BUDITE OPREZNI

Pametni uređaji i vaši podaci: Evo kako ih sigurno obrisati prije zbrinjavanja

23.02.2025 u 14:30

Bionic
Reading

Pametni uređaji nešto su bez čega je teško zamisliti današnju svakodnevicu, no u nekom trenu treba početi razmišljati o njihovom odlaganju i slanju na otpad. Evo kako to možete napraviti bez ugrožavanja svojih podataka

Pametni kućni uređaji sadrže veliku količinu osjetljivih podataka, a ako ih jednostavno bacite u smeće, izlažete sebe i obitelj riziku od krađe identiteta i financijskih prijevara. No postoje koraci koje možete poduzeti da biste sigurno očistili uređaje prije nego ih se riješite.

Napravite kopiju podataka

Prvi korak je napraviti sigurnosnu kopiju važnih podataka. Prije nego što počnete s brisanjem, pregledajte što je pohranjeno na uređaju i odlučite što želite zadržati, poput fotografija, medicinskih zapisa, obiteljskih videozapisa ili važnih dokumenata. Ove podatke možete prenijeti na novi uređaj ili ih sigurno pohraniti u oblaku. Ako koristite vanjsku pohranu poput USB diska, vanjskog tvrdog diska ili memorijske kartice, pobrinite se da ih čuvate na sigurnom i suhom mjestu, daleko od topline i Sunčeve svjetlosti.

Odspojite se s uređaja

Sljedeći važan korak je odspajanje uređaja s vaših računa. Provjerite postoji li vanjska memorija poput USB-a ili microSD kartice u uređaju i izbrišite podatke s nje ako je planirate baciti ili ponovno koristiti. Također, odspojite uređaj iz svih aplikacija i online računa. Stariji uređaji koje više ne koristite možda su i dalje povezani s vašim pametnim domom, što može predstavljati sigurnosni rizik. Uklanjanjem dozvola i pristupa onemogućujete eventualni neovlašten pristup vašoj mreži i podacima.

Vratite uređaj na tvorničke postavke

Nakon toga potrebno je vratiti uređaj na tvorničke postavke. Ova radnja briše sve osjetljive podatke, uključujući lozinke za Wi-Fi i račune, korisnička imena, brojeve kreditnih kartica, adrese i druge osobne informacije. Neki pametni uređaji spremaju i pre-shared key (PSK), koji bi mogao omogućiti hakerima pristup vašoj kućnoj mreži. Osobni podaci, poput fotografija ili medicinskih zapisa, također mogu biti zloupotrijebljeni. Kod nekih uređaja dovoljno je pritisnuti tipku za resetiranje na nekoliko sekundi dok se kod drugih resetiranje provodi putem prateće aplikacije. Važno je provjeriti korisnički priručnik i slijediti upute kako biste bili sigurni da su svi podaci u potpunosti obrisani.

Odgovorno odlaganje otpada

Zadnji korak je pravilno odlaganje uređaja u skladu s lokalnim smjernicama. Elektronički otpad sadrži štetne tvari poput olova i žive koje mogu zagaditi tlo i podzemne vode ako se ne odlažu ispravno. Pravila odlaganja variraju ovisno o gradu i zemlji. Neka mjesta nude besplatno odlaganje starih elektroničkih uređaja, ali ne mogu jamčiti potpunu zaštitu vaših podataka, stoga je važno očistiti uređaj prije nego ga odložite. Ako se rješavate uređaja u većim količinama, primjerice u poslovnom okruženju, preporučuje se traženje certifikata o uništenju podataka jer on jamči da su svi trajno izbrisani u skladu s lokalnim zakonima o zaštiti privatnosti.

Pametni uređaji mogu predstavljati rizik

Pametni kućni uređaji postali su sastavni dio našeg svakodnevnog života, ali njihova zamjena i odlaganje zahtijevaju oprez. Nepravilno odlaganje, naime, može dovesti do curenja osjetljivih podataka, prijevara i ekološke štete. Prije nego što bacite pametni uređaj, važno je napraviti sigurnosnu kopiju podataka, odspojiti ga s računa, vratiti ga na tvorničke postavke i odložiti na pravilan način. Zaštita osobnih podataka i odgovorno zbrinjavanje elektroničkog otpada ključni su za sigurnost i očuvanje okoliša.