IZGUBIO PARNICU

Sud navodnom ocu bitkoina naložio isplatu do pet milijardi američkih dolara

28.08.2019 u 13:27

Bionic
Reading

Konzultanta za informacijsko-komunikacijske tehnologije tužila je zaklada Davida Kleimana, tražeći udio kao naknadu za Kleimanove zasluge u stvaranju bitkoina

Australac Craig Wright (49), koji tvrdi da je izumio kriptovalutu bitkoin, dobio je nalog da mora predati više od pola svoje imovine u bitkoinu, navodno vrijedne do pet milijardi američkih dolara.

Konzultanta za informacijsko-komunikacijske tehnologije tužila je zaklada Davida Kleimana, programera koji je preminuo 2013. godine, a koja traži udio kao naknadu za Kleimanove zasluge u stvaranju bitkoina od 2009. do 2013. U tužbi je navedeno kako su Wright i Kleiman bili partneri, pa Kleimanova obitelj ima pravo na udio u bitkoinima 'izrudarenim' tijekom navedenog razdoblja.

POUČNE PRIČICE

Poznati i slavni su nam nudili kriptovalute. Evo kako je to završilo

Pogledaj galeriju

Wright tvrdi kako partnerstva nije bilo. Ali u tome ga nije podržao okružni sud u američkoj saveznoj državi Floridi presudivši kako mora predati ne samo traženih pola bitkoina, već i pola intelektualnog vlasništva iz tog vremena koje je još u njegovu posjedu.

Problem je to što nitko ne zna s koliko bitkoina Wright točno raspolaže. Zaklada Kleiman mogla bi dobiti između 410 i 500 tisuća bitkoina, što trenutno vrijedi između 6,1 i 7,4 milijarde američkih dolara.

Wright je tijekom parnice tvrdio kako nije mogao pristupiti bitkoinima jer nema popis njihovih javnih adresa te kako je 2011. - nakon što je uvidio da se bitkoin sve češće povezuje s trgovcima drogom i drugim kriminalcima - stavio one koje je 'izrudario' 2009. i 2010. u datoteku zaštićenu enkripcijom i na upravljanje na slijepo.

Enkripcijski ključ bio je podijeljen u više ključeva koje je predao Kleimanu, a on ih je dalje dijelio putem zaklade. To, kako tvrdi Wright, znači da nije mogao otključati enkriptiranu datoteku dok ne dobije pristup ključu od ovlaštenog dostavljača, a koji bi trebao pristići u siječnju iduće godine.

pregled

Uspon bitcoina: Pobrojali smo ključne trenutke najpopularnije kriptovalute na svijetu

Pogledaj galeriju

Sudac Bruce Reinhart procijenio je kako Wright nije dokazao da ne može doći do bitkoina u skladu sa sudskom odlukom te kako je njegova priča nekonzistentna i nezamisliva, a i rekao je da se prema svom otkriću ponašao poput doktora Frankensteina.

Wright je 2015. bio pod istragom australskih poreznika zbog povezanosti s bitkoinom. Tad su se pojavila nagađanja kako bi upravo on mogao biti Satoshi Nakamoto, njegov tajanstveni autor. Godinu potom Wright je objavio kako je on Nakamoto, ali nemali broj stručnjaka i poznavatelja kriptovaluta nije bio uvjeren dokazima koje je predočio, piše Guardian.