Japanska svemirska agencija (JAXA) je koncem siječnja uspješno lansirala letjelicu Kounotori 6. Njena misija je bila opskrbiti Međunarodnu svemirsku postaju (ISS) s 4,5 tona potrepština. No, nakon toga se letjelica trebala otisnuti od postaje i pokušati pokusno prikupljanje svemirskog smeća, kojeg je sve više u orbiti i predstavlja pravu opasnost. Drugi dio misije je potpuno propao zbog tehničke greške
Kounotori 6 (HTV-6) je trebala testirati mogućnost rješavanja problema svemirskog smeća magnetiziranim kablom, dužine čak 700 metara. Znanstvenici već duže vrijeme istražuju ideju spajanja dugačkih magnetiziranih kablova na mrtve satelite. Kablovi bi stvarali električno polje u svom prolasku kroz Zemljino magnetno polje i privlačili svemirsko smeće. Cijela ideja zapravo se temelji na usporavanju što je više moguće komada smeća u orbiti, a nakon što izgube brzinu polako bi krenuli prema Zemlji i bezopasno izgorjeli na svom putu.
Misija ipak nije prošla potpuno po planu. Nakon opskrbe ISS-a, letjelica Kounotori 6 je trebala razvući kabel te je pokus trebao početi. Ipak, mehanizam za razvlačenje je prestao funkcionirati, a iako su inženjeri danima pokušavali naći rješenje - sve je bilo uzalud. Kounotori 6 je nakon nekog vremena samostalno uronila u Zemljinu atmosferu i izgorjela.
Glasnogovornik JAXA-e je izjavio kako detaljno analiziraju sve podatke koji su doveli do problema.
JAXA je za medije prije ovog koraka unatrag izjavila kako redovito planiraju izvoditi slične misije, od kojih jedna uključuje i spajanje kabela na drugo tijelo u orbiti. Za sada nije jasno hoće li potpuno odustati od ideje za čišćenje svemira od smeća, koje može stvoriti velike probleme za druga aktivna tijela u orbiti oko Zemlje.
Sve i da u Japanu odustanu od ideje, ona nije jedina. Ujedinjeno Kraljevstvo u tekućoj godini želi testirati mreže, jedra i harpune, a Europska svemirska agencija (ESA) želi izvesti testove s mrežama i robotskim rukama do 2023. godine.
Via ZME Science, New Scientist