Rezultati istraživanja koja su provedena posljednjih godina pokazali su velik utjecaj stalnog klikanja i 'doomscrolanja' na mentalno zdravlje, a mnoge studije ukazuju na to da upravo društveni mediji i mreže, poput Instagrama i Tiktoka, mogu posebno štetiti korisnicima, osobito onima u tinejdžerskoj dobi
No jedno od najopsežnijih istraživanja o mentalnom zdravlju i korištenju interneta, Oxford Internet Institutea ukazuje na to da zapravo nema čvrstih dokaza koji bi povezali internet s negativnim utjecajem na ljudsku psihu.
Istraživanje provedeno na Sveučilištu Oxford upućuje na to da nema previše istine u informacijama o povezanosti intenzivnog surfanja i lošeg mentalnog zdravlja, odnosno da ne postoji ništa što bi to moglo potvrditi.
Britanska studija čiji su rezultati objavljeni u časopisu Clinical Psychological Science otkrila je da je 'povezanost korištenja interneta i psihološke dobrobiti u najgorem slučaju - mala.'
'Uložili smo golem napor da bismo otkrili što to povezuje tehnologiju i dobrobit pojedinca, no vezu nismo uspjeli pronaći', kazao je Andrew Przybylski, profesor s Oxforda.
Przybylski je pojasnio da su on i kolege znanstvenici vrlo detaljno testirali kolika je mogućnost utjecaja interneta na različite dobi i spolove te su ustanovili da 'nema dokaza koji bi poduprli popularne teorije po kojima su određene dobne skupine izloženije riziku'.
Znanstvenici s Oxford Internet Institutea proučili su podatke prikupljane gotovo dvadeset godina koji su obuhvatili korisnike interneta u dobi od 15 do 89 godina iz 168 zemalja.
Autori studije proučili su i ranije provedena istraživanja. Otkrili su da su brojne studije koje povezuju internetsku tehnologiju s negativnim utjecajem na mentalno zdravlje korisnika bile dvosmislene i podložne raznim tumačenjima.
'Razmotrili smo i proučili velik broj podataka o dobrobiti pojedinca i korištenju interneta, kako kroz vrijeme tako i kroz demografiju stanovništva', rekao je Matti Vuorre, docent na Sveučilištu Tilburg i znanstveni suradnik na oksfordskom institutu.
Vuorre i kolege upozorili su da bi tehnološke tvrtke morale pružiti uvid u više podataka, umjesto da ih većinu zadržavaju za sebe, žele li konačno utjecati na to da se "popularne pretpostavke o negativnim psihološkim učincima internetskih tehnologija i platformi" konačno odbace. Priznaju da su rezultati njihove studije nepotpuni samo zato jer istraživačima nije omogućen pristup podacima samih platformi.