TEHNO RECENZIJE

Najmanja tipkovnica koju smo ikad isprobali? Što je Epomaker TH40 pokazao na testu

03.11.2024 u 06:45

Bionic
Reading

Epomakerova mehanička tipkovnica TH40 kombinira ekstremnu prenosivost, pikantnu akustiku i nekonvencionalni dizajn, no je li ovoliko smanjen broj tipki ipak malo...previše?

Ako ste putni tip i treba vam ekstremno prenosiva bežična tipkovnica koju možete strpati u ruksak, na tržištu već ima hrpa rješenja koja, neću lagati, znaju biti dosta loša. Epomakerov TH40 ovaj problem ne nastoji rješavati izravno, već se, kao i svi 'sunarodnjaci' sa 40 postotnim layoutom želi podvoriti vrlo specifičnoj publici.

Daleko su iza nas dani kad su tipkovnice za prilagođavanje korisnicima zakrivljivale tipke u ergonomski upitnim smjerovima - dio svijeta mehaničkih tipkovnica ovih godina sudjeluje i u neformalnoj utrci tko će napraviti funkcionalnu tipkovnicu sa čim manjim brojem tipki.

Proizvod koji...nema smisla?

Ova mehanička tipkovnica, tim rečeno, nema baš puno smisla, no ako malo stisnemo oči, da se zaključiti da je riječ o nečemu napravljenom za ljude koji jako puno tipkaju - novinare, pisce, blogere i tako dalje. Njezin jedinstveni raspored tipki komplimentira kombinacija višeplatformske bluetooth konekcije, 2.4 G donglea, prilično lijepe pozadinske rasvjete i začudo, lijepog USB kabela.

Za nekog tko cijeli dan provodi pišući tekstove, premisa tipkovnice koja potrebe za bržim i elegantnijim radom uvijek zvuči dobro, a kao ljubitelj neobičnih mehaničkih tipkovnica i lijepo dizajniranih gadgeta ovom malom čudu nisam mogao odoljeti. Još samo da su nam poslali crno-žutu verziju umjesto sivo-ljubičaste...

Uglavnom, san o 'raspakiraj i koristi' pristupu rasplinuo se neposredno nakon otvaranja kutije - uz manjak ČŽŠ i ostalih nužnih znakova, ovaj se proizvod na prvi pogled činio kao sofisticirana igračka za druga govorna područja.

Na stranu to što je prilično lijep i elegantan, TH40 sa sobom donosi nekoliko izazova. Na sreću, u pomoć je stigao VIA softver kojem se pristupa putem interneta i koji otvara široku lepezu podesivih funkcija, od programiranja makro tipki do kompletnog remapiranja postojećih. Naime, izvorna ideja kod ove tipkovnice je što zbog malog formata (teoretski) eliminira potrebu za pomicanjem ruku te time ubrzava tipkanje.

Super zvuči, super izgleda, ali traži prilagodbu

Brojevi, kursorske tipke i F tipke dostupne su putem kombinacije sa Fn tipkom smještenom posred tipkovnice. Uglavnom, duh modularnosti koji je u srži hobija mehaničkih tipkovnica živi i u TH40. Premda se nisam previše bavio modificiranjem zvučnog profila koji je, makar britak i elegantan, na lijevoj i desnoj strani tipkovnice neravnomjeran, morao sam se nekako domoći 'naših' znakova kako bi, među ostalim, mogao pisati članke.

Ovo sam riješio tako da sam lijevu windows tipku preprogramirao za pristup drugom sloju (layeru) tipki u kojem sam dodao 'čžš-a' na lako prepoznatljiva mjesta. Nakon što sam bio zadovoljan rasporedom, još sam kasnije dodao par sitnica, poput Homea i Enda na Q i W.

Nakon toga je išao onaj teži dio, a to je učenje korištenja kombinacija koje te tipke aktiviraju. Premda je cijeli proces možda malo naporan na početku, nakon nekoliko dana tipkanje na TH40 je postalo prirodno i, usuđujem se reći - brže nego na običnoj tipkovnici. Razlog iza ovog je što tijekom tipkanja nisam morao micati ruke, kao što bi to radio na većim tipkovnicama. Ovo, premda zvuči kao banalna olakotnost, u praksi radi ogromnu razliku.

Nišna publika

Sad, što se općenite praktičnosti tipkovnice tiče, ona je do neke mjere ograničena. Ako ste gejmer, ne dajte da vas široka paleta RGB opcija zbuni. Radi se o tipkovnici koja je vrlo štura što se tipki tiče, pa za gejmanje traži ponovno mapiranje hrpe tipki unutar aplikacije koju koristite. Grafički dizaj također ne dolazi u obzir jer je velik broj tipki skriven ispod kombinacija s Fn tipkom. Međutim, donijeti dojam da se ovdje ne radi o korisnom proizvodu je krivo - TH40 je ispod svoje nepotrebne kompliciranosti i dalje jedna jako, jako dobra mehanička tipkovnica, ako zbog ničeg drugog, onda zbog činjenice da se radi o prebuilt modelu koji cijenu nabavke ovakvog layouta smanjuje dramatično u odnosu na to da ga pokušate slagati od dijelova.

Preporučio bi ju...ali, ne svakome

Tim rečeno, TH40 je na kraju dana vrlo nišan proizvod. Nije riječ o nečemu složenom za gejming, već alatu dizajniranom za brzo tipkanje i uživanju u činjenici da za stolom imate super minijaturnu tipkovnicu koja će privlačiti poglede. Nepotrebno je pisati o tome kako bi šira publika TH40 trebala zaobići, no ako ste baš onaj tip kojemu treba super mala prijenosna mehanička tipkovnica i spremni ste se priviknuti na njezin neortodoksni layout, nešto ovako dobro po ovako dobroj cijeni nećete naći nigdje drugdje.

  • +4
Epomaker TH40 Izvor: tportal.hr / Autor: Damir Rukavina
  • Model: Epomaker TH40
  • Struktura: Gasket Mount
  • Profil tipki: PBT Dye-sub Cherry Profile
  • Materijal kućišta: ABS Plastic
  • Ploča: PC
  • Stabilizator: Na ploči
  • Tip ploče: 3/5-pin Hotswap
  • Povezivost: USB-C žicom, Bluetooth, 2.4 G
  • RGB LED: prema dolje
  • Brzina odaziva: 1000Hz (Žica/2.4 G), 125Hz (Bluetooth)
  • Baterija: 3000mAh
  • Kompatibilnost: Windows/Mac
  • Dimenzije: 258 x 97 x 35 mm
  • Težina: oko 0.5 kg
  • U pakiranju: tipkovnica, upute, kabel, prijemnik, alat za izvlačenje kapica i prekidača, 3 rezervna prekidača
  • Cijena: 73.5 eur
  • Ustupio: Epomaker