Pariz je domaćin velikog i u današnje vrijeme vrlo važnog summita o umjetnoj inteligenciji na kojem sudjeluje oko 5000 IT stručnjaka, čelnika tehnoloških kompanija te šefova država i vlada koji raspravljaju o prednostima i opasnostima munjevitog razvoja te tehnologije
Koje su prednosti, a koje mane umjetne inteligencije? Može li se oteti kontroli? Koliko je tržište potresao jeftini kineski virtualni asistent DeepSeek, koji je s trona srušio Chat GPT? O tome smo večeras razgovarali u emisiji Otvoreno.
Akademik Sven Lončarić, voditelj Centra za umjetnu inteligenciju FER-a, rekao je da umjetna inteligencija, kao i svaka nova tehnologija, donosi mnoge promjene u svim sektorima ljudskog života i djelatnosti, a isto tako i nemir u smislu da ljude uklanja iz komforne pozicije bez promjena. 'Ima puno izazova koje treba riješiti, o kojima treba razgovarati', rekao je Lončarić.
Ervin Jagatić, direktor produkata u Infobipu, rekao je da njegova tvrtka s umjetnom inteligencijom radi već duži niz godina. 'U principu, samim algoritmima umjetne inteligencije bavimo se više od pet godina, ali u zadnje dvije godine generativna umjetna inteligencija postala je široko dostupna i to je nešto što može znatno unaprijediti komunikacije. I tu smo fokusirani, tu investiramo', rekao je Jagatić.
Hrvoje Balen sa Sveučilišta Algebra Bernays rekao je da AI u mnogim segmentima donosi veliko ubrzanje procesa te da bi zbog toga moglo doći do puno bržeg gubitka nekih radnih mjesta nego što se prije očekivalo. 'Nema ograničenja gdje se tehnologija može koristiti. Puno toga koristimo a da ni ne znamo da se ispod toga nalazi umjetna inteligencija', rekao je Balen, navodeći među ostalim primjer Google Mapsa.
Mogu li stvari poći po zlu? Balen je rekao i da se najčešće slušamo priče o rizicima i uništenju svijeta, a manje o prednostima, koje su velike. Jagatić je rekao da treba raditi na edukaciji građana i dizanju svijesti u umjetnoj inteligenciji.
'Prije svega da se fokusiramo na pozitivnu primjenu i mogućnosti, da smo svjesni negativnih implikacija i da radimo na ovim pozitivnim stvarima', dodao je. Balen je upozorio i na opasnost tzv. deepfake videa, rekavši da oni mogu biti jako problematični.
Odgovarajući na pitanje može li nešto poći po zlu, Lončarić je rekao da se u sadašnjoj fazi radi o softverima koje ljudi nadziru. 'Trenutno ja baš ne vidim... To mi više dolazi u neke znanstveno-fantastične scenarije', rekao je. 'U ovom sadašnjem trenutku mislim da nema još takve opasnosti da bi sad umjetna inteligencija izmaknula kontroli čovjeka i počela nešto sama raditi', dodao je akademik.
Balen je rekao da je optimist. 'Otvaraju se potpuno nove prilike, moramo biti spremni malo brže se mijenjati', poručio je.