KAKAV PRIZOR

NASA objavila prekrasnu sliku nastalu u sjeni mlade zvijezde

05.11.2018 u 14:58

Bionic
Reading

Sjena u obliku siluete šišmiša nadvija se nad 1300 svjetlosnih godina udaljenom zvijezdom koju je nedavno uslikao teleskop Hubble

Dok sjene koje vidimo na zemlji izgledaju tajnovito, one u svemiru otkrivaju nam nove informacije koje inače ne bismo mogli primjetiti. U udaljenoj jaslici za zvijezde bolje poznatoj pod imenom Maglica Serpens, moguće je vidjeti sjenu koja nastaje zahvaljujući nevidljivom disku tvari iz kojeg nastaju planeti, piše NASA.

Zvijezde u nastajanju

Slika je snimljena pomoću infracrvenog senzora na NASA-inom teleskopu Hubble. Ova zvijezda nalik Suncu nosi ime HBC 672 i okružena je oblacima prašine, kamenja i leda - pojavom koja je premalena da bi ju se zabilježilo - čak i uz pomoć Hubblea, no stvar je u tome da se zbog svjetla i sjene ta pojava može vidjeti projecirana na okolne oblake tvari.

ZNANOST NAKON CASSINIJA

Ovo su najuzbudljivije svemirske misije današnjice

Pogledaj galeriju

Na slici snimljenoj Hubbleom možemo vidjeti sjenu površine dvjesto puta većoj od našeg sunčevog sustava. Ona se nalazi na gornjem dijelu slike.

Galaksije u obliku ruže
  • Centar galaksije
  • Maglica Carina
  • Maglica Jastog
  • Maglica Mjehurić
Ove predivne slike svemira snimljene su zahvaljujući Hubbleu i Chandri Izvor: Licencirane fotografije / Autor: NASA

'Ovo je nešto slično prizoru koji bismo zatekli prolazeći pokraj našeg sustava dok je bio u 'mlađim danima', odnosno svega 1 do 2 milijuna godina nakon njegovog nastanka' rekao je Klaus Pontoppidan, astronom na Institutu za svemirske teleskope u Baltimoreu. 'Ova slika daje nam ideju kako bi mogao izgledati naš sunčev sustav neposredno nakon nastajanja. Tko zna, možda je i on nekad davno stvarao sjenu poput ove.