POHOD NA SVIJET

Pogledajte kakvo je čudo učenik iz Karlovca složio preko praznika

19.12.2016 u 09:27

Bionic
Reading

Karlovački srednjoškolac osmislio je, izradio i prodaje konzolu koja nalikuje na Nintendov GameBoy. Kako biste se mogli početi igrati, morate je prvo sastaviti i pritom naučiti ponešto

Ne događa se baš često da se tinejdžer zbog svojih tehničkih znanja i vještina nađe medijima više puta u jednoj godini. To je, eto, pošlo za rukom Albertu Gajšaku.

O ovom karlovačkom srednjoškolcu pisali smo na proljeće kada smo predstavili projekt Crobotix u sklopu kojeg je s kolegom Filipom Jakšićem razvio više modela robota.

Sad nam je pozornost privukao svojom igraćom konzolomMAKERbuino. Konzola koja nalikuje na Nintendov GameBoy specifična je po tome što dolazi rastavljena. Kako bi se mogli početi igrati, morate je prvo sastaviti i pritom naučiti ponešto.


U procesu sastavljanja prema uputama koje su na internetu besplatno dostupne svima proći ćete kroz raznovrsne korisne i zanimljive tehničke aktivnosti: lemljenje, poznavanje osnova elektronike i osnovnih elektroničkih komponenti, programiranje mikroračunala, proširivanje igraće konzole softverskim i hardverskim proširenjima...

MAKERbuino je namijenjen svima koji su stariji od 11 godina i žele na zabavan način nešto korisno naučiti. Potrebno je vrlo malo predznanja.

Budući da je baziran na Arduinu, moguće je programirati za njega u standardnom okruženju te platforme. Prednost toga je to što se na MAKERbuino može povezati većina modula izrađenih za Arduino, kojih je na internetu puno.


Projekt je krenuo prije tri godine kada je Albert na ljetnim praznicima, tijekom vikenda za razbibrigu zalemio prvi prototip. Bio je sastavljen od modula s interneta povezanih žicama na univerzalnoj pločici od pertinaksa.

Krenuo je s vlastoručnim jetkanjem tiskanih pločica te postupno prešao na profesionalnije dizajniranje i naručivanje izrade tiskanih pločica iz specijaliziranih firmi. Elektroničku shemu i izbor komponenata je prilagodio kako bi neiskusnim korisnicima bilo što lakše zalemiti uređaj bez trganja ili pregrijavanja komponenti.

'Nakon sastavljanja bio sam jako ponosan na sebe jer sam od stvari koje su mi stajale po ladicama sastavio nešto korisno i zabavno, a pri tome naučio mnoštvo novoga', rekao je tportalu Albert.

Vrijednost prototipa prepoznao je profesor Vladimir Mitrović koji je Alberta poučavao elektronici i mikroračunalima u Ljetnoj školi tehničkih aktivnosti u Kraljevici. Nagovorio ga je da o projektu (koji je tada još bio u povojima) napišu članak za slovenski časopis Svet elektronike što je za petnaestogodišnjeg mene bila jako velika stvar. Tada se rodila ideja o potencijalnom plasiranju ovakvog uređaja na tržište.

Projekt je nakon toga mirovao godinu dana, da bi ga ponovno aktivirali prošle godine kada je Albert počeo posjećivati različite sajmove elektronike i kreativnog tehničkog stvaralaštva i dobivati pozitivne reakcije na prototip konzole.

'Kada bih rekao da ju možete sastaviti sami s trunčicom predznanja koristeći vodiče koje pišemo, ljudi su pokazali jako velik interes. Zato sam odlučio unaprijediti dizajn i plasirati proizvod na tržište. Htio sam drugima dati mogućnost da osjete tu strast i osjećaj zadovoljstva koji potiče na učenje novih stvari', objašnjava Albert.

Daljnjim istraživanjem tržišta i reakcija korisnika shvatio je kako su oblik i funkcija igraće konzole ono što korisnike najviše privlači. Oslonio se na rezultate istraživanja prema kojima je utvrđeno da mladi i djeca starija od 11 godina provode u prosjeku više od šest sati tjedno ispred računalnih ekrana igrajući videoigre.

'Sjajno bi bilo kada bi se barem dio od tih šest potrošenih sati tjedno pretvorilo u neku konstruktivnu aktivnost kao što su učenje osnova elektronike, programiranje, vježbanje finomotoričkih sposobnosti i slično', kaže Albert.


Ime MAKERbuino nastalo je kombinacijom riječi maker (tvorac, stvaratelj) i Gamebuino. Gamebuino je projekt mladog francuskog inženjera Aureliena Rodota, koji je 2013. započeo crowdfunding kampanjom na platformi Indiegogo s ciljem stvaranja retro igraće konzole.

'S Aurelienom sam dogovorio suradnju prije dva mjeseca tijekom festivala Maker Faire u Rimu, najvećeg sajma male, uradi sam elektronike u Europi. Napravili smo naše uređaje softverski kompatibilnima', objašnjava Albert.

Zahvaljujući suradnji Albertovu konzolu moguće je kupiti i u Aurelienovom webshopu, a on također promovira njegov uređaj i surađuje s njim u razvijanju daljnjih softverskih i hardverskih rješenja.

Razvoj proizvoda još uvijek traje iako osnovni dizajn neće biti mijenjan. 'Trenutno radim na dizajnu kućišta i pronalaženju najboljeg načina proizvodnje kućišta. Ovo je peta iteracija dizajna. Na putu do gotovog proizvoda puno puta sam izmjenjivao elektroničku shemu, oblik kućišta i tiskanu pločicu... Uvijek nađete nešto što bi moglo biti bolje', kaže Albert.


Veliki broj ranih prototipova, dok je projekt još uvijek bio razbibriga, izrađivao je posuđujući alate i materijal od prijatelja. Poslije je alate i materijale za razvoj kupovao novcem s vlastitog računa, raznih ušteđevina, stipendija ili uz pomoć roditelja i rodbine koji su ga me snažno podržali. Sad razvoj financira zaradom od prodanih uređaja.

Sve do ove godine Albert je MAKERbuino razvijao ležerno, baveći se njime vikendima. Sad je to projekt koji traži više vremena i angažmana. Nije u pitanju samo razvoj: potrebno je naći dobavljače komponenti u Kini i organizirati nabavu, pisati dokumentaciju i lekcije, uređivati i održavati webshop i stranice na društvenim mrežama, pružati korisničku podršku korisnicima koji su kupili uređaj.

Osim s Gamebuionom, Albertova konzola softverski je kompatibilna s uređajem Pokitto, djelo Finca Jonnea Valole s kojim se također upoznao tijekom festivala Maker Faire u Rimu. Pokittov dizajn se zasniva na sličnom konceptu edukativne konzole, ali uređaj već dolazi sastavljen, ima ekran u boji, mogućnost programiranja u grafičkom programskom okruženju i kompatibilnost s kockicama LEGO i motorima. Uskoro će dobiti kampanju na platformi za crowdfunding Kickstarter.


Zanimljivo, Albertova konzola koristi ekran legendarnog mobitela Nokia 3310, kakav je korišten i na kasnijem modelu 5110. 'Ugradio sam ga zato što je monokromatski, retro, robustan i jeftin za nabaviti. U skladištima proizvođača postoje velike zalihe ekrana i moguće ih je nabaviti po cijeni od jednog ili dva dolara', kaže Albert

Do sada sam prodao oko 60 kompleta, ponajviše tinejdžerima i njihovim majkama koje su prepoznale obrazovni potencijal uređaja. Dosad ih je najviše prodao po sajmovima u Hrvatskoj, ali narudžbe preko interneta su stizale iz svih dijelova Europe, pa čak i iz Japana.

Albert planira završiti završni četvrti razred matematičke gimnazije u Karlovcu, uspješno maturirati i upisati Fakultet elektrotehnike i računalstva u Zagrebu. No neće zanemariti MAKERbuino.

Tijekom zimskih praznika u suradnji s Ivanom Kunovićem i tvrtkom Robokacija organizirat će radionice u prostorima Hub 385 u Zagrebu. Prijaviti se na radionicu i saznati više o projektu možete na službenoj stranici MAKERbuina

U planu je također crowdfunding kampanja u siječnju ili veljači 2017. godine.