ISPROBALI SMO

Samsung Galaxy A50 - džepu ugodan Android velikog ekrana i izdržljive baterije

20.06.2019 u 08:06

Bionic
Reading

Samsungov novi uređaj srednje klase nastoji se prilagoditi korisničkim prohtjevima te u tome uspijeva na nekoliko vrlo bitnih fronti

Kada kupujete telefon, a za to imate ograničen budžet, značajke postaju dosta važna stavka. Premda potrebe korisnika variraju, neke stvari su uvijek popularne – većina korisnika preferira veće ekrane, moćnije baterije i kvalitetnije kamere. Novi Samsung Galaxy A50 nastoji postići upravo to donoseći atraktivnu formu uparenu s probranim značajkama i vrlo pristojnom cijenom.

Prvi dojmovi

Prvi dojam koji Galaxy A50 ostavlja seže puno dalje od plastičnog kućišta od kojeg je napravljen. Uređaj je iznimno elegantan, lijep i lagan te, što je najvažnije, jako je teško zaključiti da je riječ o modelu bez staklenog kućišta. Samsung je plastičnu pozadinu uređaja pretvorio u pravo malo hipnotičko iskustvo. Unutrašnjost plastične pozadine mijenja boju ovisno o kutu pod kojim uređaj držite i izgleda prilično lijepo. Jedini problem koji vidimo s kućištem to je da nije otporno na vodu, pa predlažemo da u širokom kutu zaobilazite ideju o podvodnom snimanju tijekom idućeg ljetovanja.

Ekran

Prednji AMOLED ekran dijagonale 6,4 inča ima omjer 19,5:9 i reproducira sliku u FullHD+ rezoluciji od 1080 puta 2340 piksela. Ekran nije zakrivljen kao onaj u seriji Galaxy S, što je super s obzirom na to da smo pri korištenju puno rjeđe slučajno dodirivali ekran. Nadalje, boje i kontrast su upravo ono što smo očekivali od Samsungovog Super AMOLEDA – duboke crne te usklađene s vrlo kontrastnim i zasićenima bojama koje, ovisno o vanjskom osvjetljenju, pružaju ugodno korištenje na otvorenom suncu i u potpunom mraku.

Senzor za otisak prsta nalazi se ispod samog ekrana, premda radi za nijansu sporije nego onaj kod skupljih modela.

Čistoću ekrana narušava samo mali urez na gornjem bridu ekrana, gdje je smještena selfi kamerica od 25 megapiksela, koja može poslužiti i za otključavanje ekrana licem (što ne preporučujemo zbog manjka dubinskog senzora). Ako ste purist kojem sve vrste izreza idu na živce, smartfon pruža opciju 'zakrivanja' ureza smanjivanjem dijagonale uređaja, no iskreno – kamerica nam ne smeta. Štoviše, rekli bismo da na vrlo diskretan način naglašava veliki i svijetli ekran.

Stražnja kamera

Kad smo već kod kamerica, spomenimo i one pozadinske. Samsung Galaxy A50 donosi pozadinsku kameru s čak tri objektiva (glavni objektiv od 25 megapiksela, ultraširoki objektiv od 8 megapiksela te konačno – dubinski senzor od 5 megapiksela) koje, premda ne dolaze ni blizu onima sa skupljih modela, pružaju jako dobro mobilno foto iskustvo u širokom rasponu situacija – od jakog do slabog osvjetljenja.

Premda je standardni mod snimanja onaj u 12 megapiksela, uz malo čačkanja po izbornicima moguće je podesiti snimanje na 25, no zbog manjka softverske obrade slike veće rezolucije pokazuju malo grublju stranu Samsungovog trostrukog seta kamera.

  • +2
Samsung Galaxy A50 - primjeri fotografija Izvor: tportal.hr / Autor: Damir Rukavina

Ponešto o bateriji i performansama

Za dugotrajan rad smartfona odgovorna je impresivna baterija od 4000 mAH koja uz umjerenu učestalost korištenja pruža oko jedan i pol do dva dana korištenja prije spajanja na punjač, što je super ako se smatrate korisnikom koji voli iscijediti tih ekstra nekoliko sati iz uređaja prije nego što se s njim oprosti tijekom neminovnog punjenja.

Što se performansi tiče, one su upravo onakve kakve biste očekivali od uređaja srednje klase – intenzivni multitasking zahvaljujući Exynosu 9610 Octa malo zastajkuje, no ne dovoljno da bismo to nazvali razlogom za zaobilaženje. Igre rade brzo i izgledaju prekrasno, aplikacije ne zastajkuju i cijelo iskustvo zbog Samsungovog povale vrijednog launchera Samsung One UI ima onaj osjećaj iznimne glatkoće i dostupnosti.

Konačni dojmovi

No niti jedna navedena značajka nije bitna koliko sama cijena. Galaxy A50 košta između dvije i dvije i pol tisuće kuna, što je apsolutno stelarna cijena za uređaj koji dolazi s velikim ekranom, dobrom baterijom i trostrukom stražnjom kamericom. Ako želite nešto što seže prema flagship kategoriji, izgleda jako lijepo i, što je najvažnije, ne predstavlja izravni desant na vaš novčanik, A50 bi vas mogao obradovati.

  • +6
Samsung Galaxy A50 - slike uređaja Izvor: tportal.hr / Autor: Damir Rukavina
  • Dimenzije: 158,5 puta 74,7 puta 7,7 mm
  • Ekran: Super AMOLED, 6,4 inča, rezolucija 1080 x 2340 piksela, omjer 19,5:9
  • Težina: 166 g
  • Kućište: prednje staklo (Gorilla Glass 3), plastika
  • Procesori: Exynos 9610 (10nm), Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A73 i 4x1.7 GHz Cortex-A53), GPU: Mali-G72 MP3
  • Memorija: 128 GB, 6 GB RAM ili 64 GB, 4 GB RAM
  • Stražnja kamera: 25 MP, f/1.7, 26mm (široka), PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultraširoka) 5 MP, f/2.2, senzor dubine
  • Prednja kamera: 25 MP, f/2.0, 25mm (široka)
  • Baterija: li-ion 4000 mAh, nezamjenjiva
  • Povezivanje: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth 5.0, A2DP, LE, GPS s A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NFC, FM radio, USB2.0, Type-C 1.0
  • Senzori i ostalo: čitač otiska prsta ispod ekrana, senzor za prepoznavanje lica
  • Operativni sustav: Android 9.0 Pie
  • Cijena: između 2000 i 2500 kuna (nabava.net)
  • Ustupio: Samsung

Plus:

  • veliki ekran
  • trostruka kamera
  • baterija
  • cijena

Minus:

  • nije otporan na vodu
  • senzor za otisak prsta je malo spor