Ethernet kabeli nisu podjednako praktični kao bežične mreže, ali zauzvrat nude znatno brži i stabilniji prijenos podataka
Većina nas danas se spaja na internet bežično, koristeći uređaje kao što su pametni telefoni i laptopi koji se povezuju s mrežama Wi-Fi. Ali, nije to jedini način kako to učiniti.
Možete također upotrijebiti Ethernet kabele, koji vaš uređaj izravno fizički povezuju s preusmjerivačem ili modemom. Nisu podjednako praktični kao bežične mreže, ali zauzvrat nude znatno brži i stabilniji prijenos podataka.
Evo što trebate znati o njima.
Zidovi nisu ograničenje
Ethernet ili mrežni kabeli su kabeli kojima spajate router, modem ili mrežni preklopnik s vašim računalom kako bi mu dali pristup lokalnoj mreži (Local Area network, LAN) i internetu.
Njihova glavna prednost je to što njihovu propusnost i pouzdanost ne ograničavaju zidovi, namještaj i druge prepreke koje ometaju signal Wi-Fija. Dok ne odspojite kabel sve bi trebalo raditi glatko i brzo. Srećom, napravljeni su tako da ih je teško nehotice odspojiti.
Stoga ih često koriste ljudi koji, recimo, vole igrati računalne igre ozbiljnije i kojima je važna ne samo stabilnost internetske veze, već i smanjivanje laga te brže učitavanje igara za više igrača.
Sve veće igraće konzole mogu biti povezane putem Etherneta, iako za Nintendov Switch trebate adapter.
Ethernet kabeli dolaze u raznim bojama i duljinama, ali isti su na oba kraja žice, bez obzira na proizvođača. Iako na novijim, tankim modelima prijenosnih računala nema utora za Ethernet, to ne znači kako ga ne možete upogoniti.
Trebate nabaviti odgovarajući adapter za USB/USB-C i problem je riješen.
Nabavite li i mrežni preklopnik, moći ćete podijeliti jednu vezu Ethernetom na više njih, pa ako povezati više uređaja odjednom, piše Bussiness Insider.