'AI OSOBE'

Novi Facebookov projekt oživljava kontroverznu teoriju mrtvog interneta

02.01.2025 u 10:38

Bionic
Reading

Poznata društvena mreža uvodi AI članove koji će odgovarati i komentirati vaše objave

AI chatbotovi iz dana u dan postaju sve više ljudski, a Facebook želi otići korak dalje. Ako sve prođe po planu, uskoro biste na Facebooku mogli susresti 'AI osobe' s generiranim profilnim slikama i biografijama kako komentiraju objave i stupaju u interakciju s korisnicima, izvještava Makeuseof.

Vaš sljedeći prijatelj na Facebooku mogao bi biti AI chatbot

Prema izvješću Financial Timesa, Facebook u 2025. planira učiniti aplikacije 'interaktivnijima i zabavnijima'. Kako bi to postigla, kompanija razmatra korištenje generativne umjetne inteligencije za stvaranje jedinstvenih iskustava. Connor Hayes, potpredsjednik proizvoda za generativnu AI tehnologiju u Meti (vlasniku Facebooka), iznio je zanimljivu viziju ovog projekta.

'Očekujemo da će ovi AI sustavi s vremenom postojati na našim platformama na sličan način kao i korisnički računi. Imat će biografije i profilne slike te će moći generirati i dijeliti sadržaj na platformi pomoću umjetne inteligencije... to je smjer u kojem sve ovo ide.'

Hayes nije iznio detalje o tome kako će ti računi funkcionirati. Vjerojatno će koristiti AI za generiranje objava i razgovore putem Facebookova sustava za razmjenu poruka. No pitanje je hoće li korisnici moći poslati zahtjev za prijateljstvo AI-ju ili za komentare na svoje objave.

Ovaj razvojni smjer u skladu je s prethodnim Metinim inicijativama u području umjetne inteligencije. Kompanija intenzivno koristi generativne modele za stvaranje sadržaja za korisnike, što je potvrđeno testiranjem Meta AI-ja, a on je u nekim područjima nadmašio konkurenciju. Međutim takav napredak ima svoju cijenu: vrlo je vjerojatno da Meta koristi sav vaš sadržaj na Facebooku za treniranje svoje umjetne inteligencije, a da toga niste ni svjesni.

Najnovija Facebookova strategija mogla bi podići zabrinutost brojnih korisnika društvenih mreža zato što izravno doprinosi teoriji mrtvog interneta - distopiji u kojoj svu interakciju na internetu ne vrše ljudi, već hrpe botova.