu velikih količina podataka kako bi se suzbio kriminal. Nakon što je Jinping prošle godine upozorio kako se moraju smanjiti nejednakosti u kineskom društvu Ma je bio među prvima koji je reagirao, rekavši kako bogati poduzetnici imaju obvezu pomoći ostalima u hvatanju priključka.
Dan samaca div je među internetskim rasprodajama. Prije tri godine Alibabi je to događanje donijelo gotovo 20 milijardi dolara prometa u samo 24 sata. Prošle godine taj je prihod iznosio 30,1 milijardu dolara.
Iako mu novca ne nedostaje, nije naročito poznat po razbacivanju i luksuzu. Ipak, strast su mu dvorci i vinogradi u Bordeauxu i drugim mjestima u Francuskoj (Château de Sours, Chateau Guerry i Château Perenne). Alibaba je u ožujku 2013. kupila zrakoplov Gulfstream G550 za 49,7 milijuna dolara, koji uglavnom koristi Ma.
Privatni život drži uglavnom za sebe. Oženio je učiteljicu Zang Jing, s kojom ima kćer i sina. Hobiji su mu razmjerno skromni. Voli čitati i pisati priče o kung-fuu, igrati poker, meditirati i prakticirati tai-chi.
Iako je u mirovini, neće biti neaktivan. Namjerava se, poput Billa Gatesa, u velikoj mjeri posvetiti filantropiji, kao i zaštiti okoliša, za koju se počeo zanimati nakon što se rođak njegove supruge razbolio, navodno zbog posljedica zagađenja. Član je globalnog odbora Nature Conservancy i bio je ključan pri financiranju prirodnog rezervata u Kini veličine 11 tisuća hektara.