Praktički neovisno o platformi, računala ponekad znaju biti nevjerojatan izvor frustracije. U najgorim trenucima znaju se drastično usporiti, ili se tek jednostavno iz mjeseca u mjesec sve više 'vući'. MakeUseOf donosi nekoliko savjeta kako pokušati popraviti stvar
Ponekad je najjednostavnije rješenje ono najočitije - reboot. Bilo da je riječ o nekoj konfiguracijskoj grešci ili je neki program otkazao poslušnost pa zauzeo sve moguće resurse, jednostavno i brzo resetiranje računala može pomoći. To posebno vrijedi i ako je računalo dugo vremena provelo upaljeno.
Nakon dužeg rada, korisnici zaborave koliko aplikacija i servisa se pokreće pri svakom paljenju računala. Što je više takvih komada, to se sporiji rad može očekivati. Uvijek je zgodnije kada korisnik ima apsolutnu kontrolu nad onim što želi upaliti, ali je srećom uklanjanje 'viška' takvih programa iz startup liste jednostavno:
Izvor sporosti računala definitivno može biti i kakav maliciozni kod. U većini slučajeva za zaštitu dovoljno je imati Windows Defender koji dolazi s operativnim sustavom, no dio korisnika voli onemogućiti ovaj program radi 'bržeg rada'. Jednom kad je računalo inficirano, stvari mogu postati mnogo teže za uklanjanje. S druge strane, neki lošiji antivirusni programi također mogu izazvati drastično usporenje rada računala, neovisno o konfiguraciji. Nešto više o tome je bilo riječi u ranijim tekstovima
Vlasnici starijih konfiguracija možda žele imati sve vizualne efekte koje pružaju moderniji operativni sustavi, no to neizbježno vodi do usporavanja rada takvih računala. Za performanse je vizuale bolje onemogućiti - barem do nabave novijeg stroja:
Baš kao i na filmiću za Windows 7, sličnu stvar je moguće napraviti i na 'desetki'. U Start izbornik je dovoljno otipkati performance i odabrati ponuđeni Adjust the appearance and performance of Windows te pogasiti dio opcija (ili čak sve).
Kada je tvrdi disk pun - računala se mogu početi ponašati vrlo, vrlo sporo. Pored moguće potrebe za nadogradnjom računala, valja izbrisati datoteke koje se ne koriste, ali i iskoristiti Windows Disk Cleanup. Na taj način se mogu dobiti itekako potrebni megabajti (ili čak gigabajti) slobodnog prostora, no već ovo možda govori da je vrijeme za kupovinu dodatnog diska.
Kad je već riječ o dodatnim diskovima, valja imati na umu da tvrdi diskovi polako odlaze u prošlost, a operativni sustavi i aplikacije naprosto uživaju u SSD-ovima. Zapravo, doda li korisnik računala SSD čak i u 'staru kantu', itekako će osjetiti drastično ubrzanje u radu računala - a posebno ako je riječ o kakvom prijenosniku s HDD-om brzine 5.400rpm.
U slučaju da je računalo čisto od virusa i nema nekih posebno napornih programa u startup sekvenci, a stvari su još uvijek spore, nije naodmet pokrenuti dijagnostičke programe za skeniranje sustava i diskova.
Ponekad je jednostavno nužno reinstalirati Windows OS. Srećom, modernija izdanja poput 'desetke' ne traže mnogo i ne gube podatke korisnika te stvar izvedu relativno brzo. Više detalja o tome moguće je vidjeti u ovom tekstu