VPN skriva IP adresu uređaja te šifrira i prosljeđuje sadržaj koji želite pregledati, čuvajući privatnost vaših aktivnosti. No prije no što ga upogonite, trebate se uvjeriti u to da je doista funkcionalan
Virtualne privatne mreže (virtual private network, VPN) važan su element računalne sigurnosti i zaštite privatnosti, naročito ako često putujete i koristite javno dostupne mreže Wi-Fi-ja.
Naime VPN skriva IP adresu uređaja te šifrira i prosljeđuje sadržaj koji želite pregledati, čuvajući privatnost vaših aktivnosti. Nakon što odaberete VPN, trebate provjeriti radi li dobro za vaše potrebe. Postoji nekoliko načina na koje to možete učiniti. Pogledajte o čemu se radi.
Kako provjeriti radi li VPN?
Krenite s testovima na BrowserLeaksu, besplatnom alatu otvorenog računalnog koda koji može prepoznati rizike što bi ih vaš VPN mogao previdjeti. Na raspolaganju je više testova za VPN i web preglednik koji koristite.
Osnovni test je provjera adrese. Pokrenite test bez VPN-a, zabilježite IP adresu i lokaciju. Prikazani grad može biti u blizini ili prilično udaljen, ovisno o vašem pružatelju usluga pristupa internetu. Zatim povežite VPN i provjerite je li IP adresa drugačija. Lokacija bi trebala odgovarati odabranoj regiji VPN poslužitelja.
Vaš VPN trebao bi dati IP adresu koja odgovara odabranoj državi. Lokacija vam je skrivena od hakera, pošiljatelja neželjene pošte i beskrupuloznih oglašivača koji bi mogli tražiti informacije za izradu profila za slanje zlonamjernog softvera ili nametljivih oglasa.
Potom pokrenite test WebRTC, a on provjerava ostaju li vaši podaci privatni kada koristite WebRTC, značajku koja pomaže web aplikacijama pri upravljanju videochatom i prijenosom datoteka. VPN bi trebao sigurno podržavati te značajke. Ako primijetite curenje WebRTC-a, odabrani VPN ne štiti vas u potpunosti.
Na kraju pokrenite DNS Leak Test. VPN možda šalje zahtjeve za pretraživanje naziva domene DNS-u vašeg pružatelja usluga pristupa internetu, potencijalno otkrivajući približnu lokaciju i aktivnost pregledavanja. Trebali biste vidjeti IP adresu i lokaciju VPN poslužitelja koji ste odabrali, a ne svoju.
Alternative za BrowserLeaks
Ako BrowserLeaks ne radi ili samo želite koristiti drugu uslugu treće strane, postoji nekoliko alternativa koje mogu dobro poslužiti. IPadr.is je besplatni online alat koji prijavljuje javnu IP adresu što je web stranice vide kada ih posjetite.
VoidSec.com nudi besplatnu provjeru IP adresa i test WebRTC, a on se pokreće čim se stranica učita. Ako bilo koja IP adresa odgovara vašoj stvarnoj lokaciji, VPN ne radi ispravno.
DNS Leak Test besplatni je mrežni alat koji provjerava ima li curenja tijekom traženja imena domene. Možete pokrenuti kratki ili produženi test.
Što učiniti ako VPN ne radi?
Ako VPN nije prošao bilo koji od gornjih testova, provjerite je li povezan. Nedostaje li prekidač za isključivanje ili, ako ste tu značajku isključili, VPN veza mogla je biti prekinuta bez vašeg znanja.
Ako je spojen, obratite se podršci svog VPN-a kako biste prijavili problem i zatražili pomoć. Ne dobijete li zadovoljavajući odgovor, potražite drugog pružatelja usluga, piše Digital Trends.