VAŽNO POGLAVLJE

Nakon 20 godina RTL-ov teletekst odlazi u ropotarnicu povijesti. Ne i HRT-ov

29.04.2025 u 14:57

Bionic
Reading

Nakon dva desetljeća informiranja gledatelja putem teleteksta, RTL Hrvatska najavio je da će 1. svibnja 2025. ugasiti ovu dugogodišnju uslugu

'Zahvaljujemo svima koji su pratili vijesti na stranicama teleteksta još od pokretanja prvog kanala RTL-a prije 20 godina', poručili su iz RTL-a. Gašenjem teleteksta završava jedno važno poglavlje domaće televizijske povijesti, koje je obilježilo razdoblje kada je brz i jednostavan pristup informacijama bio pravo tehnološko čudo.

Iako će mnogima teletekst ostati u sjećanju kao nezaobilazan izvor vijesti, sportske statistike i vremenske prognoze, RTL ističe da gledatelji neće ostati uskraćeni za pravovremene i relevantne informacije. Gašenje teleteksta dio je šireg trenda digitalne transformacije medija, u kojem tradicionalne platforme ustupaju mjesto online kanalima, mobilnim aplikacijama i društvenim mrežama.

HRT teletekst slavi 35 godina

Upravo ovog tjedna, 28. travnja, Hrvatska radiotelevizija obilježila je 35. obljetnicu svojeg teleteksta, koji je pokrenut iz nacionalne TV kuće tjedan dana prije održavanja Eurosonga u Zagrebu 1990. godine. Prema informacijama koje su objavili povodom obljetnice, ne čini se da ga planiraju uskoro ugasiti.

'Iako se teletekst često doživljava kao tehnologija prošlih vremena, njegova preglednost, sažetost i pouzdanost i dalje privlače vjernu publiku. Danas funkcionira u sinergiji s modernim sustavima za upravljanje sadržajem, a dostupnost putem mobilnih aplikacija donosi mu novu razinu dostupnosti. Nastojimo zadržati najbolje iz tog tradicionalnog formata, istovremeno ga nadograđujući i povezujući s očekivanjima suvremenih korisnika – kroz integraciju s novim tehnologijama i digitalnim platformama', ustvrdila je glavna urednica Odjela web i multimedija Ivana Božanić, prenosi HRT na svojim internetskim stranicama.

Teletekst, televizijski informacijski servis kao tehnologija nastao je u Velikoj Britaniji početkom 1970-ih i bio je prvi oblik integracije televizije i pisanih vijesti, a mnogima je bio prvi prozor u svijet 'surfanja' i lakog pristupa informacijama, koji će kasnije zamijeniti Internet. U eri analogne televizije, teletekst je funkcionirao tako da je podatke prenosio 'praznim prostorom' u TV signalu, koristeći linije izvan vidljivog dijela slike, piše Bug.

S prelaskom na digitalnu zemaljsku televiziju (DVB-T i sada DVB-T2), tehnologija prijenosa televizijskog signala značajno se promijenila. Teletekst je također evoluirao u digitalnu verziju, koja nudi brži prijenos, poboljšanu grafiku i mogućnost interakcije s korisnicima. I dalje je prisutan na mnogim televizijama, posebno kao servis za osnovne informacije i titlovanje sadržaja za osobe oštećena sluha.